www.infoglobe.cz » Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první

Publikováno: 29.1.2018
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Patagonie je jedna z nejméně obydlených oblastí planety. Před příchodem Španělů byly místní regiony osídleny různými domorodými skupinami. Na kontinentu žili Pehuenčové, Mapučové a Tehuelčové. V Ohňové zemi žili pak Yámanové, Onasové nebo Selknamové.

cesta z Bariloche

Není známo, kdo objevil Patagonii, někteří říkají, že to byl Amerigo Vespucci na jeho výpravě z roku 1502. Je ale jisté, že název „Patagones“ použil poprvé Ferdinand Magellan v roce 1520.

Patagonie

Jméno Patagonie dali tomuto místu totiž první Španělé, kteří domorodce nazývali „Patagones“. Pro malé Španěly a Portugalce byli místní velcí a podle jednoho z příběhů dostala Patagonie své jméno kvůli obrovským stopám, které po sobě zanechávali Tehuelčové, když měli nohy obvázané kůží.  

Je nám jasné, že na začátku jara tam bude ještě chladno a že nás čeká nekonečná planina bičovaná neustálým větrem. A dokud jsme Patagonii nenavštívili, nedokázali jsme si představit, jak je ten neustálý vítr skutečně vyčerpávající.

Bolson

Naším cílem je nejjižnější město světa – Ushuaia. Máme v plánu sem dojet po silnici s názvem Ruta 40 a cestou navštívit turistické trháky – ledovec Perito Moreno nebo národní park Los Glaciares v El Chalténu. Než se sem dostaneme, čeká nás spousta kilometrů a pár měst, kde máme v plánu přespat.

Ruta 40   pustina

Ruta 40 začíná na nejjižnějším konci Patagonie a vede západní hranící Patagonie podél And. Cesta vede přes stepi i pohoří a končí na řece Barrancas v Neuquenu, je dlouhá 2 896 km, z čehož pouze 321 km je nezpevněných, tedy štěrk.

Máme v plánu stopovat. Ceny jízdenek ale i jídla se směrem na jih totiž dost zvedají. Při stopování nás nejednou rozčilují místní. Čekání na autobus si zkracují také stopováním, bohužel si však vždy stoupnou před nás a prostě stopují. Stopování v Argentině v této oblasti není ale úplně snadné a rychlé, a tak jim většinou dřív přijede autobus. Nám se nakonec podaří stopnout náklaďák. Plně naložený však jede velmi pomalu, protože neví, zda nebude někde namrzlá cesta. A tak se dnes dostáváme pouze do El Bolsónu. Sice je vzdálen jen 116 km, ale jeli jsme sem snad 4 hodiny. Do Patagonie jsme se vybavili stanem, protože je tam spousta kempů, tím dost ušetříme. V El Bolsónu však sezona ještě nezačala a kempy jsou zavřené, nepohrdneme proto hostelem.

stopnutý kamión   cesta na jih 

El Bolsón je tak trochu město hippie. Oficiálně vzniklo v roce 1926 a dnes zde žije mnoho evropských přistěhovalců. El Bolsón byl v roce 1984 prohlášen za nejadernou zónu a získal titul „Ekologická obec“, protože obecní organická charta předpokládá, že region je bez radioaktivního znečištění. Lidé zde žijí alternativním způsobem života, pěstují ovoce a chmel, město také proslulo svými řemeslnými trhy. Takže pokud někdo chce zásadně změnit svůj životní styl, přestěhuje se prostě do El Bolsónu.

Tecka – nocoviště

Další den naše stopovací snažení skončí za městem Tecka. I když jsme nedojeli moc daleko, alespoň jsme se posunuli o kus dál. Máme stan, takže si jen u místních řekneme o vodu a přespíme ve něm. Jen co vysvitne slunce, spěcháme stopovat dál. 

GPS: (El Bolsón) 41°57'57.8"S 71°32'08.0"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno
Publikováno: 19.2.2018
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody
Publikováno: 12.2.2018
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 5.2.2018
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina – Salta a Purmamarca
Publikováno: 11.12.2017
Salta, město zastrčené v údolí Lerma, se nachází na jednom z nejvíce úrodných a příjemných míst, které v této oblasti příroda vytvořila. Leží v nadmořské výšce 1 187 m a počasí je zde ideální celý rok. Hotelnictví tu proto jen vzkvétá a město je obvykle po celý rok přeplněné turisty.

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi
Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 22.1.2018
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.2.2018
V roce 2017 navštívilo Národní zemědělské muzeum téměř o 200 tisíc lidí více než v r. 2016 (cca půl milionu návštěvníků). Vděčí za to novým expozicím a řadě doprovodných akcí na pobočkách. Letos chce muzeum navázat vyvrcholením oslav 100 let od založení.
23.2.2018
Přijďte se podívat na nejúspěšnější fotografie přihlášené do soutěže Náš svět je krásný (Our world is beautiful), které najdete ve vybraných bratislavských nákupních centrech a ve Slovenském národním divadle.
22.2.2018
V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze si můžete prohlédnout domečky pro panenky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KUBA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 2. 2018
svátek:Matěj
dnes:
sobota 24.2.
-1 °C
zítra:
neděle 25.2.
-4 °C