www.infoglobe.cz » Chorvatsko, národní park Krka – koupání pod vodopádem

Chorvatsko, národní park Krka – koupání pod vodopádem

Publikováno: 15.4.2018
Po návštěvě města Šibenik vyrážíme do národního parku Krka. Zatím ho známe jen z fotek, takže už se nemůžeme dočkat, až se vykoupeme pod vodopádem a uvidíme nejdelší a nejnavštěvovanější vodopád na řece Krka – Skradinski buk.

Z Šibeniku je to asi jen 30 kilometrů, takže se ani nenadějeme a už vystupujeme na parkovišti, kde hned nasedáme do autobusu, který během sezony vozí turisty na začátek naučné stezky. Všude jsou dřevěné lávky a chodníčky, procházíme se vlastně po vodě... Ihned vás obklopí zeleň, tu a tam zahlédneme krásného motýla, a když se zaposloucháme, krom šplouchání vody slyšíme i štěbetání ptáků. Oblast patří k vůbec nejvzácnějším ornitologickým oblastem v Evropě.

národní park Krka

Soustava vodopádů vznikla na stejnojmenné řece Krka, jež pramení pod vrchem Krševac. Dravá řeka protéká krasovou krajinou a než se dostane k soustavě vodopádů, urazí poměrně dlouhou cestu. Už na jejím horním toku je mnoho peřejí, prodírá se soutěskami a i zde jsou její součástí travertinové kaskády. Za svůj vzhled a malebnost vděčí vápenci. Dinárský kras je na vápenec bohatý, ale jen málokde uvidíte vodopády podobné těm zdejším. Řeka Krka jich má celkem sedm.

národní park   vodopády 

My se projdeme částí zvanou Skradinské vodopády. Kousek od stanoviště autobusů zahýbáme doprava a po dřevěných chodníčcích se proplétáme mezi peřejemi. Cesta není náročná. Výhledy jsou závislé na období, někdy bujná zeleň nedovolí vše důkladněji prozkoumat. Klesáme dolů po schodech a za chvíli už ho vidíme v plné kráse. Vodopád Skradinski buk je největším magnetem. Rychle odložit věci a opatrně do vody. Pravda, je poněkud studená, ale to vůbec nevadí. Proud nám pomáhá v pohybu, takže doplavat pod slap není problém.

nádherné vodopády   vodopády

Než se řeka dostane až sem, musí překonat 17 bariér na trase dlouhé necelý kilometr. Jednotlivá patra jsou různě široká a voda padá až do hloubky 45 metrů. Nejlépe si vodopád vychutnáte, když stojíte na jeho pravé straně, tzn. při cestě vzhůru směr vodní mlýn.

Koupel byla velmi příjemná a po krátké pauze pokračujeme druhou částí okruhu. Zastavujeme na vyhlídkách a fotoaparát nezahálí. Asi v polovině stoupání si můžete prohlédnout zbytky původní hydroelektrárny. Představte si, že byla druhou hydroelektrárnou na světě, ta první byla spuštěna na Niagaře v r. 1895. Tato byla spuštěna jen několik dnů po ní. Šibenik tak mohl využívat elektrickou energii mnohem dříve než jiná evropská města.

v národním parku

Ještě jednu zastávku si neodpustíme – rekonstruovaný vodní mlýn. Starý kamenný domek skrývá mnohá překvapení. Uvnitř najdete mlýnské kameny, které se používaly k mletí obilí a kukuřice (jsou funkční, můžete i vyzkoušet). Proutěné košíky, vybavení starověké kuchyně, kovárna, lidové kroje, tkané koberce, to vše je součástí expozice. Nejvíc mě ale nadchla pračka – kamenná nádrž, kam je přiváděna voda, která vytváří vír.

pračka

Naučná stezka zde končí. Dlužno říct, že není jedinou možností, jak si užít národní park. Máte-li více času, udělejte si výlet lodí na ostrov Visovac, navštivte františkánský klášter Matky milostivé a kostel Panny Marie Visovacké. Můžete zvolit výlet k vodopádu Roški slap nebo si dopřejte nádhernou podívanou na vodopád Manojlovac, třetí nejvyšší a podle mnohých nejkrásnější na řece Krka. Od roku 2011 je opět přístupná stezka s vyhlídkou na vodopád.

GPS: (Skradinski buk) 43°48'20.0"N 15°57'48.4"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie
Publikováno: 13.5.2018
Naše nahlédnutí do chorvatských měst a národních parků je téměř u konce. Dnes nás čeká ještě poslední zastávka – Zadar.

Chorvatsko, národní park Paklenica – pro turisty i horolezce
Publikováno: 6.5.2018
Poslední národní park v této oblasti, který společně prozkoumáme, je Paklenica. Vlastně se zase vrátíme k oblíbenému náčelníkovi Apačů, jehož scény se natáčely i tady. Rezervace má rozlohu 95 km čtverečních. Nejpřitažlivější částí jsou dva hluboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národní park náleží k pohoří Velebit. Pokud není hlavní sezona, dostanete se autem téměř ke vstupu na prohlídkovou trasu.

Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten
Publikováno: 22.4.2018
Z národního parku Krka, kam jste se spolu s námi podívali minulý týden, se do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek
Publikováno: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jezer, o kterých jsme psali v minulém díle, vzdálen necelých 200 km. Je určitě hodně možností, kde se můžete ubytovat, v Šibeniku doporučuji hotel, protože kempů si v Chorvatsku užijete až až.

Chorvatsko – městečko Slunj
Publikováno: 25.3.2018
Zima se nechce vzdát a stále o sobě dává vědět, ale my víme, že je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou. Protože pro Čechy je stále oblíbenou destinací Chorvatsko, ukážeme vám, kam vyrazit. Nepodíváme se jen na proslulá Plitvická jezera, i mnoho dalších národních parků a míst stojí za prohlídku.

Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera
Publikováno: 1.4.2018
Národní park má rozlohu téměř 300 kilometrů čtverečních, návštěvníci se však pohybují na daleko menším prostoru. Ta větší část rezervace je bydlištěm velkých šelem, žijí tu medvědi, vlci, výjimečně byl zaznamenán i výskyt vzácného rysa.

Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO
Publikováno: 4.9.2017
Plitvická jezera, která se nacházejí v Dinárské krasové oblasti v nadmořské výšce 500–640 m, představují soubor asi 16 velkých a několika malých terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou vzájemně propojena až 140 vodopády. Vznik teras je důsledkem činnosti unikátních bakterií žijících v mechu a trávě, přičemž bariéry těchto teras se každoročně zvýší až o 3 cm.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole I.
Publikováno: 17.7.2015
Chorvatsko je po desetiletí oblíbená destinace českých turistů. Rok co rok se mnohé rodiny vydávají na několikadenní dovolenou ke břehům azurového Jadranu a užívají si koupání, slunce, balkánskou kuchyni i kulturu.

Chorvatsko: Rovinj – obdivovaná a romantická
Publikováno: 27.12.2010
Při poznávání istrijských měst bychom neměli vynechat městečko Rovinj. Zabloudit tam a vychutnat si tamní atmosféru přinese každému nadšenému cestovateli nezapomenutelný zážitek. Zvláště když se v chorvatském městě cítíme jako v Itálii.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko, Istria: Savudrija – malé přímořské městečko
Při toulkách Chorvatskem jsme na jeden den zavítali do malého přímořského městečka s názvem Savud...

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
18.9.2018
V roce 2019 by měla být dokončena cesta pro cyklisty vedoucí vedle hráze mezi velkým a malým Lipnem. Hráz zde roztíná hladinu lipenského jezera na dvě části a cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Tento propojovací úsek celého Lipencka přinese úlevu cyklistům, turistům, rybářům i zdejším kempům.
17.9.2018
Čas vinobraní přichází a s ním i bohatá nabídka společenských akcí. Malebné obce Pezinok a Modra vás zvou na ochutnávku dobrého vína, jídla a zábavy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 9. 2018
svátek:Zita
dnes:
středa 19.9.
29 °C
zítra:
čtvrtek 20.9.
29 °C