www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

 K cestě do Austrálie jsou občané ČR povinni mít cestovní pas ČR, platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Austrálie, a platné australské vízum (buď e-mail zaslaný ministerstvem imigrace nebo samolepící štítek v cestovním pasu - viz dále).

 Výjimkou z vízové povinnosti je pouze tranzit přes australská letiště, při němž občané ČR vízum nepotřebují, pokud neopustí tranzitní prostor letiště, mají zajištěnou letenku pro odlet z Austrálie, jejich odlet se uskuteční do osmi hodin po příletu a mají doklady požadované pro vstup do cílové země.

O australská turistická víza lze žádat

  1. prostřednictvím internetu
  2. prostřednictvím cestovní kanceláře v ČR
  3. prostřednictvím australského velvyslanectví ve Vídni

ad 1) Podání žádosti a udělení víza probíhají prostřednictvím internetu

 Žadatel o vízum vyplní dotazník na internetové stránce australského Ministerstva imigrace a občanství (Department of Immigration and Citizenship, DIAC) www.immi.gov.au, zaplatí poplatek za podání žádosti (zadá do internetového dotazníku údaje své kreditní karty) a vyčká udělení souhlasu s cestou, který mu bude doručen e-mailem.

Dne 21. 8. 2006 byl pro občany ČR aktivován systém automatického zpracování žádostí o turistická víza. Podle dosavadních zkušeností s tímto systémem dosahuje doba vyřízení žádosti o vízum (tj. doba do doručení elektronického víza e-mailem) přibližně jednoho dne.

Ministerstvo imigrace v některých případech vyžaduje předložení dalších dokladů, což dobu vyřízení víza prodlužuje. Typickými příklady jsou:

 Informace o krátkodobých turistických vízech lze na stránkách www.immi.gov.au nalézt takto: Visas & Immigration > Visitors > Tourists > Visa Options > Tourist Visa (subclass 676) či přímo na www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/index.htm

Elektronický formulář žádosti o vízum lze na stránkách www.immi.gov.au nalézt následujícím způsobem: Visas & Immigration > Applications & Forms > Online Applications > Tourists > Applicants - Outside Australia - Tourist (e676) > Start your application či přímo na https://www.ecom.immi.gov.au/visas/app/uu?form=VSS

ad 2) Ministerstvo imigrace zmocnilo k přijímání žádostí o australská víza několik českých cestovních kanceláří:

ad 3) Nadále je možné žádat o vízum na australském velvyslanectví ve Vídni. Kontaktní údaje velvyslanectví jsou k dispozici na stránkách

www.australian-embassy.at

 Od 1.7.2007 byly zrušeny poplatky za elektronické podání žádosti o australská turistická víza k pobytu do 3 měsíců (e676 tourist online application) a krátkodobá víza za účelem obchodu (456 business visitor). Zrušení poplatku se týká pouze krátkodobých víz s pobytem do 3 měsíců podaných elektronickou formou. U ostatních druhů pobytu zůstávají poplatky zachovány. Za vízovou žádost v papírové podobě  i za online žádost o turistické vízum nad tři měsíce žadatelé  nadále platí 75 AUD.

 Turistické vízum neopravňuje k pracovní činnosti.

 Informace o podmínkách prodlužování australských víz lze nalézt na stránkách www.immi.gov.au takto: Visas & Immigration > Visitors > Tourists > Extending your stay či přímo z odkazu www.immi.gov.au/visitors/tourist/index.htm

Cesta k elektronickému formuláři žádosti o prodloužení víza na stránkách www.immi.gov.au: Visas & Immigration > Applications & Forms > Online Applications > Tourists > Applications - In Australia - Extending your stay in Australia > Start your application či přímo z následujícího odkazu: https://www.ecom.immi.gov.au/visas/applyNow.do?form=VE. Poplatek za podání žádosti o prodloužení víza činí 205 AUD.

Obecná přihlašovací povinnost neexistuje. Registrace turistů, vstupujících na území Austrálie, probíhá po příletu. Úředník DIaC registruje návštěvníky po vyplnění formuláře Incoming Passenger Card, v němž každý turista uvádí kromě osobních údajů rovněž místo pobytu v Austrálii a předpokládanou délku pobytu.

Při letecké přepravě smí cestující přepravovat v příručním zavazadle jen velmi malé množství tekutin, gelů a aerosolových látek. Opatření zavedená od 31.3.2007 se vztahují i na zubní pasty, parfémy, krémy, kosmetiku apod. Tyto látky mohou být přepravovány pouze v nádobkách s max. objemem 100ml, zalepené v průhledném plastikovém sáčku o objemu max. 1 litr (cca 20x20cm). Výjimky budou činěny pouze u přepravy léčiv nutných na cestu a výrobků pro malé děti. O těchto výjimkách budou rozhodovat přímo úředníci provádějící kontrolu. Informace o kontrolách a povolených limitech pro přepravu viz stránky australského ministerstva dopravy www.dotars.gov.au

Krátce před příjezdem do Austrálie návštěvník nebo rodina jako celek vyplňuje Travellers Statement. Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky. Všechny potraviny (v syrovém ani konzervovaném stavu) jsou cestující povinni deklarovat; to se týká rovněž potravin, které byly servírovány na palubě letadla. Zdůrazňujeme, že karanténní kontrola je velmi přísná a nekompromisní a obsah zavazadel je důkladně prověřován. Za pokus o porušení celních, karanténních a fytosanitárních předpisů jsou vyměřovány pokuty od 200 až do několika tisíc australských dolarů. Karanténní prohlídky s hrozbou sankcí se uskutečňují i při překročení hranic mezi australskými státy, resp. při vstupu do některých ovocnářských oblastí.

V silničním provozu se jezdí vlevo. Za účelem řízení motorového vozidla na území Austrálie mohou čeští občané používat jak mezinárodní řidičský průkaz, tak i český řidičský průkaz s překladem po celou dobu svého turistického pobytu. Na silnicích je omezená cestovní rychlost, a to na 60 km/h v obci, 100 km/h mimo obec a 110 km/h na speciálně značených rychlostních komunikacích. Bezpečnostní pásy jsou povinné i na zadních sedadlech automobilu. Přestupky cizinců nejsou dopravní policií tolerovány a jsou vymáhány i na dálku.

Obchodní cestující či turista by měl být vybaven mezinárodně uznávanou platební kartou, nejlépe kreditní. V Austrálii je rozšířeno používání všech druhů bankovních karet. Bez kreditní karty nelze často provést telefonickou rezervaci hotelu nebo zapůjčení vozu z půjčovny. Turistům bez mezinárodní platební karty se doporučuje cestovat do Austrálie s cestovními šeky, vystavenými na AUD nebo USD, které jsou zajištěny proti ztrátě a krádeži.

Cizinci opouštějící Austrálii mají nárok na vrácení daně ze zboží a služeb (Goods and Services Tax - GST) ve výši 10 %. Podmínkou je, že zboží musí být v celkové hodnotě větší než 200,- AUD a musí být zakoupeno v jednom obchodě, ne dříve než 30 dnů před odjezdem z Austrálie. Dále musí být zakoupené zboží zabaleno jako příruční zavazadlo, neboť přepážky pro vrácení GST jsou umístěny na mezinárodních letištích až za prostorem pro odbavení zavazadel. Při vyřizování žádosti je nutné předložit daňový doklad a vlastní zboží ke kontrole.

Vrácenou daň lze obdržet několika způsoby:

 

České velvyslanectví v Austrálii:

Embassy of the Czech Republic
8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra
ACT 2606
e-mail: canberra@embassy.mzv.cz
tel:             0061/262 901 386, KO-0061/262 901 543
fax: 0061/262 900 006

Austrálie zatím nemá své velvyslanectví v České republice, proto uvádíme kontakty nejbližší ambasády ve Vídni a Varšavě.

Australské velvyslanectví ve Vídni:

Australian Embassy
Mattiellistrasse 2
Vienna A-1040
Austria
e-mail: visa-enquiries@dfat.gov.au, dima-vienna@dfat.gov.au
tel:             0043/150 674       
fax: 0043/1513 2908

Australské velvyslanectví ve Varšavě:

Australian Embassy
ul. Nowogrodzka 11, Warsaw
00-513
e-mail: ambasada@australia.pl
tel:  0048/22 521 34 44       
fax: 0048/22 627 35 00

 

Lokace:

Austrálie
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.2.2019
V malebné obci Terchová se budou konat tradiční závody selských koní, které návštěvníkům předvedou jejich sílu, obratnost a šikovnost. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.
19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 20. 2. 2019
svátek:
dnes:
středa 20.2.
22 °C
zítra:
čtvrtek 21.2.
21 °C