www.infoglobe.cz » Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře

Bulharsko, Varna – na břehu Černého moře

Publikováno: 25.8.2018
Varna je třetím největším bulharským městem, leží na břehu Černého moře a nachází se zde největší bulharský přístav. Ve Varně je také menší letiště, kam se lze dostat z Prahy i Brna přímými lety za necelé dvě hodiny.

My začínáme přímo u jedné z nejvýznačnějších památek tohoto města – u katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o nejslavnější kostel ve Varně, který se pyšní cibulovými kopulemi. Výstavba začala po ukončení osmanské nadvlády v roce 1880 na počest ruského osvoboditele, symbolizuje právě válku za osvobození.

katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Průchodem pod rušnou silnicí, která se nachází hned před katedrálou, se dostáváme na druhou stranu ulice, kde jsou turistické informace a toalety. Napojujeme se zde na hlavní turistickou zónu. Růžové kostky občas protne kamenný pruh, který znázorňuje, kudy dříve procházely hradby. Procházíme kolem Činoherního divadla Stojana Bachvarova a budovy varenské opery. Dostáváme se tak na náměstí Nezávislosti, kde se nachází význačná fontána z konce 90. let. Po večerech lze sledovat vodotrysky fontány spolu s hudbou a světelnými efekty.

místo, kudy procházely hradby a v pozadí kostel svatého Mikuláše   opera

My pokračujeme kolem loutkového divadla po hlavní třídě až ke kostelu svatého Mikuláše z roku 1866. Nechal ho postavit obchodník Nikolaus, který pocházel z Varny, ale žil v Oděse. Při jedné cestě lodí se dostal do velké bouře, vypadalo to, že přijde o svůj život, tak se obchodník začal modlit právě ke svatému Mikuláši, jenž je patronem všech námořníků. Bouře utichla, posádka přežila a obchodník slíbil, že postaví chrám svatého Mikuláše. Svůj slib splnil a tento chrám vystavěl ještě v období turecké nadvlády (osvobození bylo 1878). V této době se nesmělo stavět kostely výše, než byla výška jezdce na koni, proto jsou na mnoha místech Bulharska kostely zapuštěné do země. V tomto období již turecká nadvláda slábla, proto tento chrám nesplňuje původní turecké nařízení.

kostel svatého Mikuláše

Pokračujeme až k festivalovému a kongresovému centru, které je kopií festivalového paláce v Cannes. Za centrem se poté nachází rozlehlý park z roku 1862 – Mořská zahrada. Jedná se o největší krajinářský park na Balkáně, jelikož se rozkládá na celých 8 km podél pobřeží Černého moře. Na základní podobě parku se podílel český zahradní architekt Antonín Jan Novák. V parku se nachází akvárium, planetárium, venkovní divadlo, námořní muzeum a také delfinárium.

Námořní muzeum   Námořní muzeum

My skrz tento rozlehlý park vyrážíme do restaurace BM-Zaliva, která se nachází na pláži těsně před přístavem. Ochutnáte tu báječné mořské plody za příjemné ceny a obsluha je velmi milá. Po obědě nás ještě čeká návštěva delfinária, které vlastní čtyři delfíny. Představení trvá přibližně 40 minut a žádné z dětí si ho rozhodně nesmí nechat ujít.

představení v delfináriu   představení v delfináriu

Večer si pak můžete v některé ze sklepních hospůdek vychutnávat bulharské víno a rakiji spolu se sýry zdejší výroby.

GPS: 43°12'29.8"N 27°54'58.1"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bulharsko – letovisko Svatí Konstantin a Helena
Publikováno: 18.8.2018
Letovisko Svatí Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je nejstarším bulharským letoviskem, které vzniklo v roce 1946. Město se nachází asi 10 km od Varny. O kousek dále je pak další známé přímořské letovisko – Zlaté Písky.

Bulharsko – mys Kaliakra a městečko Balčik
Publikováno: 1.9.2018
Okolí letoviska Svatí Konstantin a Helena si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Podél pobřeží Černého moře vyrážíme severně a před městem Kavarna odbočujeme vlevo na slavný mys Kaliakra (Nos Kaliakra), který je nejdelším mysem v celém Bulharsku.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého města
Publikováno: 29.4.2015
Díky svým písečným plážím, krásné přírodě, dobrému jídlu a cenové dostupnosti je Bulharsko stále vyhledávanou destinací, hlavně rodinami s dětmi. Možností ubytování v Bulharsku je celá řada. Jednou z nejvyhledávanějších oblastí je jižní oblast v okolí Burgasu, kde se nachází letiště. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Primorsko, Kiten nebo Carevo. Milovníkům historie by neměla určitě uniknout návštěva Sozopolu.

Bulharsko: křížem krážem
Publikováno: 18.5.2015
Bulharsko bylo za „socíku“ jednou z mála zemí, kam mohl cestovat každý. Většina těch, co toužili po dovolené u moře, toho také využila. Když se otevřely hranice, přestalo být pro nás atraktivní, ale teď se, stejně jako pachatelé, začínáme vracet na „místo činu“…

Bulharsko: Příjemné zážitky z dovolené
Publikováno: 4.5.2015
Všichni vaši známí již v Bulharsku byli a vy nevíte proč? Přemýšlíte nad tím, kam letos na dovolenou? Bulharsko je skvělý tip a my vám řekneme proč!

Bulharsko: Rilský klášter – nejposvátnější místo v zemi
Publikováno: 8.1.2018
Zima je v plném proudu, i když to zatím na nějakou sněhovou nadílku zrovna nevypadá. Hodně lidí už však přemýšlí, kam vyrazit na jaře či v létě. Máte-li rádi chození po památkách, přinášíme vám skvělý tip. Začněte tedy pomalu plánovat dovolenou v Bulharsku.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2018
Srdečně vás zveme na tradiční vánoční trhy, které se konají od 23. listopadu do 23. prosince na Mariánském náměstí a náměstí Andreje Hlinky v Žilině.
18.11.2018
Přijďte zažít zimní festival zvyků a obyčejů Gemeru od 19. do 24. listopadu v Rožňavě. V pořadí 24. ročník se bude konat v Domě tradiční kultury Gemeru a vyvrcholí programem v divadelním sále OKC.
17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 11. 2018
svátek:Alžběta
dnes:
pondělí 19.11.
3 °C
zítra:
úterý 20.11.
3 °C