www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina: Tajemný Mostar vstává z popela jak fénix

Bosna a Hercegovina: Tajemný Mostar vstává z popela jak fénix

Publikováno: 19.12.2011
Město, kde člověk nabude rozpačité pocity. Čarovné trhy, překrásná a přece nám cizí architektura, lidé, kteří žijí jinými hodnotami než my, zrádné kluzké kamenné chodníky v úzkých uličkách, nebo ponurá atmosféra, která nevyprchala ani po tolika letech od konce války. To vše se dá zažít v městečku, které jakoby nepřekročilo práh 21. století.

Mešita pašy Koski Mehmeda.Nalézá se v Bosně a Hercegovině a jeho středem protéká řeka Neretva. Z každé strany je obklopeno vysokými kopci, a právě jejich zásluhou si člověk může vyzkoušet, jaké to asi může být v pekle. V létě je tam totiž ďábelsky horko. Skalnaté kopce brání vánku a zároveň se z nich do údolí valí nánosy tepla. Tamní lidé jsou zvyklí a místo toho, aby se tvářili vyčerpaně, obdaří vás veselým úsměvem, případně zkusí nadvázat rozhovor.

Co se týče řeky Neretvy, mne dokonale okouzlila její barva. Něco mezi azurovou a smaragdově zelenou. Už jediný pohled stačil na to, aby si člověk uvědomil tu neskutečnou čistotu. Žádná plastová láhev nebo znečistění způsobené lidmi. Jen překrásná barva řeky a udržované břehy. Až má člověk pocit, že se nachází v nějakém chráněném přírodním parku a ne uprostřed města.

Na levé straně řeky Neretvy leží křesťanská čtvrť.

Mostar byl založen v roce 1522 za vlády Osmanské říše. Nynější pojmenování dostal o 44 let později, když turecký stavitel Místní obyvatelé často nabízejí poctivě vypálenou „domovinu“.Hajrudin vybudoval na příkaz sultána nynější symbol tohoto města. Překrásný most, spojující dva břehy řeky Neretvy. Symbolizoval spojení křesťanského a muslimského světa. Možná právě proto ho v nesmyslné občanské válce v roce 1993 dělostřeleckou palbou zničili. Za útokem stáli bosenští Chorvaté v touze vymazat stopy po turecké nadvládě. Válka nejenže poznamenala most, ale i celou zemi. Při svém putování se jen těžko ubráníte smutným emocím při pohledu na zničené domy. I v samotném Mostaru zahlédnete na každém rohu rozpadlé budovy. Některé už stihli dát dohromady, ale na některé stále nejsou finance, a tak čekají, kdy na ně dojde řada. Pokud vůbec někdy dojde. Člověk si jen ztěžka představí, při pohledu na tyto ruiny, jaké to tam muselo být uprostřed bojové linie. Svědčí o tom i hřbitov, vybudovaný v centru města, kde se data úmrtí na pomnících shodují s roky občanské války.

Překrásná barva řeky připomíná azurové pobřeží.Orientální trh, na němž je radost nakupovat.Hřbitov s náhrobky u mešity pašy Koski Mehmeda.

V roce 2004 byl Starý most za pomoci tureckých stavitelů a zahraniční podpory rekonstruován, a tak má město znovu svůj symbol. Dnes po něm přechází množství turistů, kteří přišli hlavně kvůli němu. Typický je i pro svou další, nepříliš častou atrakci – skokany. Mladí muži na vrcholu mostu sbírají šustící hotovost, a když vyberou dostatečnné množství peněz, případně je to už přestane bavit, prostě skočí skrz několikametrovou nicotu do řeky. Člověku se už jen při nahlédnutí přes zábradlí točí hlava, natož aby měl ještě chuť skočit dolu.

Neretva vytvořila zajímavé pobřeží.Hřbitovů je ve městě skutečně hodně. Pomohla tomu nedávná válka.Po zatažení oblohy město působilo ještě více deprimujícím dojmem.Řemeslník při zhotovování měděného obrazu – kolem obchůdku se šířil jemný klepot.

Most znovu spojuje dva světy – muslimský a křesťanský. Na naši otázku, jak spolu vycházejí po tolika letech, nám se shovívavým úsměvem odpověděli – Před vstupem do mešity povinná očista v šadrvaně.když nemusí, na druhou stranu nechodí. Avšak pro cizince je obava zbytečná. Muslimští obchodníci rádi vítají turisty. Přece jen pro ně znamenají zisk. A tak břeh kolem řeky pokrývá rozkošný trh. Najdete tam všelijaké výmysly světa, hlavně turistické suvenýry typické pro orient. Mostar se už odpradávna pyšní vlastnoručně vyráběnými měděnými výrobky. Před několika lety, když někdo kráčel po tomto trhu, mohl téměř z každé druhé dílny slyšel jemný klepot, vycházející zpod rukou řemeslníků, kteří přímo v dílně za obchodem vytvářeli před očima zvědavců nová a nová umělecká díla. Ať už ozdobný šperk nebo měděný obraz. V této čtvrti se nalézá i množství kaváren a restaurací, které jsou lacinější než u nás nebo v sousedním Chorvatsku, takže zlákají nejednoho návštěvníka, jemuž občerstvení v klimatizované kavárně uprostřed parna příjde rozhodně vhod.

Polorozpadlý náhrobek – čím větší klobouček na náhrobku, tím bohatší a významnější to byl člověk.Pilíř s kloboukem znázorňuje, kde je pochovaná hlava, druhý nohy. Ženy nemají nárok na klobouček.Jedna z množství ruin v centru.

Ve městě je i několik mešit, během války rovněž poškozených. Největší z nich je mešita Pašy Koski Mehmeda. Pochází ze 17. století a na její obnovu přispěla turecká vláda. Stojí na břehu řeky Neretvy a její součástí je malý, ale pečlivě udržovaný dvůr. Na něm se nalézá šadrvan – fontána, sloužící lidem k omytí před vstupem do mešity, kam nečistý člověk nesmí vstoupit. Vejít dovnitř mešity mohou i nevěřící – samozřejmě za poplatek. V dnešním světě se obchoduje už i s vírou. Dojdete-li až na konec dvora, budete mít možnost zahlédnout překrásný výhled na Starý most. Tento obraz zdobí množství pohlednic a určitě by byla škoda nechat si ho ujít.

Město obklopují kopce, bránící proudění vzduchu.Mladík hlídá obchod, zatímco otec vyrábí další zboží.I takové zboží najdete v nabídce.

A také určitě navštivte galerii z dob války. Nalézá se hned za mostem, na pravé straně v muslimské čtvrti. Uvnitř najdete množství fotografii, podrobně zachycujících tragedii města, dokonce tam promítají video o útoku na most a jeho zbourání. Trochu mrazivé, ale rozhodně zajímavé. A proč ho nevynechat? Protože tak budete mít jedinečnou možnost vidět, co už dokázali opravit za těch pár let. Mostar byl jedním z nejvíce válkou zničených měst v Bosně a Hercegovině. Ještě stále zahlédnete množství stop, které se nepodařilo smazat. Přese všechno však při procházce městem skoro všude natrefíte na rekonstrukce budov. Protože Mostar pomalu, ale jistě vstává z popela, aby se znovu stal tím, čím býval před válkou. Jedním z nejvýznamnějších měst na Balkáně.

Slavný symbol města – Most Mostar.

Text a foto: Mária Koczová

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Limský záliv
Publikováno: 11.4.2011
Říká se mu i Limský kanál a můžete ho najít na západním pobřeží Istrie, asi 6 kilometrů severně od města Rovinj. Kanál je dlouhý 9 kilometrů a vznikl zaplavením krasového údolí.

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.
Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Turecko, Istanbul I.: život ve městě - VIDEO
Publikováno: 30.11.2010
Auta na dálnici z asijského letiště Sabiha, které je od Istanbulu vzdálené desítky kilometrů, pomalu popojíždí směrem k významné turecké metropoli. Je tedy dostatek času na první letmé seznámení s největším tureckým městem a životem na jeho periférii.

Chorvatsko: Rovinj – obdivovaná a romantická
Publikováno: 27.12.2010
Při poznávání istrijských měst bychom neměli vynechat městečko Rovinj. Zabloudit tam a vychutnat si tamní atmosféru přinese každému nadšenému cestovateli nezapomenutelný zážitek. Zvláště když se v chorvatském městě cítíme jako v Itálii.


Souvisejicí videa

Turecko: Život v ulicích Istanbulu
Největší turecká metropole tepe každý den, každou minutu. V centrální části se dokonce zdá, že ne...

Turecko: Istanbul - kosmopolitní brána Orientu
Největší turecké město, ve kterém žijí desítky milionů lidí různých národností a kultur je spojni...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.4.2018
I letos se v Bratislavě uskuteční městský open air festival Bratislavský majáles, který s sebou přinese hudebně-kulturní program s ohromným ohňostrojem na Dunaji.

22.4.2018
Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardějov zaznamenala i v roce 2017 růst návštěvnosti turistických provozů a zařízení v regionu, kde působí. Návštěvnost se zvýšila o téměř 6 % a dosáhla 52 492 osob. Počet přenocování těchto turistů se zvýšil o 4,3 %. Průměrně strávil jeden turista v regionu šest nocí.
21.4.2018
Zahájení v pořadí již sedmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 25. do neděle 29. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KAMBODŽA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 4. 2018
svátek:Vojtěch
dnes:
pondělí 23.4.
24 °C
zítra:
úterý 24.4.
22 °C