www.infoglobe.cz » Bolívie – krásné město Sucre

Bolívie – krásné město Sucre

Publikováno: 1.9.2023
Sucre je nejhezčí a koloniálně nejzachovalejší město Bolívie, které jsme na naší cestě navštívili. Je to také nejupravenější a nejčistší město v tomto státě. Tak nějak tady jde cítit ten řád a chuť lidí udržovat své město v uhlazeném stylu. Je elegantní a barevně jednoduché a místní jsou na to hrdí, když městem procházejí. Velikostně je podobné Potosí a žije zde necelých čtvrt milionu lidí. Od roku 1991 je právem zařazeno na seznam UNESCO.

Článek vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

vstup do centra, ulice Arce

Město Sucre leží v nadmořské výšce 2 790 m a je situované ve střední části jižní Bolívie. Bylo založeno v polovině 16. století Pedrem de Anzurezem. Nyní je hlavním městem Bolívie a departmentu Chuquisaca. Nachází se zde Ústavní soud a Soudní rada, avšak vláda, prezident a státní pokladna sídlí v La Pazu. Většina budov v historicky zachovalém centru září bílou barvou, proto se někdy Sucre přezdívá „Bílé město“. Nedaleko se nachází Parque Cretácico (Křídový park), kde jsou v životní velikosti modely dinosaurů. Ty tam nejsou náhodou – našlo se zde i několik zkamenělých stop těchto tvorů.

soudní palác

Na město Sucre jsme si vyčlenili dva dny. První den se jdeme pokochat historickým centrem a hezky zdobenými uličkami. Plaza 25 de Mayo je hlavním náměstím. V rohu náměstí se tyčí věž katedrály se sochami a červenou stříškou. Vedle katedrály je honosná budova státní policie (Prefectura de Chuquisaca).

Plaza 25 de Mayo (hlavní náměstí)

Další zajímavou budovou na náměstí je Casa de la Libertad, kde bylo v roce 1825 podepsáno bolivijské vyhlášení nezávislosti. Zrovna zde se dnes schází asi 200 lidí s transparenty. Jsme v Bolívii dva týdny a zažíváme třetí stávku, skoro to tady vypadá jako národní sport.

demonstrace na náměstí

Jednou obejdou za doprovodu střílení z pistole do vzduchu náměstí a pak se před budovou zastaví a chvíli skandují. Do hodiny je po všem a ani ostraha stojící před dveřmi budovy nebere tuto demonstraci nijak vážně. Usmívají se a hrají si s mobily nebo si povídají. Pak se dav rozpustí a jdou si sednout se zmrzlinou nebo želatinou na náměstí. Někteří se vyfotí u sochy lvů ve středu náměstí. Spíš to vypadá, že si stávkující udělali pěkný volný den.

městská katedrála a policejní budova

Ulicí Arenales kolem kostela Santa Monica a Santa Barbara dojdeme do parku Simón Bolívar. Tento park začíná u soudní budovy a táhne se směrem k severu. Na jeho konci je fontána, která dvakrát denně stříká vodu za doprovodu hudby. Jednou před polednem a podruhé večer, kdy je ke zvuku připojena i světelná show. Uprostřed parku je zmenšená Eiffelova věž, kam se dá vylézt a podívat se po okolí. Vedle je pak dětské hřiště s motivy dinosaurů. Jsou zde betonové odlitky stop, několik houpaček s těmito vyhynulými tvory a vysoké skluzavky apatosaurů, kterým neodoláme ani my.

kostel Santa Barbara

Další den jdeme projít část nad městem, kde je pěkné náměstí Plaza Pedro de Anzures s čistě bílým kostelem Recoleta. Naproti němu je podloubí, odkud je krásně vidět na spodní historickou část města. Doporučuji sem vyrazit brzy ráno, kdy tady nejsou davy turistů. Člověk si tak může vychutnat ranní klid a hřát se na slunci v chladném ránu. Děti, čekající na začátek vyučování, zde hrají míčové hry. Hned za rohem se nachází muzeum de la Recoleta.

Plaza Pedro de Anzúrez kostel Recoleta

výhled na Sucre

Cestou dolů z vyhlídkového místa Recoleta se proplétáme upravenými uličkami, až se ocitneme u chrámu San Roque na Plaza Beni (jihozápadně od centra). Není nějak zvláštní, ale je roztomilý a je tady klid, protože už se nachází stranou samotného centra. Vracíme se k centru a ještě cestou navštívíme Templo de la Merced s krásně zdobeným interiérem. Nejrušnější oblast v jinak klidném městě je ulice San Alberto, kde je spousta obchodů a restaurací a celý den je tam dost živo.

Templo de San Roque  

Sucre by se dalo stále dokola procházet všemi směry a ulicemi, vždy člověk nalezne něco nového, co ho překvapí a oslní. Na první pohled je vidět, že si chtějí své hlavní město udržet ve šmrncovním stylu a daří se jim to. I podle rodinných domů vypadá město bohatě a přepychově, když teda bereme pouze centrální část. Samozřejmě, že čím se jde dál od centra, tím stavby pomalu, ale jistě chátrají. Hrdost místního obyvatelstva však nikoli.

dlážděná ulička v Sucre

GPS: 19°02'33.8"S 65°15'39.6"W

Text a foto: Tomáš Novák



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 21.7.2023
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek, je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Paraguay, Asunción - pohodové hlavní město
Publikováno: 22.9.2023
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Bolívie – Santa Cruz de la Sierra
Publikováno: 15.9.2023
Santa Cruz de la Sierra je největší město Bolívie a leží ve středovýchodní části země. Daleko od And se rozprostírá v rovině pouštní oblasti a zajímavostí na tomto městě je pohled na něj z ptačí perspektivy. Oválný půdorys tvoří čtyři obchvatové kruhy (anillos). Tyto kruhy spojují radiales – paprsky hlavních silnic, které jsou číslovány po směru hodinových ručiček a je jich 27.

Bolívie, Samaipata - klidná vesnička
Publikováno: 8.9.2023
Kupování lístků na autobus v Bolívii je perfektní zážitek a zkouška nervů na obou stranách. Ve městě Sucre kupujeme lístky do vesnice Samaipata, která je směrem na Santa Cruz de la Sierra, což by mělo být naše poslední město v Bolívii. Ve vesnici Samaipata si chceme na chvilku oddychnout, protože v posledních dnech jsme víceméně létali v davech lidí.

Bolívie – koloniální město Potosí
Publikováno: 25.8.2023
Cesta z Uyuni do města Potosí trvá pouze tři hodiny a nedívat se z okna by bylo hříchem. Od ploché pouštní oblasti se silnice zvedá a přejíždí se přes nevysoké, ale o to krásnější duhové hory. Stále má krajina pouštní charakter, oblast je dost vyprahlá a bez velké vegetace. Kolem cesty můžete ale zahlédnout lamy i nandu.

Bolívie – Uyuni a solná pláň
Publikováno: 18.8.2023
Když na terminálu ve městě Cochabamba zjistíme, že se autobusové společnosti rozhodly stávkovat, trochu nám to naruší následující plány. V Bolívii stávky nejsou nic neobvyklého. Jsme tady druhý týden a už zažíváme druhou. Zaměstnanci i samotní obyvatelé tuto věc berou sportovně a nějak je to neznepokojuje. Bylo nám několikrát sděleno, že taková stávka bývá nejméně na tři dny.

Bolívie – Národní park Torotoro
Publikováno: 11.8.2023
Nejrychlejší a nejjednodušší přejezd do vesnice Torotoro z La Pazu je nočním autobusem do Cochabamby, kde následně přestoupíte na colectivo (místní hromadná doprava). O tři čtvrtě na šest ráno bloudíme terminálem Cochabamby a zjišťujeme, ze kterého nástupiště jede nějaký spoj do vesnice Torotoro. Paní u informací je ještě rozespalejší než my, tak komunikace malinko vázne, avšak i tak z ní s přestávkami na zívání vyloudíme, že musíme na jiný terminál.

Bolívie – metropole La Paz
Publikováno: 4.8.2023
Na město La Paz jsem byl v Bolívii zvědavý asi nejvíc, protože mě vždy svou nezvykle vysokou polohou (pro metropole) lákal. Říkal jsem si, jak tam lidé v těch 3 600 metrech nad mořem vlastně žijí. Poté, co jsem v těchto výškách v Andách pobýval v Ekvádoru nebo Peru, jsem zjistil, že to tak složité není. Prostě si člověk zvykne. I tak je svou nadmořskou výškou La Paz raritou mezi světovými velkoměsty.

Bolívie – pohledná vesnička Coroico
Publikováno: 28.7.2023
Ze slunné Copacabany jedeme přes bolivijskou metropoli La Paz rovnou do malé vesničky Coroico, kterou jsme cíleně vybrali k několikadennímu odpočinku v přírodě. Z La Pazu jede do této vesnice přímé colectivo (hromadná přeprava – dodávka) kolem tří hodin. Z nadmořské výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystoupat ještě o další výškový kilometr, abychom následně sestoupali serpentinami rovnou do oblasti Yungas (přechodová oblast mezi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesy). Vede tudy i vyhlášená bolivijská atrakce „cesta smrti“, která je nyní jen turistickou podívanou. Od roku 2006 se jezdí po nové asfaltové cestě, a tak bahnitá „nejnebezpečnější cesta světa“, kde údajně ročně zahyne až 300 lidí, je využívána převážně jen pro sjezdy na kolech.

Turisty neprozkoumané země
Publikováno: 9.11.2020
Cestování se po současné pandemii určitě změní. Země, které byly dosud turisty opomíjené, se stanou ideálními destinacemi pro bezpečnou a klidnou dovolenou. Kanadský informační systém o cestujících ETA sestavil žebříček ze 170 zemí, které jsou z pohledu množství návštěvníků i hustoty obyvatelstva ty nejvhodnější.


Souvisejicí fotogalerie

Bolívie – srdce Jižní Ameriky
Pro mnoho turistů není Bolívie při návštěvě Jižní Ameriky hlavním cílem, ale naštěstí ji náš auto...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-1 °C
zítra:
středa 20.3.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X