www.infoglobe.cz » Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie

Chorvatsko, Zadar – metropole severní Dalmácie

Publikováno: 13.5.2018
Naše nahlédnutí do chorvatských měst a národních parků je téměř u konce. Dnes nás čeká ještě poslední zastávka – Zadar.

Možná si z minulých dílů vzpomínáte na jméno krále Petara Krešimira, který založil město Šibenik. Tak přesně tento panovník připojil Zadar k chorvatskému státu. Po jeho smrti připadlo město k novému uhersko-chorvatskému království. Největšího rozkvětu se dočkalo mezi 11. až 14. století. Probíhala výstavba kostelů, šlechtických paláců ale i veřejných budov. Koncem 14. století zde byla otevřena vůbec první univerzita na území Chorvatska.

Zadar

Podobně jako jiná chorvatská města byl i Zadar stovky let pod nadvládou Benátek. V čem je ale jedinečný? Pouze zde se v 15. století narodil pro Chorvaty nejznámější a nejdůležitější umělec a architekt Josip Juraj Dalmatinac (katedrála sv. Jakuba v Šibeniku a mnohé jiné stavby).

Zadar   Zadar

katedrála sv. Anastázie

Od nábřeží procházíme jednou z hradebních bran a míříme rovnou na náměstí Narodni trg. Ulice Jurja Barakoviča, kterou procházíme, se ukáže jako správná volba, nedávno v ní otevřeli velké informační centrum. Získáte zde důležité informace a taky báječnou mapku, na které máte město jako na dlani. Národní náměstí nás okouzlí hned na první pohled. Nádherná renesanční Městská lodžie nebo Městská strážnice patří k významným památkám.

Zemská brána   lev na Zemské bráně

Celé město je obehnáno hradbami a do centra je možno vstoupit několika branami. Tou vůbec nejznámější a historicky nejcennější je Zemská brána (Kopnena vrata), pochází ze 16. století a je významným dílem benátského mistra M. Sanmicheliho. Průvodci města nepřeháněli, je vážně úžasná.

Mořské varhany

Podél pobřeží se blížíme k další místní atrakci – k Mořským varhanám. Mají relativněkostel sv. Donáta krátkou historii, tato rarita byla spuštěna v r. 2005. Tento zvláštní „hudební nástroj“ je opravdu unikátní. Poměrně složitým způsobem je docíleno, že i malé vlnobití rozezní varhany. Nejsme jediní, kteří usedají k moři a nechají se unášet zajímavými tóny.

Protože nás však už tlačí čas, vyrážíme zpět do města. Ještě se podíváme ke kostelu sv. Donáta a na románskou katedrálu sv. Anastázie. Výhled na město z její zvonice si nemůžeme nechat ujít. Ale to už je vážně všechno. Další zajímavá chorvatská města a památky si musíme nechat na jindy.

Doufám, že se našimi výlety po oblíbené dovolenkové zemi inspirujete a letos také někam vyrazíte.

GPS: (Mořské varhany) 44°07'02.3"N 15°13'13.7"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: Toksave, Andrej ŠalovDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko, národní park Krka – koupání pod vodopádem
Publikováno: 15.4.2018
Po návštěvě města Šibenik vyrážíme do národního parku Krka. Zatím ho známe jen z fotek, takže už se nemůžeme dočkat, až se vykoupeme pod vodopádem a uvidíme nejdelší a nejnavštěvovanější vodopád na řece Krka – Skradinski buk.

Chorvatsko – procházka městy Split, Trogir a Primošten
Publikováno: 22.4.2018
Z národního parku Krka, kam jste se spolu s námi podívali minulý týden, se do Splitu dostaneme asi za 2 hodiny.

Chorvatsko, národní park Paklenica – pro turisty i horolezce
Publikováno: 6.5.2018
Poslední národní park v této oblasti, který společně prozkoumáme, je Paklenica. Vlastně se zase vrátíme k oblíbenému náčelníkovi Apačů, jehož scény se natáčely i tady. Rezervace má rozlohu 95 km čtverečních. Nejpřitažlivější částí jsou dva hluboké kaňony – Velika a Mala Paklenica. Národní park náleží k pohoří Velebit. Pokud není hlavní sezona, dostanete se autem téměř ke vstupu na prohlídkovou trasu.

Chorvatsko, ostrov Hvar – městečko Stari Grad
Publikováno: 30.9.2018
Pomalu, ale jistě končí dovolenková sezona u moře. Přesto se vydáme na chorvatský ostrov Hvar, kde navštívíme místo jeho nejstaršího osídlení – bezmála třítisícové městečko Stari Grad.

Chorvatsko – národní park Kornati
Publikováno: 29.4.2018
Před cestou do národního parku jsme v Šibeniku prošli několik agentur, porovnali nabídky a vybrali jednu z nich. Výchozím bodem je městečko Murter, odkud budeme vyplouvat.

Chorvatsko – městečko Slunj
Publikováno: 25.3.2018
Zima se nechce vzdát a stále o sobě dává vědět, ale my víme, že je nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou. Protože pro Čechy je stále oblíbenou destinací Chorvatsko, ukážeme vám, kam vyrazit. Nepodíváme se jen na proslulá Plitvická jezera, i mnoho dalších národních parků a míst stojí za prohlídku.

Chorvatsko, Šibenik – trocha místních památek
Publikováno: 8.4.2018
Šibenik je od Plitvických jezer, o kterých jsme psali v minulém díle, vzdálen necelých 200 km. Je určitě hodně možností, kde se můžete ubytovat, v Šibeniku doporučuji hotel, protože kempů si v Chorvatsku užijete až až.

Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera
Publikováno: 1.4.2018
Národní park má rozlohu téměř 300 kilometrů čtverečních, návštěvníci se však pohybují na daleko menším prostoru. Ta větší část rezervace je bydlištěm velkých šelem, žijí tu medvědi, vlci, výjimečně byl zaznamenán i výskyt vzácného rysa.

Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO
Publikováno: 4.9.2017
Plitvická jezera, která se nacházejí v Dinárské krasové oblasti v nadmořské výšce 500–640 m, představují soubor asi 16 velkých a několika malých terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou vzájemně propojena až 140 vodopády. Vznik teras je důsledkem činnosti unikátních bakterií žijících v mechu a trávě, přičemž bariéry těchto teras se každoročně zvýší až o 3 cm.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko, Istria: Savudrija – malé přímořské městečko
Při toulkách Chorvatskem jsme na jeden den zavítali do malého přímořského městečka s názvem Savud...

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
20.1.2019
Přijďte se pobavit a zazávodit si na veřejné závody v běhu na lyžích, které se uskuteční již dnes od 10 hodin u příležitosti Světového dne sněhu (World Snow Day).
19.1.2019
Při vstupu do historického centra italských Benátek zaplatí turisté od 2,50 do 10 eur. Nové opatření by se mělo dotknout pouze jednodenních turistů, kteří nebudou ve městě ubytovaní.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 1. 2019
svátek:Běla
dnes:
pondělí 21.1.
0 °C
zítra:
úterý 22.1.
1 °C