www.infoglobe.cz » Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi

Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

I když se nám La Rioja zdála jako malé a příjemné město, vymotat se z ní a dojet autobusem na nějakou výpadovku bylo horší. Navíc nejsou za městem prý příliš bezpečné oblasti. Kromě toho je tam také spousta odpadků, až si člověk říká, kde se to octnul. Bohužel i v autobuse vidíme lidi běžně otevřít okno a vyhodit nějaký obal, však venku se to ztratí.

Tucumán   Tucumán

Při stopování nám zastaví Augusto, povoláním biochemik. Jede zrovna domů a čeká ho soutěž ve folklorních tancích. Pro někoho je Argentina synonymem pro tango, tady jsou to však folklorní tance – Chacarera a Malambo. Vystupují zde postupně skupiny od nejmladších až po nejstarší. Tanec Chacarera je směsicí indiánské a španělské kultury a doprovází jej písně ve španělštině a kečuánštině. Zatímco u Chacarery se jedná o tanec v páru, kde tančí muž se ženou při líbezné a harmonické hudbě, Malambo tančí pouze sólově muži. Nebo také tančí proti sobě, aby prokázali, kdo z nich má v tanečních krocích nejlepší schopnost, rozmanitost a přesnost. Náročnost kroků lze vidět u nejmenších tanečníků, protože někteří občas i upadnou.

soutěž

Zajímavé je také pozorovat dospělejší, když se venku připravují a nacvičují přesnost svých kroků při hrdém a přísném výrazu ve tváři. Tento tanec vychází z tradice gaučů. Gaučové jsou obdobou amerických kovbojů. Byli to svobodomyslní kočovníci v oblasti Pampy, kteří byli schopni ulovit si zdivočelý dobytek, pobavit se při vlastní muzice a při sporech neváhali sáhnout po noži. Po vyhlášení nezávislosti však už neměli v nové společnosti své místo. Augusto nám vysvětluje, že tím, jak gaučové trávili spoustu hodin v sedle, tak jakmile sesedli, poklepávali nohama, aby si je protáhli. A právě takto měl vzniknout tanec Malambo. A jeden gaučo má dokonce téměř po celé zemi své svatostánky. Kromě legendy Difunta Correa je další legendou Gauchito Gil. Pro někoho byl jen zlodějem, pro jiné „Robinem Hoodem“, který bohatým bral a chudým dával a byl nevinně popraven. Pro svatostánky je typická červená barva a uvázané červené stuhy. Někteří řidiči u svatostánku vždy zatroubí.

soutěž

V dnešní moderní době nás už ani nepřekvapuje, že tanec Malambo tančí i některé ženy. Kromě tance vyzkoušíme i místní výborné empanadas s mletým masem. Dospělí Basílica Menor de la Mercedse zahřívají alkoholem a nám je jasné, že tato taneční soutěž bude určitě pokračovat až do ranních hodin.

Navečer se přesouváme autobusem do města San Miguel de Tucumán, hlavního města provincie Tucumán. Jeho historický význam spočívá v tom, že je místem vzniku a podepsání Deklarace nezávislosti 9. července 1816. San Miguel de Tucumán byl pro shromáždění vybrán proto, neboť byl geograficky vzdálen od všech provincií stejně daleko a byl bezpečným a neutrálním místem. Hlavní památkou města je tak Casa Histórica de la Independencia, kde byla nezávislost v roce 1816 vyhlášena. Nyní je to velké moderní město s koloniálními památkami, kde člověk nepotká hromady turistů, přesto je tady už několik hostelů pro baťůžkáře.

Casa de Gobierno

Město je postaveno v šachovnicové podobě a jen některé budovy byly přestavěny. Obecně si však ponechaly svůj původní vzhled se zachovalými vzory i materiály. Hlavní náměstí Plaza Independencia bylo postaveno během koloniálního období, časem se však rozrostlo a stalo přeplněným centrem obklopeným bary a muzei. V jednom z rohů hlavního náměstí se nachází nejvyšší veřejná budova Casa de Gobierno. U hlavního náměstí se nachází také Iglesia Catedral, jeden z nejstarších tří kostelů v Argentině. Ve městě je spousta pěkných historických budov, např. Basílica Menor de la Merced nebo budovy Ex Legislatura a Teatro San Martín. I když je město Tucumán docela velké a je zde spousta pěkných budov, orientace je díky turistickým informačním tabulím velice jednoduchá.

Iglesia Catedral

GPS: 26°49'59.6"S 65°12'10.7"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina – Salta a Purmamarca
Publikováno: 11.12.2017
Salta, město zastrčené v údolí Lerma, se nachází na jednom z nejvíce úrodných a příjemných míst, které v této oblasti příroda vytvořila. Leží v nadmořské výšce 1 187 m a počasí je zde ideální celý rok. Hotelnictví tu proto jen vzkvétá a město je obvykle po celý rok přeplněné turisty.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

10.12.2017
Nenechte si ujít vánoční trhy v Pezinku, které kromě typického vánočního zboží a občerstvení nabízejí také kulturní program, dobročinný bazar, betlém a vánoční orloj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 12. 2017
svátek:Simona
dnes:
úterý 12.12.
7 °C
zítra:
středa 13.12.
4 °C