www.infoglobe.cz » Argentina: Mendoza – vinařské městečko

Argentina: Mendoza – vinařské městečko

Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Mezinárodní organizace pro víno a révu (OIV) jmenovala 30. října Mendozu jako hlavní mezinárodní město vína a také ji označila 8. světovým vinařským městem. Vlajkovou lodí argentinského vinařství je odrůda Malbec.

Dynamické město s kulturní a uměleckou činností – muzea, divadla, umělecké galerie, řemeslná show, hospody, kina a kasina. Je ideálním výchozím bodem pro výlety do hor, setkání s přírodou a kulturou. Jen samotná náměstí v Mendoze se vyznačují kombinací přírody a architektury ve stylu 19. století. Pro svoji symetrii patří mezi nejznámější náměstí Plaza Independencia, España, Italia, Chile a San Martín.

Plaza San Martín

V Mendoze je více než 80 náměstí a promenád. V roce 1861 postihlo Mendozu zemětřesení, které ji srovnalo se zemí. Proto jsou dnes třídy velmi široké, aby měly kam padat trosky, a náměstí rozlehlá, aby se mohli lidé snadněji evakuovat.

Plaza Indepencia leží v samém srdci města, je největší a vprostřed náměstí je vodní fontána. Během víkendů se zde konají řemeslné trhy a pouliční výstavy. Ve spodní části se nacházejí budovy Teatro Municipal Julio Quintanilla a Museo Municipal de Arte Moderno.

Plaza Indepencia

Plaza San Martín má uprostřed jezdeckou sochu generála San Martína, která je replikou sochy v Buenos Aires na stejnojmenném náměstí. Na náměstí se nachází také tabulka s informací o nadmořské výšce, v jaké se město nachází – 747 m. V rohu je pak velice pěkný chrám Basílica San Francisco. Náměstí Plaza España zdobí dekorace se španělským vlivem z 19. století. Plaza Chile se nachází v rezidenční čtvrti a jméno náměstí vyjadřuje poctu sousednímu státu za pomoc poskytnutou obyvatelům Mendozy při zemětřesní v roce 1861. Název náměstí Plaza Italia zase vyjadřuje poctu italské komunitě pro její aktivní společenský život v celé provincii. A tak se zde nachází socha vlčice, která kojí Romula a Réma.

Plaza Italia

Cerro de la Gloria je místem, které navštíví snad všichni turisté v Mendoze. My se k němu vydáváme procházkou přes rozlehlý park General San Martín. Lidé sem chodí běhat a sportovat.

Cerro de la Gloria

V čele památníku je umístěna jezdecká postava San Martína v obklopení šesti granátníků na každé straně. Na vrcholu je jezdecká kavalerie v útočné pozici a postava reprezentující svobodu zahalenou v národní vlajce. Památník byl slavnostně otevřen 12. února 1914 na 97. výročí bitvy o Chacabuco. V roce 1998 byl prohlášen kulturním dědictvím provincie Mendoza.

Park General San Martín   Park General San Martín

Když už jsme v té Mendoze, vydáváme se navštívit nějaké vinařství. Je to tady dnes velký byznys a zajít si jen tak někam na prohlídku není úplně jednoduché. Někde musíte mít rezervaci, jinde mají zavřeno a všude požadují poplatek za návštěvu. Při shánění informací, kam bychom se mohli vydat, nakonec skončíme v soukromé pěstírně olivovníků. V Mendoze se totiž nestáčí pouze víno, ale také olivový olej. V soukromé rezidenci mají dokonce svůj penzion, kam se občas sjíždějí na víkend věřící, takže tu nechybí ani soukromá kaple. Na velkém pozemku mají i svůj rybník na zavlažování, protože řeku, která zde teče, můžou využívat jen určité dny v týdnu. Jako dárek dostaneme litr kvalitního olivového oleje a také cennou informaci, že víno v supermarketu je mnohem levnější a stejně dobré, ne-li lepší, než které dostaneme při ochutnávkách ve vinařství.

vinice

GPS: 32°53'21.0"S 68°52'14.8"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi
Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

Argentina – Salta a Purmamarca
Publikováno: 11.12.2017
Salta, město zastrčené v údolí Lerma, se nachází na jednom z nejvíce úrodných a příjemných míst, které v této oblasti příroda vytvořila. Leží v nadmořské výšce 1 187 m a počasí je zde ideální celý rok. Hotelnictví tu proto jen vzkvétá a město je obvykle po celý rok přeplněné turisty.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

10.12.2017
Nenechte si ujít vánoční trhy v Pezinku, které kromě typického vánočního zboží a občerstvení nabízejí také kulturní program, dobročinný bazar, betlém a vánoční orloj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 12. 2017
svátek:Simona
dnes:
úterý 12.12.
7 °C
zítra:
středa 13.12.
4 °C