www.infoglobe.cz » Chorvatsko – národní park Kornati

Chorvatsko – národní park Kornati

Publikováno: 29.4.2018
Před cestou do národního parku jsme v Šibeniku prošli několik agentur, porovnali nabídky a vybrali jednu z nich. Výchozím bodem je městečko Murter, odkud budeme vyplouvat.

Na loď se nedá pořídit žádná místenka, navíc se do přístavu dostanete pouze přes padací most, který se otvírá jen v určitý čas. Doporučuji si přivstat, možná i vynechat snídani a krátce po 7 hodině ráno se vydejte na cestu. Auto můžete nechat kousek od přístavu a pak už svižně na loď.

národní park Kornati

V oblasti se nachází okolo 150 ostrovů a ostrůvků, přičemž do chráněné rezervace bylo zahrnuto 89 z nich. Valná většina je neobydlená. Park zaujímá celkovou plochu 217 km2. Rezervace se jmenuje po největším ostrově Kornat. Je jedním z mála, kde dosud najdeme bujnou vegetaci. Převážná většina ostatních je naprosto holá a kamenitá. Místní obyvatelé se v minulosti rozhodli ostrovy využít k pastevectví. Vykáceli stromy, vypálili křoviny a zaseli trávu. Kamenné zídky rozdělily povrch a vymezily výběhy pro zvířata. Dlouhá léta tak skot spásal pastviny. Nyní zůstala jen vyprahlá zem, pouze na několika z nich najdete malé domky se stájí a venkovním krbem, uvnitř baču, který vyrábí čerstvý sýr.

národní park Kornati    národní park Kornati

Plavba je poklidná, míjíme množství strmých útesů, ty nejvyšší jsou na ostrovech Klobučar (82 m) nebo Mana (68 m). Některá skaliska naopak padají hluboko do moře, nejhlubší má 92 m. Naše loď míří k třetímu největšímu ostrovu jménem Levrnaka. Všude už to krásně voní, na lodi se podává oběd. Už delší dobu nás doprovází hejno racků, moc dobře vědí, co dobrého je čeká. Kuchař i někteří turisté krmí racky zbytky z oběda. Součástí hodování je i láhev stolního vína. Chvíli posedíme a poté se vydáváme na ostrov. V podstatě jsou dva způsoby, jak zde čas využít. Buď můžete vystoupat na Veli Vrh, ze kterého jsou krásné výhledy na souostroví Kornati, nebo pokračovat na oblázkovou pláž a užít si průzračně čistou vodu.

národní park Kornati

Národní park si oblíbili také potápěči. Rybolov je v celé rezervaci přísně zakázán, vlastně i kvůli ochraně místní fauny a flóry byly ostrovy vyhlášeny národním parkem.

národní park Kornati   národní park Kornati

národní park Kornati

Na ostrově strávíme asi 2 hodiny. Před námi je druhá část plavby mezi ostrovy, roztodivnými skalními útvary a malebnou krajinou.

GPS: 43°48'55.4"N 15°18'16.2"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten
Publikováno: 22.4.2018
Z národního parku Krka, kam jste se spolu s námi podívali minulý týden, se do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvatsko, národní park Paklenica – pro turisty i horolezce
Publikováno: 6.5.2018
Poslední národní park v této oblasti, který společně prozkoumáme, je Paklenica. Vlastně se zase vrátíme k oblíbenému náčelníkovi Apačů, jehož scény se natáčely i tady. Rezervace má rozlohu 95 km čtverečních. Nejpřitažlivější částí jsou dva hluboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národní park náleží k pohoří Velebit. Pokud není hlavní sezona, dostanete se autem téměř ke vstupu na prohlídkovou trasu.

Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie
Publikováno: 13.5.2018
Naše nahlédnutí do chorvatských měst a národních parků je téměř u konce. Dnes nás čeká ještě poslední zastávka – Zadar.

Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek
Publikováno: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jezer, o kterých jsme psali v minulém díle, vzdálen necelých 200 km. Je určitě hodně možností, kde se můžete ubytovat, v Šibeniku doporučuji hotel, protože kempů si v Chorvatsku užijete až až.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.5.2018
Jubilejní desátá Noc kostelů se bude konat v pátek 25. května. Návštěvníci tak budou mít příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb a nechat se provést slovem, hudbou či potěšit setkáním.
21.5.2018
V rámci Dnů města Ružomberok se uskuteční v pořadí již 32. Ružomberský jarmark, který bude probíhat na náměstí Andreje Hlinky 1. a 2. června.
20.5.2018
V sobotu 26. května se v Amfiteátru nad Bôrami (Těrchová) uskuteční další ročník Mistrovství světa ve vaření a jedení brynzových halušek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ISLAND:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 5. 2018
svátek:Emil
dnes:
úterý 22.5.
26 °C
zítra:
středa 23.5.
22 °C