www.infoglobe.cz » Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody

Publikováno: 12.2.2018
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

El Chaltén

Z města Gobernador Gregores nám do El Chalténu chybí jen kousek, asi 300 km. Jenomže aut tudy projede velice málo, a tak je to pro nás nadlidský úkol. Po celodenním čekání to nevzdáváme a jdeme stopovat i další den. Usměje se na nás štěstí, zastaví nám Novozélanďanka Joe, která jede také do El Chalténu. I když jsme si říkali, že je to přece „jen“ 300 km, cesta nám trvala asi 7 hodin. Zaprvé je zde asi 60 km nezpevněné cesty, zadruhé jsme cestou často zastavovali kvůli focení, protože Joe je fotografka. A já jsem byl rád, že si nemusím říkat o zastavení. Do třetice jsme cestou pomáhali místním farmářům chytat tele. Asi třídenní tele se ztratilo a utíkalo pryč. Dlouho by v této nehostinné krajině nepřežilo, ale naštěstí jsme ho chytili.

cestou do El Chalténu

V El Chalténu na nás dýchne duch turistického střediska. Všechna předchozí města po Ruta 40 směrem k jihu byla spíše průjezdní, zde už jde vidět, že se sem turisté jen hrnou. Do hostelu se nám nechce a cenově nás téměř nastejno vyjde apartmán pro dvě osoby. Vzhledem k chladnému a větrnému počasí zavrhujeme kempování a spaní ve stanu, což se ukáže jako správná volba, protože další den fouká a sněží. Na hory to rozhodně není, výhledy by žádné nebyly.

El Chaltén je nejmladším městem v Patagonii, nenajdete zde žádnou historii, je to pouze turistické město. Od listopadu do května sem proudí turisté milující hory a pěší turistiku. Trochu nás překvapuje, že do okolního národního parku Los Glaciares se neplatí žádné vstupné, a dokonce jsou zde i místa vyznačená přímo pro stanování zdarma.

národní park Los Glaciares

Z El Chalténu vede spousta turistických tras. Podle času a fyzičky si člověk může vybrat buď z organizovaných výletů, nebo samostatných jednodenních výletů a výprav na několik dní. Pro samostatné výlety pak platí, že patří k těm jednodušším, není potřeba mít zkušenosti s horolezeckými aktivitami, jen je dobré počítat s tím, že ujdete kolem 20 km. Za ty krásné výhledy však trocha dřiny stojí.

pustina

Asi nejkratším výletem je vodopád Chorrillo del Salto, který se nachází jen pár minut odvodopád Chorrillo del Salto města. Naším prvním výletem je pak trek k Laguna de los Tres, k hoře Fitz Roy. Fitz Roy je speciální hora ze všech úhlů pohledu. Dosahuje výšky 3 405 metrů a patří k nejobtížnějším horám pro výstup. Přestože nedosahuje závratné výše, neustále ji bičuje vítr a je pokrytá ledem. Původní obyvatelé nazývali horu „Chaltén“, v předkladu „Kouřící hora“, protože vrchol hory je téměř pořád zahalen v mracích. Proto si také lidé dříve mysleli, že se jedná o sopku. Francisco Pascasio Moreno dal v roce 1877 hoře jméno Fitz Roy – po kapitánu lodi Beagle, Robertu FitzRoyovi.

NP Los Glaciares   ledovec Piedras Blancas

Počasí nám přeje, a tak se na cestu vydává více turistů. V hlavní sezoně tady musí být narváno, protože i teď je tady turistů dost. Ze začátku je svah dost strmý, ale není to nic náročného. Míjíme Laguna Capri a k vyhlídkovému místu se dostáváme po cca 4 hodinách. Až k Laguna de los Tres se nevydáváme, protože cesta je zasněžená a špatně průchodná. Zpátky se vracíme stezkou kolem Laguna Madre a Laguna Hija. Tudy už jde turistů méně, hlavním lákadlem je totiž výhled na Fitz Roy. Celý trek nám trval asi 8 hodin a ušli jsme 26 km s 500metrovým převýšením.

Laguna Torre

Další den míříme k Laguna Torre s výhledem na horu Cerro Torre. Jediná nevýhoda tohoto treku je, že se vracíte po stejné cestě, ale výhled na lagunu s kusy ledovce rozhodně stojí za to. Celkem jsme ušli 21 km za necelým 7 hodin.

Příroda v okolí El Chalténu je úchvatná a milovníci hor a krásné čisté přírody by toto místo rozhodně neměli vynechat.

GPS: 49°19'50.9"S 72°53'15.2"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno
Publikováno: 19.2.2018
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 5.2.2018
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 29.1.2018
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 22.1.2018
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi
Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.2.2018
V roce 2017 navštívilo Národní zemědělské muzeum téměř o 200 tisíc lidí více než v r. 2016 (cca půl milionu návštěvníků). Vděčí za to novým expozicím a řadě doprovodných akcí na pobočkách. Letos chce muzeum navázat vyvrcholením oslav 100 let od založení.
23.2.2018
Přijďte se podívat na nejúspěšnější fotografie přihlášené do soutěže Náš svět je krásný (Our world is beautiful), které najdete ve vybraných bratislavských nákupních centrech a ve Slovenském národním divadle.
22.2.2018
V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze si můžete prohlédnout domečky pro panenky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KUBA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 2. 2018
svátek:Matěj
dnes:
sobota 24.2.
-1 °C
zítra:
neděle 25.2.
-4 °C