www.infoglobe.cz » Argentina, Patagonie – Trelew a Gaiman

Argentina, Patagonie – Trelew a Gaiman

Publikováno: 12.3.2018
Trelew se nachází v dolním údolí řeky Chubut a historie tohoto města je úzce spjata s kolonizací. Vznik města se datuje k roku 1884, kdy velšští kolonisté hledali cestu k přístavu, aby mohli převézt svou zemědělskou produkci. Výstavba železnice mezi údolím a Puerto Madrynem byla povolena a město Trelew tak vzniklo v podstatě jako železniční terminál.

Název Trelew pochází z velštiny spojením Tre (v překladu vesnice) a Lew od Lewise Jonese, který je považován za zakladatele města. Obyvatelé města mají osobitou kulturu, ve které zanechali svou stopu právě Velšané. Ať už jde o pití čaje, nebo festival Eisteddfod. V současné době má Trelew přes 100 tis. obyvatel a je centrem komunikace a dopravy pro regionální obchod.

Trelew

My se do Trelewu dostáváme poměrně rychlým stopem a zjišťujeme, jaké je tu příjemné teplo. Počasí je tu mírné a suché, během zimních měsíců jsou teploty v rozmezí 0 až 15 °C a v létě dosahují 38 °C. Díky řece Chubut je v údolí úrodná půda se stromy a místní farmy tak kontrastují s okolní stepí. Místní už jsou zase zvyklí na svoji oblíbenou siestu, takže obejít půjčovny aut odpoledne se prostě nedá. Všude zavřeno, počkejte si, máme otevřeno od 16 hodin.

Plaza Independencia   Plaza Centenario

Centrem je náměstí Independencia s velkolepým altánem, který se stal místem pro setkávání místních obyvatel a návštěvníků. Před náměstím stojí obecní budova a také farní kostel (Iglesia Parroquial). Kousek od hlavního náměstí se nachází kaple Tabernacl (Tabernáculo), jež je jednou z nejstarších budov ve městě. K nejstarším budovám patří i kaple Moriah na kraji města, která byla dle odhadů postavena v roce 1880. V okolí se nachází hřbitov s pozůstatky prvního velšského obyvatelstva i zakladatele Lewise Jonese. Další starou budovou je pak Museo regional Pueblo de Luis s velšskými a indiánskými artefakty, které leží kousek od náměstí Plaza Centenario.

Gaiman

Kromě své velšské je tato oblast ještě známá mnohem delší historií – pozůstatky dinosaurů a fosilií. S touto tematikou je možné navštívit Museo Feruglio nebo paleontologický geopark (Geoparque Paleontológico Bryn Gwyn), nacházející se 8 km od vesnice Gaiman.

první dům v Gaimanu   Gaiman

Trelew je pro nás takové uspěchané město, které si člověk projde za jeden den. Za odpočinkem se přesouváme do malého města Gaiman, kde je příjemný kemp. Právě v Gaimanu se nacházejí kořeny velšského ducha a tradic prvních osadníků, kteří sem přišli v roce 1874. Název města má araukánský původ a v překladu znamená „brousek“. V prvním století Gaimanu zde převažovaly tradice prvních velšských osadníků, později však přicházely další komunity, které měly jiná náboženství a mluvily jinými jazyky. Přistěhovalci sem přijížděli ze Španělska, Itálie, Sýrie a Portugalska. Z Gaimanu se postupně stalo kosmopolitní město, avšak velšské zvyky a kulturní aktivity byly předávány z generace na generaci. Typickou tradicí je pití čaje, ke kterému si dáváme i místní sladké pečivo. Z historických památek se zde pak nachází kaple Bethel, která pochází z počátku 20. století a jejíž název v hebrejštině znamená „dům boží“.

kaple Bethel

Dalším turistickým cílem je Primera Casa de Gaiman, první dům postavený ve městě, a také slavný tunel dřívější centrální železnice. Tunel se nachází u turistického centra a uvnitř jsou tabule s textem popisujícím celou historii železnice. Vstup se zde neplatí.

tunel

Po odpočinku v Gaimanu a příjemném ohřátí se přesouváme dál – do Puerta Madrynu. Za přímořským vzduchem a tradičním argentinským „asadem“.

GPS: (Trelew) 43°15'10.2"S 65°18'30.2"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina, Patagonie – Puerto Madryn
Publikováno: 19.3.2018
Přístav Puerto Madryn leží na útesu tvořeném náhorní plošinou, odkud je nekonečný výhled na Atlantský oceán. Jednou z hlavních atrakcí je pozorování velryb – pozor, každý rok jen od června do prosince. Právě díky okolním útesům je pozorování velryb mnohem snazší.

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno
Publikováno: 19.2.2018
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.

Argentina, Patagonie – Isla Pavón a výlet za tučňáky
Publikováno: 5.3.2018
Z Ohňové země se vydáváme zase zpátky na sever. Autobusem přejedeme do Rio Gallegos a potom máme v plánu opět stopovat. Tentokrát podél pobřeží po silnici č. 3 až do Buenos Aires.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá
Publikováno: 5.2.2018
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 29.1.2018
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 22.1.2018
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody
Publikováno: 12.2.2018
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

Argentina, Patagonie – Ushuaia a Ohňová země
Publikováno: 26.2.2018
Název Ohňová země (Tierra del Fuego) zřejmě vznikl, když skupina průzkumníků viděla břehy neznámého území s rozptýlenými požáry a sloupy kouře z ohňů domorodých obyvatel. Oheň z dálky vypadal, jako když plave v mlze nad mořem.

Argentina – Salta a Purmamarca
Publikováno: 11.12.2017
Salta, město zastrčené v údolí Lerma, se nachází na jednom z nejvíce úrodných a příjemných míst, které v této oblasti příroda vytvořila. Leží v nadmořské výšce 1 187 m a počasí je zde ideální celý rok. Hotelnictví tu proto jen vzkvétá a město je obvykle po celý rok přeplněné turisty.

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.3.2018
V Trnavě se už tento podzim začne s budováním vůbec první cykloveže na Slovensku, která bude sloužit jako parkovací dům pro kola.

18.3.2018
I letos nás čeká největší celosvětová kampaň zaměřená na zvýšení povědomí veřejnosti v oblasti změny klimatu, která nese název Hodina Země.
17.3.2018
Světovým dnem vody byl vyhlášen 22. březen, 23. březen zase patří Světovému dni meteorologie. K oslavám vody jsou každoročně pořádány akce, při kterých můžete navštívit jinak veřejnosti nepřístupná místa spojená s vodou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – VIETNAM:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 3. 2018
svátek:Josef
dnes:
pondělí 19.3.
0 °C
zítra:
úterý 20.3.
4 °C