www.infoglobe.cz » Bwindi Orphans aneb jak Česko pomáhá v Ugandě  - VIDEO

Bwindi Orphans aneb jak Česko pomáhá v Ugandě - VIDEO

Publikováno: 7.2.2012
V únoru, jehož mrazivé teploty lámou české rekordy, se Infoglobe vypravil za teplem - do Afriky. Totiž ne přímo tam, jen za těmi, kteří se rozhodli pomoci lidem v Ugandě, zemi sužované chudobou, na výstavu věnovanou Ugandě.

Nezisková organizace Bwindi Orphans, jejíž hlavní činností je adopce dětí na dálku, uspořádala v muzeu v Čelákovicích výstavu fotografií Michala Příhody „Uganda v obrazech“ a také přednášku, která její návštěvníky měla zasvětit do nesnází života obyvatel vnitrozemského státu černého kontinentu. Součástí výstavy, která potrvá do 19. února, je i dlouhodobý projekt „Korálky do dálky“.

Doreen a memento

Kateřina Andrlová působí jako absolutně vyrovnaná a duševně silná žena. To v její hlavě se zrodil nápad s názvem Bwindi Orphans (sirotci z Bwindi). Nenápadně prochází mezi ručně vyráběnými košíky a korálky, které v Kampale, hlavním městě Ugandy, dělala žena jménem Doreen. Bylo jí 25 let a jen pár dní po vernisáži výstavy v Čelákovicích zemřela.

Doreen a Alena Samková

Bwindi OrphansBwindi OrphansBwindi Orphans

O to víc alarmující je její vzkaz v podobě papírových korálků, které si teď Češi kupují. „Výrobky, které prodáváme, jsou od jedné paní, která bydlí v Kampale a se svou matkou utekla kvůli občanské válce v severní Ugandě. Živí to jí i její rodinu,“ vypravuje Andrlová, ve dnech, kdy netuší, že zdravotní stav Doreen, se zřejmě rapidně zhoršil. Smrt Doreen zasáhla všechny, kteří se na projektu podílí. „Korálkům do dálky“ chybí hlavní postava.  

Kateřina Andrlová, zakladatelka projektu, dobře ví, co život v Africe obnáší a také to, že byť její pomoc může někomu připomínat kapku v moři, má obrovský význam. Případ Doreen je už teď jen mementem. Pro všechny, kteří na projektu pracují, ale velmi silným.  

Bwindi OrphansBwindi OrphansBwindi Orphans

Kateřina Andrlová v Africe - Bwindi Orphans

Uganda od východu k západu

Organizace se primárně zaměřuje na děti a jejich vzdělání. Právě to by mohlo být klíčové pro další generace obyvatel Ugandy. Bwindi Orphans se podařilo najít adoptivní rodiče bezmála dvěma stům dětem ze dvou vesnic západního a východního cípu Ugandy – Buhoma a Soroti.  

„Já jsem do toho přišla tak, že ty děti oslovily mě,“ vzpomíná Andrlová na doby, kdy v Africe pracovala jako průvodkyně. „Trávila jsem hodně času v Ugandě právě ve vesnici, z které pochází děti, které jsme do projektu přijali. Tenkrát se stala taková nepříjemnost, že je vyhodili ze školy a bylo jasné, že ve studiu nemůžou pokračovat a tak přišly za mnou a ptaly se, jestli jim nemůžu nějak pomoct. Bylo hrozně těžký říct, že nemůžu, a tehdy jsem si vlastně uvědomila, že můžu,“ pokračuje ve vzpomínání Andrlová.

Bwindi Orphans

Bwindi OrphansBwindi OrphansBwindi Orphans

„Tenkrát šlo o 15 dětí, tak jsem si řekla, že je udám svým kamarádkám a rodině, a tou školou je nějak protlačíme. A co se stalo potom? Kdykoliv se někdo zmínil a pochlubil svým malým adoptovaným černouškem, přišli další a ptali se, jestli nemáme ještě nějaké děti k adopci. A takhle to celé začalo a fungovalo ještě celé dva roky. Pak jsme si řekli, že tomu musíme dát formu,“ líčí začátky Kateřina Andrlová, stojící u fotografie malého afrického chlapce se smutnýma černýma očima.

Blízký vztah na dálku

Zakladatelka projektu také popisuje, jak důležitá je v její práci adresnost. „My se ale snažíme vybudovat osobní vztah mezi sponzorem nebo adoptivním rodičem - jak chcete, a konkrétním dítětem.“ Pak záleží už jen na nich, jak často jsou v kontaktu. Některé děti si emailem nebo dopisem dovedou říct o spoustu věcí, jiné zůstávají nesmělé. „Tím, že do toho nevstupujeme, nás zvlášť ty svéráznější děti vůči našim „klientům“ dostávají do trapných situací. Na druhé straně ale nic nechceme barvit na růžovo. Prostě taková je realita," usmívá se Kateřina Andrlová.   

Adoptivní rodiče jsou hned od začátku srozuměni s tím, kolik co stojí a co všechno děti ke studiu potřebují. Na základě toho se pak můžou rozhodnout, jestli svému svěřenci dopřejí i nějakou drobnost navíc. Nejde tedy o žádnou masovou sbírku, ze které by se vybudovala infrastruktura obce, ale spíš o mravenčí práci, kde jsou ale časem vidět výsledky.

Bwindi OrphansBwindi OrphansBwindi Orphans

Bwindi Orphans

„Školní docházka na základní škole stojí 4750 korun na rok a v tom je vše – školní potřeby, zdravotní péče, obědy, uniformy a předepsané boty. Na střední škole je to 8500 korun, protože střední školy ty jsou vesměs internátní,“ líčí podrobnosti Andrlová.

Stejně jako v Česku, tak i v Ugandě fungují dva hlavní sektory vzdělávání – státní a soukromé školy. Školní docházka je tam ale o dva roky delší, tzn. 11 let. Pro adoptivní rodiče je to tedy dlouhodobý závazek. Bwindi Orphans se snaží podporovat děti na soukromých školách, které jsou dražší. Kromě toho dětem shání oblečení na volný čas a pokrývá i náklady na zdravotní péči. Dospělým pak pomáhá s drobným byznysem.  

Bwindi Orphans

Foto: Alena Samková - Bwindi Orphans

Text/video: Klára Svobodová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Čelákovice – město králů - VIDEO
Publikováno: 11.5.2010
Město na Labi je od Prahy vzdálené necelých 20 kilometrů. Od pradávna se o Čelákovicích hovoří jako o královském městečku.

ČR: Káraný - jak to, že Jizera proudí Prahou? - VIDEO
Publikováno: 14.2.2012
Obec, ke které by Pražané měli vzhlížet s respektem. Tamní vodárna totiž zásobuje Prahu zdravou, pitnou vodou.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X