www.infoglobe.cz » Francie, Bretaň – země megalitů, kalvárií, keltské kultury a bouřícího Atlantiku

Francie, Bretaň – země megalitů, kalvárií, keltské kultury a bouřícího Atlantiku

Publikováno: 18.4.2019
Chtěli byste na svých cestách navštívit místo plné dechberoucích přírodních krás a zajímavé kultury, vydat se do divočiny, nechat se v hospůdkách unášet chytlavými rytmy zdejší tradiční hudby i kulinářskými specialitami, ale nechce se vám přitom cestovat moc daleko? Že je prý na to Evropa moc civilizovaná? Ale kdeže, vyvedu vás z omylu. Stačí se vydat do Bretaně.

Jeden z francouzských regionů?

Vždyť je to jen část Francie, řeknete si možná. To už známe, je tam sice krásně, ne nadarmo se říká la douce France, ale mezi bagetami a módními výstřelky se k nějakému dobrodružnému zážitku jen tak nedostaneme.

Bretaň je sice administrativně opravdu jedním z francouzských regionů, ale působí spíše jako svébytná země. Natolik se její kultura a snad i mentalita obyvatel liší od té francouzské. Je to tím, že Bretaň byla dlouho samostatnou jednotkou s vlastní historií, kulturou, a dokonce i jazykem, který se francouzštině podobá jen pramálo, jedná se totiž o jazyk keltský, příbuzný např. s irštinou či velštinou. Bretaň byla k Francii připojena až roku 1532. I poté si zachovala značnou autonomii (mimo jiné si tehdy královna Anna vymohla výjimku o neplacení cla, která se dodnes zachovala v tom smyslu, že Bretaň je jediným regionem ve Francii, kde nejsou zpoplatněné dálnice).

Locronan s typickou bretonskou architekturou

Země živých tradic, národní hrdosti a osobitého jazyka

O Bretani se hovoří jako o jedné z několika oblastí Francie s velmi silným regionálním cítěním (vedle např. Korsiky, francouzského Baskicka a Katalánska, Alsaska). Díky této skutečnosti (se kterou se zde setkáváte na každém kroku díky množství vlajek, samolepek a nápisů oslavujících „Breizh“, jak se této zemi říká v jejím jazyce) se Bretoncům daří udržovat místní tradice, které bývají až překvapivě často součástí každodenního života. Abych pravdu řekla, během svých cest po Francii jsem ještě nenavštívila kraj s tak živými tradicemi, jako je Bretaň. Jsou tu všudypřítomné. Nejmarkantnější jsou v oblasti hudby a tance. Bretonská tradiční hudba (dost podobná hudbě „keltských bratrů“, tedy například hudbě irské) se line z kdejaké tamní hospůdky, kde si můžete vychutnávat doušky osvěžujícího cidru nebo místního piva, ale já osobně při jejím poslechu moc dlouho sedět nevydržím. Proto se také velmi často pořádají tzv. fest-noz (bretonsky noční slavnost), na které se hrnou zástupy tancechtivých od dětí až po staroušky, v neustále se opakujícím svižném rytmu (nejčastěji akordeonu, houslí, dud a různých píšťal) podupávají tradiční bretonské tance. Během nich si při pomalejších skladbách stačí popovídat se sousedem. A když už sotva popadají dech, setřou pot z čela, osvěží se cidrem, případně doplní energii výbornými palačinkami. Po návštěvě několika takových fest-nozů konstatuji, že za tanci vedoucími do transu nemusíme jezdit mezi domorodé obyvatelstvo některých afrických či indiánských kmenů… Že byste se rádi zúčastnili, ale jen byste přihlíželi, protože tance neumíte? Tak toho se nemusíte bát, protože bretonská hudba vás sedět opravdu nenechá, navíc základní tance jsou jednoduché, často fest-nozu předchází malý rychlokurz.

Pointe de Raz, konec světa

Bretaň je také výjimečná tím, že má svůj vlastní jazyk, dokonce hned dva. V západní části Bretaně (tzv. Basse-Bretagne neboli Dolní Bretaň, které se občas také říká „ta pravá Bretaň“, právě díky silně zakotveným a stále živoucím tradicím) se tradičně mluvilo bretonsky, již zmíněným keltským jazykem, který svými specifickými zvuky a silným rytmickým používáním přízvuků jakoby odrážel tamní divokou přírodu s nespoutaným větrem a mořem. Až ho uslyšíte v nějaké pobřežní hospůdce z úst rybářů, budete se mnou souhlasit, jak k tomuto místu patří. Dnes bohužel bretonsky už nemluví všichni, stejně jako ostatní regionální jazyky je i tento značně ohrožen. Stejně jak jsem oslavovala bretonské nadšení pro zachovávání tradic, se i jazyk poslední dobou těší novému přívalu přízně, a to zejména mezi mladou generací. Na cestách po Bretani však nesmíme opomenout druhý tradiční jazyk, gallo, kterým se mluvilo (a mluví, i když také pomálu) ve východní části kraje, tzv. Haute-Bretagne (Horní Bretaň). Je to jazyk románský, takže francouzštině podobnější, ale nesoucí specifickou bretonskou kulturu.

svítání v lese Brocéliande

Země tajuplných přírodních krás i všudypřítomné historie

Bretonštinu jsem přirovnávala k drsné kráse tamní přírody. Skutečně, ať vás v Bretani nohy zanesou kamkoli, zaručuji, že budete nevěřícně zírat na tu nádheru a bázlivě očekávat, kdy se zpoza nějakého starého dubu či rozeklané skály vynoří bájný rytíř Artuš, skupinka tančících víl či skřítci Korrigani, staří známí z dodnes tradovaných bretonských pohádek, bájí a pověstí. Příroda Bretaně má spoustu tváří, za každým rohem vás nepřestává překvapovat novými strhujícími scenériemi, ale dala by se rozdělit na dva zásadní okruhy. Je tu Bretaň přímořská, které se říká Armor. Zde můžete stanout tváří v tvář rozbouřenému mořskému živlu, který mocnou silou naráží o skaliska pobřeží a tříští se v tisíce kapiček, unášených divokým větrem, anebo mísících se s kapkami deště. Ten v Bretani může přijít kdykoli, což vám po nějaké době úplně přestane vadit, protože pochopíte, jak k této zemi patří. Stačí mít dobrou pláštěnku a boty, kráse bretonského deště určitě podlehnete. U moře stejně za chvíli přestane a usuší vás mocný vítr. Vnitřní země, tedy Argoat, jsou klidnější. Střídají se v nich políčka, často liduprázdné vesničky s tradiční architekturou a hluboké lesy. Této části Bretaně dominuje zelená. Díky časté vlhkosti je vše svěží, mohutné stromy jsou porostlé hustým mechem a všudypřítomným břečťanem. Z lesů často stoupá mlha a dodává jim ještě více na jejich magické atmosféře.

bretonský vítr nezná překážek

Není divu, že mnoho zdejších přírodních památek je dějištěm legend. Například v lese Brocéliande, nedaleko hlavního města Rennes, při troše štěstí můžete potkat krále Artuše s rytíři kulatého stolu i čaroděje Merlina s vílou Viviane. A pokud máte zálibu i v kulturních památkách, vaše srdce při návštěvě Bretaně zaplesá. Snad největšími perlami Bretaně, které nemůže vynechat žádný poznávací zájezd do Bretaně, jsou pravěké megalitické památky, kostelíky a skvostná díla místních kameníků, kteří dokázali do tvrdé žuly ztvárnit téměř nemožné. Dokladem toho jsou zejména kalvárie, přítomné hlavně ve vesnicích a městech severozápadní části Bretaně, kolem města Morlaix. Na těchto památkách je nejkrásnější jejich nerozlučné sepjetí s přírodou. Kostelíky, kalvárie i zdi, které je obhánějí, jsou totiž porostlé mechem a nejrůznější květenou, což perfektně odráží podstatu celé Bretaně.

bretonské památky jsou nerozlučně spjaté s všudypřítomnou přírodou

Na závěr dodám, že i místní obyvatelstvo má cosi, co vám okamžitě přiroste k srdci. Lidé jsou tu k sobě nějak milejší. O Bretoncích se říká, že navenek jsou drsní (jako jejich podnebí) a uzavření. Ale mají dobré srdce a jsou velmi přátelští. O tom jsem se sama mnohokrát přesvědčila. Nikde na světě jsem zatím nenarazila na tak hustou frekvenci lidí, kteří mají neustálou potřebu pomáhat pocestným. A tato dobrosrdečnost je nakažlivá.

GPS: 48°35'25.2"N 2°05'09.7"W

CK Mundo

Text a foto: Anna Třesohlavá – píše pro CK Mundo, která pořádá poznávací zájezdy nejen do Bretaně a Normandie

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Bretaň – megality a Saint-Malo
Publikováno: 18.11.2016
Dnes opustíme Normandii a vydáme se dále na západ – do sousedního kulturně-historického regionu Bretaň.

Francie, departement Rhône – Lyon III.
Publikováno: 17.11.2022
Ještě než se vydáme navštívit další významné památky třetího největšího města Francie, musíme vám sdělit několik zajímavých faktů.

Francie, La Rochelle – přístavní městečko na březích Atlantského oceánu
Publikováno: 24.11.2022
La Rochelle leží mezi Nantes a Bordeaux v idylickém zálivu na březích Atlanského oceánu. V srdci města – v jeho krásném historickém centru a jeho dlážděných uličkách – najdete mnoho památek od středověku po 18. století.

Francie, departement Somme – okolí Amiens
Publikováno: 1.9.2021
Amiens najdeme na březích řeky Sommy zhruba 120 kilometrů severně od Paříže. Půvabné město, kde mimochodem stojí jeden z nejstarších evropských mrakodrapů, je obklopeno klidnou venkovskou krajinou. Vzhledem k poloze města jsou zde po celý rok relativně příjemné teploty, ale na druhou stranu srážky jsou četnější než v jiných částech země.

Francie, departement Somme – Amiens I
Publikováno: 8.9.2021
Poté co jsme minule kroužili kolem, se dnes vydáme prozkoumat město samotné. Na francouzské poměry je Amiens se svými 130 tisíci obyvateli středně velké město. Díky tomu, že tu studuje asi 30 tisíc studentů, má mladistvý nádech.

Francie, departement Somme – Amiens II
Publikováno: 15.9.2021
Dnes spolu naposledy navštívíme srdce departementu Somme.

Francie, Bretaň – Nantes I
Publikováno: 2.12.2016
Po zastávce v Rennes, hlavním městě Bretaně, se podíváme do Nantes, nejlidnatějšího města regionu a šestého nejlidnatějšího města Francie. Známý americký magazín Time dokonce Nantes označil za nejlepší evropské město pro život.

Francie, Bretaň – Nantes II
Publikováno: 9.12.2016
Byla by škoda opustit Nantes po tak krátké návštěvě. Dnes se sem proto vydáváme znovu, abychom toto město poznali o něco lépe. Stojí to za to.

Francie, Bretaň – Rennes
Publikováno: 25.11.2016
Vyprávění o Bretani bude dnes pokračovat zastávkou v Rennes, městě v srdci regionu, které je zároveň jeho hlavním městem. Nikoliv tedy v Nantes, které je „pouze“ největším městem. Rennes je skvělým místem pro poznání kultury francouzského severu. Plavební kanál Canal d'Ille-et-Rance spojuje Ille s řekou Rance, čímž má město říční spojení se Saint-Malo a tím i s Lamanšským průlivem.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X