www.infoglobe.cz » Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre

Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.

mokřady

Před Porto Alegre zakotvíme na pár dní v malém městě Barra do Ribeiro, v kempu u řeky Rio Guaíba, která vypadá spíše jako obrovské jezero. Před sezonou je zde klid, jsme v kempu sami. Do města Porto Alegre už jedeme autobusem a máme celý den na projití centra, odsud pak odlétáme do Manaus.

Barra do Ribeiro

Porto Alegre   Mercado Público

Porto Alegre má téměř 1,5 milionu obyvatel a je hlavním městem provincie Rio Grande do Sul. Protože bylo město ve své historii kolonizováno několika evropskými národy, je založeno na bohaté historii a kultuře. Ve městě se nachází více než 50 muzeí a památníků, 13 kulturních center a více než 30 divadelních prostor. Většina historických a kulturních turistických atrakcí se nachází v centru. K hlavním památkám patří historický trh Mercado Público Central z r. 1869. Prodávají se zde místní výrobky typické pro gaúchos a je zde více než stovka restaurací a stánků.

6. Prefeitura Municipal

Vedle trhu se nachází další pěkná budova – Prefeitura Municipal a ulicí Rua 7 de Setembro projdeme k Memorial do Rio Grande do Sul. Památník Rio Grande do Sul se nachází ve staré budově Predio de los Correos y Telégrafos postavené v roce 1910 a nabízí místnosti pro všechny druhy kulturních aktivit – od putovní výstavy až po semináře. V centrální části se nachází historické dědictví země. Je zde didaktická časová osa s hlavními historickými událostmi a ve stálých výstavních halách je zobrazeno velké množství hodnotných dokumentů.

Centro Cultural Usina do Gasômetro   Centro Cultural Usina do Gasômetro

Centro Cultural Usina do Gasômetro neboli elektrárna, která byla deaktivována a Hotel Majestystala se jedním z nejvýznamnějších kulturních center Porto Alegre, byla otevřena v roce 1928 a v prvních letech docházelo ke sporům s obyvateli kvůli sazím, které znečišťovaly jejich rezidence. V roce 1937 byl proto vybudován nový komín vysoký 117 metrů, který patří v současné době k jedné z hlavních památek města. V roce 1970 byla činnost elektrárny ukončena.

Při procházce městem nás zaujme historická růžová budova Hotel Majesty, především její podloubí, kde slunce vytváří doslova růžovou uličku. V budově se nachází kulturní centrum Casa de la Cultura Mário Quintana, pojmenované podle slavného brazilského básníka Mário Quintana, který v tomto zařízení strávil několik let.

Catedral Metropolitana

K hlavním symbolům města patří Catedral Metropolitana, známá jako Nossa Senhora Mãe de Deus Cathedral. Stavba byla navržena italským profesorem výtvarných umění João Batista Giovenale a nese stopy renesančního stylu. Kromě hlavní katedrály stojí za zhlédnutí také bílý kostel Igreja Nossa Senhora das Dores, kde se na fasádě objevuje německý styl s portugalským barokem.

Igreja Nossa Senhora das Dores

Kromě historických památek má Porto Alegre ještě jednu zajímavost. Díky obrovskému parku Farroupilha, který je jedním z nejoblíbenějších míst gaúchos, patří k jedněm z nejvíce zalesněných měst v zemi. Nás však čeká návštěva amazonského pralesa, tak se přemístíme na letiště a hurá do Manaus.

GPS: (Porto Alegre) 30°01'41.2"S 51°13'45.3"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 10.12.2018
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže
Publikováno: 3.12.2018
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa
Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky
Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Uruguay, Cabo Polonio – pláže i kolonie lachtanů
Publikováno: 1.10.2018
Cabo Polonio je místo s opuštěnými plážemi, písčitými dunami a barevnými či bílými domky bez dopravních prostředků. Je to místo s nedostatkem elektrického vedení a tekoucí vody, kam se turisté jedou podívat a pobavit.

Uruguay, Carmelo – poznáváme další zemi Jižní Ameriky
Publikováno: 10.9.2018
Musíme se zase „seznámit“ s novým státem. Měníme si peníze, přepočítáváme kurz a zjišťujeme místní ceny za jídlo. Návštěva supermarketu nás šokuje, protože ceny jsou zde oproti Argentině dvojnásobné! Jsme proto rádi, že alespoň spaní máme zdarma a lidé jsou zde příjemní.

Uruguay, Colonia del Sacramento – místo plné historie
Publikováno: 17.9.2018
Město Colonia del Sacramento je jedním z nejvýznamnějších historických míst Uruguaye, které ročně navštíví tisíce turistů. Lodí se sem dá dostat z Buenos Aires za pouhou hodinu, z Montevidea je to autem dvě hodiny.

Uruguay, Montevideo – tak malé, že ho přejdete pěšky
Publikováno: 24.9.2018
Mezi cestovateli je město Montevideo oblíbené, protože je dostatečně malé na to, aby se dalo projít pěšky. Můžete si tu projít téměř 300 let historie od koloniální doby až po současnost.

Uruguay, národní park Santa Teresa a stará pevnost
Publikováno: 8.10.2018
V národním parku Santa Teresa se nacházejí atrakce všeho druhu. Čekají nás historické památky v podobě staré pevnosti, písčité pláže, pěší cesty pro procházky, palmové háje a exotická zvířata.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C