www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město

Publikováno: 11.7.2023
Po návštěvě přírodního parku Blidinje a městečka Jablanica pokračujeme dále po hlavní silnici E73 směrem na severovýchod – do Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Znovu projíždíme úsek nové dálnice, který má hned několik sjezdů na Sarajevo, proto je nutné se neukvapit a opravdu počkat na centrum, jinak by se jednalo o pěknou zajížďku.

Sarajevo je situováno v údolí řeky Miljacky, která protéká hornatou krajinou, kde nejvyšší vrchol Treskavica zaujímá výšku 2 088 m n. m. Výstavba budov se proto rozpíná i po strmých stráních, mezi kterými jsou úzké silničky s obrovským převýšením. Jízda autem je zde opravdu adrenalinová. Určitě nelze doporučit pro nejisté řidiče nebo začátečníky, serpentiny lze často vyjet jen s nejnižším zařazením, přičemž ani v nejužších uličkách nebývají jednosměrky, tudíž je velmi reálné, že právě zdolaný úsek bude nutné vycouvat a dát tak přednost protijedoucímu řidiči.

pohled z okolních hor

Auto necháváme na placeném parkovišti v centru hned vedle řeky. Cena je variabilní dle doby stání, ale nikterak přemrštěná. Mimo placené parkoviště je poměrně těžké najít místo, v celém Sarajevu je opravdu málo prostoru, jelikož vše je téměř na centimetry nahuštěno na sobě. Jen pár kroků od parkoviště vstupujeme na most Šeher z 16. století. Po pravé straně po proudu Miljacky stojí zdejší barevná radnice, která patří k nejkrásnějším stavbám celého Sarajeva. Na původních plánech stavby radnice pracoval i český architekt Karel Pařík. Na její architektuře lze znatelně spatřit vliv islámské kultury z Egypta a Španělska. Přibližně půl kilometru od této radnice byl zavražděn arcivévoda František Ferdinand při atentátu roku 1914. Radnice sloužila také jako knihovna, a to až do roku 1992, kdy požár vzniklý z ostřelování zničil na 600 000 knih. Radnice byla poté obnovena. Na druhé straně řeky se pak nachází Dům vzdoru a čtvrť Alifakovac, která je známá především svým starým hřbitovem.

radnice

My se však vydáváme po ulici Telali do hlavní obchodní části města – Baščaršiji. Tato část města začala vznikat již koncem 15. století, největšího rozmachu však dosáhla ve století šestnáctém. Provozovalo se tu na 80 druhů řemesel, jejichž typické dílny můžeme v Sarajevu spatřit ještě dnes. Turisté zde mohou ochutnat tradiční pokrmy a nápoje či nakoupit některý z orientálních suvenýrů. V centru Baščaršije stojí fontána Sebilj, která pochází z roku 1753. Po požáru v roce 1852 byla přebudována podle vzoru istanbulské fontány. Teče zde pitná voda. Již od fontány lze pohodlně vidět Baščaršijskou mešitu, která však není přístupná turistům.

Centrum Baščaršije – fontána Sebilj, v pozadí Baščaršijská mešita

Uličkami Baščaršiji procházíme kolem budovy Muzea Sarajeva až k osmanskému hostinci pro obchodníky Morića Han z roku 1551. Nyní dvůr tehdejšího hostince slouží jako kavárna a interiér pak zaujímají orientální obchůdky se suvenýry. Pokračujeme k 30 m vysoké hodinové věži, jejíž čas je měřen tradičně osmansky – od západu slunce, což je pro muslimské modlitby probíhající pětkrát denně zásadní. Vedle hodinové věže se nachází Gazi Husrev-begova mešita, která patří k nejkrásnějším ve městě.

 tržnice

Morića Han Morića Han

Kolem židovské synagogy z roku 1581 se dostáváme k největší novorománsko-novorenesanční církevní památce celého státu – ke katedrále srdce Ježíšova.

katedrála srdce Ježíšova

Na katedrále opět pracoval český architekt Karel Pařík (mimo jiné v Sarajevu působili i další čeští architekti – Karel Pánek, Josef Pospíšil a František Blažek). Přecházíme k budově městské tržnice, až se dostáváme na ulici Maršála Tita, kde se nachází Věčný oheň (Vječna vatra). Oheň zde hoří jako památka válečných obětí již od roku 1946. Cestou ještě míjíme jednu z tzv. Sarajevských růží, což je místo, kde byl střelou vytvořen kráter a pak zalit červeným betonem. Růže připomínají padlé civilisty během bosenské války. Cestou zpět na parkoviště ještě obdivujeme Císařskou mešitu, která se nachází na druhém břehu řeky.

Věčný oheň

Věčný oheň Sarajevská růže

Sarajevo nabízí ještě mnohem více než pouze okruh, kterým jsme se vydali my. V horkých letních měsících je město však plné prachu a smogu, což nás odradilo udělat si ještě delší prohlídku. Pokud však čas dovolí a máte zájem proniknout více do historie, vyčleňte si na Sarajevo raději dva dny.

 

GPS: 43°51'31.4"N 18°25'37.8"E

Text a foto: Veronika Schubertová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst
Publikováno: 6.6.2023
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek.

Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly
Publikováno: 18.7.2023
Náš pobyt v Bosně a Hercegovině se blíží ke konci a zbývá bohužel už jen poslední den. Máme v plánu přejet ze Sarajeva do Tuzly, kde se nachází i naše odletové letiště, předtím si však ještě chceme udělat prohlídku města a trochu se osvěžit, protože nás čeká nejteplejší den celé dovolené. Avšak ještě je jedno místo v okolí Sarajeva, které prostě musíme vidět. Jedná se o zbytky bobové a sáňkařské dráhy ze XIV. zimních olympijských her konaných v roce 1984 (tehdy ještě oficiálně v Jugoslávii). Nachází se na pohoří Trebević směrem na jihovýchod od Sarajeva, konkrétně na hoře Jahorina. Během války došlo k obrovskému poškození dráhy a její okolí bylo i značně zaminováno. Nyní trosky dráhy slouží více méně už jen jako turistická atrakce, která sice připomíná olympiádu, ale spíše však hrůzy války.

Bosna a Hercegovina, Medžugorie – poutnické městečko
Publikováno: 1.8.2023
Približně 25 kilometrů jihozápadně od Mostaru se rozprostírá více než 2-tisícové městečko Medžugorie, které do 80-tých let 20. století bylo pro mnohé neznámou obcí. Všechno se změnilo 24. června 1981, kdy došlo ke zjevení Panny Marie a tím se z obyčejného městečka stalo jedno z nejvýznamnějších i nejnavštěvovanějších poutnických míst světa.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikováno: 13.6.2023
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj
Publikováno: 20.6.2023
Od vodopádů Kravica vyjíždíme směrem na obec Čapljina a dále pak na Stolac. K orientaci nám opět pomáhají hnědé turistické cedule podél silnice, které nás dovádějí prakticky až na místo. Po necelé půlhodině jízdy od vodopádů odbočujeme ještě před obcí Stolac na Karaotok Motel Park. Před tímto hotelem se nachází i kemp, venkovní restaurace s barem a informační centrum, kde zdejší pracovníci opravdu rádi poradí s výlety a snaží se návštěvníkům ve všem vyjít vstříc.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikováno: 27.6.2023
Po návštěvě přírodního parku Hutovo Blato a městečka Počitelj se vydáváme po hlavní silnici blíže k Mostaru. Těsně před městem však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podle turistických hnědých cedulí, které nás vedou až do městečka Blagaj. Město bylo roku 1466 dobyto Turky, což se značně promítlo ve zdejší architektuře.

Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie
Publikováno: 4.7.2023
Z Mostaru vyrážíme v brzkých ranních hodinách po silnici E73 směrem na Sarajevo. Projíždíme mezi nádhernými horskými sceneriemi, až dorazíme do městečka Jablanica. Zde se plánujeme zdržet až později, a proto odbočujeme v pomezí centra vlevo a míříme hlouběji do horských masivů, z nichž některé se tyčí až do výšky přes 2 000 m n. m.

SR: Cestování s geologem
Publikováno: 7.12.2022
V následujících řádcích vám přinášíme pozvánku na přednášku S geologem do Černé Hory přes Bosnu a Hercegovinu, jakož i tipy na geologicko-cestovatelské toulky po severovýchodě Itálie za barevnými kameny Kyjeva nebo za nerostným bohatstvím Donbasu.


Souvisejicí fotogalerie

Bosna a Hercegovina – evropská exotika
Rok od roku se Bosna stává navštěvovanější destinací. Najdete tu totiž krásnou přírodu, vodopády,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X