www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » SR: Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy

SR: Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy

Publikováno: 15.4.2010
Pokud se zeptáte, co to jsou tajchy (tajch – odvozeno z německého teich = rybník), potom asi většina lidí jen pokrčí rameny a neví, o co se jedná. Jde o unikátní díla techniky, jež se rozhodlo chránit i mezinárodní společenství, když v roce 1993 zapsalo Banskou Štiavnici s jejími technickými památkami do seznamu UNESCO.

tajchyTajchy jsou umělé vodní nádrže vybudované v průběhu několika století v okolí Banské Štiavnice, jež sloužily jako rezervoár vody, zdroj energie na pohon báňských strojů při těžbě a úpravě rudy. Šlo o hydrotechnická řešení, jež zásadním způsobem ovlivnila dosavadní způsoby dobývání rud drahých kovů v regionu Banské Štiavnice. Základem vodohospodářské soustavy v oblasti Banské Štiavnice, jež se nachází v perimetru povodí (sběrné území vodního toku) přítoků řek Hron a Ipeľ, kde neexistují větší vodní toky, je vzájemné propojení vodních nádrží otevřenými příkopy a vodními štolami. Na zachytávání srážkových vod sloužil důmyslný systém sběrných struh, vedených tak, aby přiváděly vodu do nádrže z plochy mnohem větší než bylo samotné povodí, a dokonce umožňovaly převod vody z jednoho povodí do druhého. Z tajchů se potom voda rozváděla systémem náhonů na několikanásobné použití k důlním čerpacím strojům a zařízením na úpravu rud ve stoupách. Od začátku 16. do konce 19. století bylo v regionu vybudovaných do 60 vodních nádrží, jež obsahovaly sedm milionů kubíků vody. Asi 40 z nich sloužilo potřebám důlní činnosti, ostatní potom na pohon různých nedůlních zařízení nebo například i na zásobování obyvatelstva vodou. Délka záchytných struh dosahovala až 72 kilometrů, rozvodných struh a náhonů až 57 kilometrů. Díky vodě mohly štiavnické doly začít zavádět vodosloupné stroje, jež byly v polovině 18. století nejhospodárnějšími motory na světě a na celé století vyřešily otázku čerpání důlních vod. Banská Štiavnica v tom období využívala nejprogresivnější technologii v Evropě. Vytlačila ji až pára a elektřina, tajchy tak pomalu začaly ztrácet svou původní funkci.

tajchy 

Historie

Budování tajchů bylo úzce spojeno s osobností Matěje Kornela Hella (1653–1743), jenž v letech 1712–1715 postavil tajch Velká Vindšachta, přebudoval a rozšířil tajchy Evička a Spodná Vindšachta a postavil 7 čerpacích zařízení na vodní pohon, s jejichž pomocí v krátké době vyčerpal všechnu vodu z tehdy zatopených dolů a umožnil nový rozvoj hornictví v tomto regionu. Rozhodujícím pokračovatelem výstavby vodních nádrží v okolí Banské Štiavnice byl od roku 1729 Samuel Mikovíni (1686–1750), jenž vyprojektoval, vybudoval, opravil nebo zrekonstruoval většinu vodních nádrží i rozsáhlý systém povrchových sběrných struh a také podzemních propojovacích štol. Dotvořil tak ucelený vodohospodářský systém nádrží, který definitivně vyřešil otázku energetické základny dolů v banskoštiavnickém rudném revíru nejen na celý zbytek 18. století, ale převážně až do začátku 20. století. Vznikla originální vodohospodářská soustava s více než 50 nádržemi a sítí přiváděcích struh a náhonů, vodních štol a dalších vodohospodářských objektů. Dodnes se zachovala asi polovina vodných nádrží, i když už s pozměněnou vodohospodářskou funkcí.

tajchy   tajchy

Současnost

KlingerHlavní důraz se dnes klade právě na jejich bezpečnost. V rámci jejich obnovy se budují zároveň i nové dnové výpusty a bezpečnostní přepady, aby se s vodou v nádrži dalo manipulovat a tajchy tak neohrožovaly území pod nádrží. Hlavním cílem jejich rekonstrukce je zabezpečit jejich funkčnost, ale vodohospodáři přitom monitorují i žkvalitu vody v nádržích, což umožňuje – po ztrátě jejich původní funkce – využít jejich potenciál i na nové společensko-ekonomické aktivity. Tajchy se tak mohou stát jedním ze základních fenoménů rozvoje (cestovního ruchu) regionu Banská Štiavnica. Na to je však nutná dobrá koordinace všech zainteresovaných složek působících v oblasti cestovního ruchu – od města Banská Štiavnica až po jednotlivé subjekty podnikající v této oblasti.

tajchy

tajchyPřestože vodní nádrže dnes už neplní své původní poslání, neztratily svůj význam ani v současnosti. Některé z nich se využívají jako zásoba pitné nebo užitkové vody, většina se zejména v letní sezoně využívá na rekreační účely, některé na sportovní rybolov a některé už nemají žádné konkrétní využití. Sběrné a přívodné struhy jsou většinou už nefunkční. Tělesa struh se v současnosti využívají jako turistické značkované trasy, některé jako lesní nebo polní obslužné komunikace, lyžařské běžecké trasy, většina z nich však není v krajině označena a mnohé z nich už nejsou ani rozpoznatelné. Přesto všechny dnes existující vodní nádrže a další objekty mají poměrně velkou vodohospodářskou důležitost. Jejich význam se ukazuje i v širších souvislostech. Blahodárně ovlivňují klimatické podmínky prostředí, v němž jsou integrovány, příznivě působí na vzdušnou vlhkost prostředí, zmenšují rozdíly mezi denní a noční teplotou – především v létě a na podzim a mají zmírňující účinek na vysoušecí větry. Z tohoto hlediska vzrůstá jejich nová funkce rekreačních středisek, nenásilně zakomponovaných do krajiny.

 

Text/Foto: O. Kubáčková

Překlad: J. Vyborný



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Sitno – nejvyšší vrchol Štiavnických vrchů
Publikováno: 11.3.2010
Štiavnické vrchy jsou největší chráněná krajinná oblast Slovenské republiky, jež návštěvníky zaujme v každém ročním období. Rozlohou jsou Štiavnické vrchy největším vulkanickým pohořím Slovenska se zastoupením téměř všech fenoménů sopečného reliéfu, mají významnou biogeografickou polohu na rozhraní teplomilných panonských a chladnomilných karpatských horských druhů flóry a fauny.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 24.4.2023
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

SR, Banská Štiavnica na starých pohlednicích
Publikováno: 3.1.2018
Jedno z nejkrásnějších slovenských hornických měst – Banská Štiavnica – je unikátní nejen svou architekturou, historií, ale i neopakovatelnou atmosférou. Její romantické uličky a malebná zákoutí přímo lákají k objevování světa z dob dávno minulých.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi IV
Publikováno: 5.7.2020
Středoslovenská důlní města vzkvétala díky těžbě drahých kovů. Nabyla značný majetek, což se podepsalo i na jejich architektuře. Období poznamenaná morovou epidemií přinesla na jejich náměstí morové sloupy jako symboly díků. Na jejich výstavbě se vůbec nešetřilo, díky čemuž jsou tak monumentální. Dnes se vydáme po městech, v jejichž útrobách byla skryta ložiska stříbra i zlata.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

Banská Štiavnica: Haraburdy 2020 + pozvánka na Salamandrové dny
Publikováno: 9.9.2020
Máte doma fůru nepotřebných věcí? Tak je přineste na bazar Haraburdy 2020, který se uskuteční 11. a 12. září v banskoštiavnickém Kammerhofu – Dílničky.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

SR: Cesta od stříbra ke šperku
Publikováno: 28.6.2012
Slovensko je země bohatá nejen na přírodní krásy, ale i na nerostné bohatství, ukryté v útrobách nejedné malebné vesničky či města. Mezi ty nejznámější určitě patří důlní města Kremnica, Banská Štiavnica nebo obce Špania Dolina a Hodruša - Hamry.

Štiavnické vrchy: Oprava chodníku na vrcholu Sitno
Publikováno: 13.4.2012
Výstup na nejvyšší vrchol Štiavnických vrchů Sitno by měl být bezpečnější. Sdružení turismu Banská Štiavnica získalo na opravy dva tisíce eur z grantového programu Zelené oázy Nadace Ekopolis.


Souvisejicí fotogalerie

Metamorfóza ledu – neznámý pohled
V dnešní fotogalerii vás zavedeme do fascinujícího světa ledu. Nahlédnete na různorodosti, svéráz...

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X