www.infoglobe.cz » Čína: pohledem novináře XXIV: Jak v Šanghaji přijít k obrazu

Čína: pohledem novináře XXIV: Jak v Šanghaji přijít k obrazu

Publikováno: 27.10.2012
Druhý den v Šanghaji. Jsem do růžova vyspalá, apartmá, které mi čínské ministerstvo dopřálo v jednom z nejmodernějších hotelů ve čtvrti Pchu - tung, se nevyrovná snad ani nejluxusnějšímu dovolenkovému modelu.

Postel pro tři hráče basketbalu, peřiny jak dech, koupelna pro princezny, tklivá hudba, hebký koberec… prostě zasloužený relax po všech těch uhoněných prohlídkách, přednáškách, návštěvách potentátů, hodinových přejezdech, to vše za bedlivého dozoru našich průvodkyň.

Shang Hai

Ale je ráno a začíná to nanovo. Jen je dnes program mírně obrácený a my máme 90 minut „osobního volna“. Hurá! Proběhnu mezi vším tím mramorem a zlatem v kruhovité recepci, vyžehlený asijský lokaj mi otevře dveře a ukloní se, zvolím směr vlevo a kráčím po téměř prázdném chodníku mezi mrakodrapy. Kolem mě se všude tyčí obři ze skla, oceli, kamene a betonu. Sluníčko tu téměř nemá šanci protlačit paprsek dolů na zem.

Deset minut chůze stačí a průměrná výška budov se sníží na polovic. Také ulice se mezitím docela zalidnily. Pozoruju sběrače odpadků, kteří poctivě třídí a své úlovky nakládají v pytlích na ramena, ti movitější na vozíky za svými koly. Kolemjdoucí kravaťáci a dámy se slunečníky o ně ani okem nezavadí, naštěstí je nepotrápí ani nedaleko stojící dvojice policistů.

Shang Hai

Shang HaiShang HaiShang Hai

Sbírání odpadků je totiž v Číně v podstatě profese, samozřejmě patří k té nejubožejší společenské třídě. Vláda to zatím tiše toleruje a má proč: sběrači se svými úlovky živí, proto je třídí do posledního kousku, aby byl materiál zpeněžitelný. Osvěta v této oblasti je v Zemi středu zatím hodně pozadu, chudina ale svou prací dohání to, co vláda nezvládá lidi naučit.

Proplétám se mezi byznysmeny a úředníky obého pohlaví v kvalitních oblecích a kostýmcích a s nezbytným mobilním telefonem u ucha. Všichni ti lidé proudící do svých kanceláří jsou maximálně ročník 1980. Čínské mládí vpřed! Soustředím se na jejich nečitelné tváře, strašně ráda bych s někým promluvila, ale sálá tu na mě všeobecný spěch, takže to nechávám být.

Shang Hai

„Dobrý den! Mluvíte anglicky?“ ozve se najednou hlas někde za mnou. Otočím se a vidím rozesmátou dívku, která svůj dotaz opravdu mířila na mě. No a asi není divu, jsem tu jediná bledá tvář. Přitakám a slečna se ke mně přidá – že by prý ráda využila příležitost popovídat si anglicky a doprovodí mě kamkoli. Mé novinářské ucho je připravené a už si v hlavě formuluju otázky.

Mladá Číňanka mi vypráví, že studuje na střední škole. To je prý celý její život a nedělá nic jiného, než že se pečlivě učí a učí. Chce totiž vycestovat do Evropy nebo do Ameriky. A jediná cesta, jak říká, vede přes skvělé studijní výkony, znalost angličtiny a určitě i dalšího jazyka. Ona má v plánu francouzštinu. Vyslechnu si příběh o tom, že pochází z nuzných poměrů odkudsi z venkova.

„Viděla jste šanghajské slumy, staré chudinské čtvrti?“ ptá se mě dívka a já jsem překvapená, že něco takového vypustí na ulici z pusy. Musím odpovědět záporně a bohužel i odmítnout její nabídku, že mě na ona místa zavede. Můj čas se pomalu chýlí a čeká mě opět skupinový program, který nám servíruje Čínu krásnou, čistou, lidumilnou, prosperující a bohatou. Sakra, jak ráda bych viděla ten protipól…

S díky se chci rozloučit a otočit to směrem k hotelu. Studentka se ale uculí a vymámí ze mě ještě pár minut. Jsme prý jen pár metrů od její školy a ona mi ji může ukázat. Tomu neodolám a pospíchám s ní. V podstatě za rohem opravdu vkročíme do boční uličky, přejdeme jakýsi dvůr a já se ocitám v místnosti plné olejomaleb. Škola? Moc tomu nerozumím.

Shang Hai

Všichni žáci malují obrazy, máme to v učebních osnovách, tohle je náš ateliér, tvrdí mi slečna a začne vysvětlovat, jakou symboliku mají jednotlivé prvky na malbách. Jeřáb – pták s dlouhým krkem, nohami a dlouhým zobákem – symbolizuje dlouhý život, lotosový květ čistotu, bambus čestného člověka, květina mei, která kvete v zimě, je symbolem odvahy…mezitím se otevřou dveře a vchází další Číňanka.

Jak se vám líbí naše obrazy? Chtěla byste nějaký? Který je podle vás nejhezčí? Začínají padat otázky na tělo. Obrazy jsou opravdu moc pěkné, upřímně chválím všechny a pak ukážu na ten, který mě oslovil nejvíc. Dívky zazáří a že prý si ho od nich můžu koupit a podpořím tak jejich školu. Sakra…co teď? Stojí jen 200 jüanů, jsme studentky, to je výborná cena!

Ty holky mi snad z očí vyčetly, že mám na obrázky slabost. Ten, na který jsem ukázala, si doma na zdi opravdu dovedu představit. Tlačí mě čas. Dívky jsou přemilé. Mám problém s odmítnutím a na smlouvání mi to nepřijde vhodné prostředí. Zalovím tedy v peněžence a dílo je moje. Ještě si vyměníme mailové adresy a já se vracím poklusem k hotelu. Mám hezký zážitek, krásnou památku a dobrý pocit.

Minimalistický olej s obličejem čínské ženy sedící za stolem visí v mém obývacím pokoji už 2 roky. Těší mě každý den a ani blog cestovatele po Číně, na který jsem před pár týdny narazila, mi tu radost nevezme. Líčí dosti vtipně, jak v Šanghaji k obrazu přišel…

Text/foto: Andrea Fantová

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Čína: pohledem novináře XIV: Návrat do 19. století
Publikováno: 18.8.2012
Jsme už třetí den pohlceni kouzlem západní Číny a vědomí, že máme někde „za zády“ Tibet, je pro nás „ošklivě“ řečeno atraktivní. Tam se pod hlavičkou čínského Ministerstva zahraničí rozhodně nepodíváme, přesto ale tibetskou kulturu potkáváme na každém kroku.

Čína: pohledem novináře XV: Thangka
Publikováno: 25.8.2012
Provincie Qinghai mě okouzluje na každém kroku, nebo spíše na každém ujetém kilometru. Směsice buddhismu a muslimského světa pokorně vegetující pospolu je neuvěřitelně zajímavým jevem, obzvláště pro novináře z daleké, zrychlené, často neosobní a netolerantní Evropy. Tentokrát míříme do údolí, které skrývá oblast Rebkong, centrum tibetského umění v provincii.

Čína: pohledem novináře XXV: Expo a lepší život
Publikováno: 3.11.2012
Do zahájení světové výstavy zbývá necelých 11 měsíců.Tady v Šanghaji se slovo Expo skloňuje do omrzení. Blankytně modrý maskot výstavy Chaj – pao se na nás už rok před propuknutím výstavního blázince usmívá z výloh, plakátů, mrká na světelných tabulích a jednoho plyšového si dokonce přivezu domů.

Čína: pohledem novináře XXVI: Gan bei aneb co se pije v Číně 1
Publikováno: 10.11.2012
Vůbec první čínské slovíčko, které jsem se naučila a také ho dodnes nezapomněla, je „pi-džo“. Pokud se vám zdá povědomé, nemýlíte se – ač diametrálně odlišný jazyk, pro oblíbený nazlátlý mok má foneticky velmi podobný název jako čeština a mnohé další slovanské jazyky. Pití piva je zálibou, kterou máme s Číňany rozhodně společnou.

Čína: pohledem novináře XXVII: Gan bei aneb co se pije v Číně 2
Publikováno: 17.11.2012
V Číně se pije opravdu všechno, na co si jen vzpomeneme. Každodenním nápojem je neodmyslitelný čaj, ať zelený nebo černý, fermentovaný nebo polofermentovaný. Voda a stovky druhů nealkoholických nápojů patří k jídlu stejně jako pivo nebo velmi oblíbené tradiční rýžové víno. Na stolech zdejší „vyšší" třídy už ale nechybí ani víno z hroznů, nápoj donedávna velmi opomíjený.

Čína: pohledem novináře XXVIII: Dárek pro Číňana? Nikdy nůžky, natož pak květinu!
Publikováno: 24.11.2012
Pohybovat se na druhé straně eurasijského kontinentu není pro méně znalé nic jednoduchého, obzvláště pak, pokud ho čeká osobní kontakt s čínskou rodinou, s obchodními partnery nebo politiky či úředníky. Na takový pobyt je dobré se alespoň trochu připravit, protože jinak vás čeká nejedno faux pas.

Čína: Půl dítěte v Šanghaji
Publikováno: 5.1.2013
Projížďky i procházky po Šanghaji jsou nekonečnou studnicí poznávání nepoznaného, odlišného, ať je to kdekoli. Podaří se mi sednout si na půl hodiny na lavičku na jednom hodně frekventovaném bulváru a pozorovat cvrkot kolem sebe.

Čína: pohledem novináře XXIX: Čínský Nový rok
Publikováno: 19.1.2013
My už máme celé to vánoční martirium více či méně zdárně za sebou, následky silvestrovských oslav jsou zažehnané a nastoupily všední dny. Daleko na východě planety ale sváteční honička teprve vrcholí.

Čína: pohledem novináře - čínská jména
Publikováno: 26.1.2013
Naše putování po Číně bylo mimo jiné prošpikované spoustou formálních setkání, jak s vládními potentáty, tak s vedením různých firem, které se přes nás, evropské novináře, chtěly zviditelnit. Ve chvatu všech těch na minutu rozplánovaných sezení jsem vždy závěrem posbírala připravené vizitky a pečlivě je založila ke svým poznámkám.

Čína: pohledem novináře - svoboda slova po čínsku aneb internet I.
Publikováno: 9.2.2013
Všichni už jsme si zvykli, že je Čína ověnčena stovkami superlativů a nej a nebudu přehánět, když odhadnu, že tuto škálu prvenství rozšiřuje minimálně jednou týdně o nějakou novinku.

Čína: dlouhá cesta II. - ledový letní palác
Publikováno: 16.3.2013
Vyrazíme-li do Číny, je téměř nemožné minout její hlavní město – Peking. Peking plný stop minulosti, ale i Peking žijící přítomností a budoucností v každé ze svých širokých ulic i uzoučkých uliček. Peking plný výborného jídla, rušné dopravy... Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Kde ale najít také chvíli klidu v hektickém velkoměstě?

Čína: pohledem novináře XIII: Provincie Qinghai - ve škole
Publikováno: 11.8.2012
Náš autobus se konečně dokodrcal na konec dlouhatánské jílové polní cesty, ve kterou se zhruba před hodinou změnila jako mávnutím kouzelného proutku moderní šestiproudá dálnice. Mé obavy, že skončíme na střeše, se naštěstí nenaplnily, projeli jsme posledním lesíkem a před námi se vylouplo fotbalové hřiště zprava a zelený dvůr zleva. Všemu vévodila přízemní ošuntělá, omlácená šedivá budova - škola.

Čína: pohledem novináře - svoboda slova po čínsku aneb internet II.
Publikováno: 23.2.2013
Vulgarity a pornografie na internet nepatří. S tím bychom určitě mohli souhlasit, pokud by to ovšem nebyla jen zástěrka pro nekonečné drápy čínské internetové cenzury. Pod roušku ochrany národní kultury, zájmů a veřejného sociálního prospěchu se čínská vláda snaží skrýt tvrdé čistky.

Čína: pohledem novináře I. - boj na Náměstí Nebeského klidu
Publikováno: 12.5.2012
Konečně Peking. Naše novinářská parta se probojovala sérií bezpečnostních kontrol a ocitáme se v nekonečné letištní hale. Pocit, že nás zdejší dav pohltí, je ale lichý. Vzápětí vidíme rozesmátou čínskou slečnu s mávátkem a za pár minut sedíme všichni v luxusním klimatizovaném autobusu.

Čína: pohledem novináře XXII: Královna nebo lehká děva?
Publikováno: 13.10.2012
Jsme v Šanghaji, metropoli opředené stovkami „nej“, tedy i v největším čínském městě. Jedno „nej“ jí ale určitě chybí – to historické. Šanghaj má na rozdíl od mnoha jiných čínských měst historii poměrně krátkou, po středověku tu není ani památky. Rybářská vesnice na břehu řeky Huangpu se zrodila teprve v 11. století a na vážnosti začala získávat až o šest století později.

Čína a levné letenky...
Publikováno: 13.2.2012
Čína – země neomezených možností, země, která na rozdíl od vyspělého světa roste a jejíž hospodářský růst se v současném světě jeví jako zázrak. Země s mnoha kulturními a historickými památkami, země, která posílá člověka do vesmíru. Nicméně také země, která nerespektuje lidská práva, země, kde vládne diktatura, sice označovaná jako komunistická, avšak s velmi markantními kapitalistickými prvky.

Čína: pohledem novináře IX: Mezi čínskými studenty češtiny aneb „Okolo Hradce“
Publikováno: 14.7.2012
Čínská píle a disciplína nás provázela na každém kroku a návštěva pekingské Univerzity zahraničních studií ji jen potvrdila. Tady jsme měli šanci ocenit i další typickou vlastnost Číňanů – přizpůsobivost.

Čína: pohledem novináře XVIII: V továrně na koberce aneb život šťastné dělnice
Publikováno: 15.9.2012
Jsme stále na dalekém severozápadu Číny, v kraji, který je protkaný tibetskou kulturou a historií. Po hutných dávkách nám naši pekingští hostitelé servírují návnady, které mají nevědoucí Evropany přesvědčit o zájmu centrální vlády na rozvoji qinghajské zaostalé ekonomiky, zvyšování životní úrovně obyvatel a zároveň podpoře zachování všech atributů původní kultury.

Čína: pohledem novináře V. - Život v pekingských ulicích
Publikováno: 16.6.2012
Z okénka autobusu jsme Peking zhlédli křížem krážem, autentickou atmosféru ulic a uliček a těch statisíců lidí v nich jsme ale nasáli až v roli pěších turistů a pak samozřejmě po „večerce“, tedy když skončila oficiální večeře s vybranými potentáty a naše znavené průvodkyně zmizely za dveřmi hotelového pokoje.

Čína: pohledem novináře II. - Velká čínská zeď
Publikováno: 19.5.2012
Být v Číně a nenavštívit Velkou čínskou zeď se rovná barbarství. V oficiálním programu, který pro nás čínská vláda sestavila, je tento výlet přesto jen alternativní a musíme si ho vyloženě zasloužit. Od časného rána proto sedíme v rudém sále sídla Komunistické strany Čínské lidové republiky a tváříme se, že posloucháme propagandistické referáty zapálených řečníků.

Čína: pohledem novináře IV. - Jak se jezdí v Pekingu
Publikováno: 2.6.2012
My „vyvolení" jsme čínskou megalopoli probrázdili z velké části luxusním klimatizovaným autobusem s usměvavým švihákem za volantem. I to už patří ke zdejšímu standardu, určitě však jen pro nepatrnou skupinku domorodců a pak samozřejmě pro movité turisty.

Čína: pohledem novináře XXIII: Perla orientu
Publikováno: 20.10.2012
Když jsem se na ni dívala večer z promenády koloniálního Bundu, okouzlila mě Perla Orientu svými ladnými tvary a dlouze jsem sledovala, jak se v pravidelných intervalech odívá do nových a nových barev. Ani nevím, která jí sluší nejvíce…

Čína: pohledem novináře X: Provincie Qinghai - první večer v Xiningu
Publikováno: 21.7.2012
Po čtyřech dnech strávených v Pekingu jsme sbalili kufry a spolu s našimi průvodkyněmi nasedli do letadla. Před námi je velká neznámá – přesouváme se do jedné z nejchudších provincií Číny na západ až k tibetským hranicím. Překvapení nečeká jen nás, ale i naše pekingské slečny – navštíví Qinghai poprvé v životě.

Čína: pohledem novináře XIX: Koberec pro mnichy
Publikováno: 22.9.2012
Klasické čínské koberce popsal už Marco Polo ve svých cestopisech, ve světě přesto nejsou ještě dnes příliš vidět a ví se o nich málo. Těším se, že naše návštěva továrny na výrobu koberců v provincii Qinghai, na okraji metropole Xining, rozšíří moje obzory. Život zdejších dělnic zasunuji hlouběji do podvědomí a snažím se vnímat krásu kolem sebe.

Čína: pohledem novináře VI. - U prostřeného čínského stolu
Publikováno: 23.6.2012
První kulinářský zážitek v Číně mě příliš nenadchl. Nádherný pětihvězičkový hotel, spousta povyku při příjezdu naší novinářské delegace - úklonou a mávnutím vějíře nás vítaly krásky v tradičním oděvu, od stolu jsme se kochali nádherou atria s jezírkem a exotickými ptáky, z reproduktorů se linula příjemná hudba a my, unavení po náročném letu s žaludky natěšenými na první čínskou lahůdku.

Čína: Si-an
Publikováno: 25.2.2012
Dávné město Xian nebo také Si-an je staré asi 3000 let. Je jedním z nejvýznamnějších míst celé čínské historie, neboť právě tady sídlilo 11 čínských císařských dynastií. V době, kdy byl Peking pouhou osadou, zářil zlatý Si-an pestrými barvami chrámů, širokými bulváry a architektonickými výstřelky.

Čína: pohledem novináře XI: Na jačí farmě
Publikováno: 28.7.2012
Ranní pohled z okna hotelu v Xiningu odhaluje úchvatný horizont. Město je lemované vysokými horami, nad kterými září slunce a já se nesmírně těším na dnešní putování, které má chvílemi kopírovat někdejší obchodní tepnu mezi Asií a Evropou – Hedvábnou stezku. To, že si smočím nohy ve Žluté řece, mi přijde stále ještě jako science fiction.

Čína: pohledem novináře III. - Velké boxerky
Publikováno: 26.5.2012
Světová média dnes svorně hlásají, že čínská státní televize CCTV vítězně dokončila svůj závod a slavnostně otevřela své nové sídlo v Pekingu. Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, už novináři překřtili - díky nevšednímu tvaru se jí k nemilosti Číňanů ve světě přezdívá "Velké boxerky".

Čína: pohledem novináře XX: Barevná symbolika
Publikováno: 29.9.2012
Putování po Číně s sebou nese nekonečnou škálu dojmů, vjemů, zážitků a překvapení, pro Evropana často zahalených pod roušku tajemna, mnohdy ale pouhé nevědomosti. Já jsem si z této země odvezla vévodící pocit – Čína je neuvěřitelně barevná. Barevná od fádní uniformní šedi až po nádherné duhové kombinace.

Čína: pohledem novináře VII: Na skok v čínské tržnici 1
Publikováno: 30.6.2012
Peking je pro nás bělochy koncentrací paradoxů. Nekonečné mrakodrapy, luxusní obytné rezidence, supermoderní obchody všech světových značek na jedné straně a pak tisíce artefaktů staré čínské kultury. Nás zajímá obojí, to tradiční je ale mnohem lákavější.

Čína: pohledem novináře XII: U Žluté řeky
Publikováno: 4.8.2012
Náš autobus uhání po dokonale hladké dálnici, na které sem tam potkáme člověka v klobouku, s šátkem přes obličej a koštětem v ruce – je sám, široko daleko ani památka po civilizaci, vysoké hory po obou stranách a on zametá krajnice.

Čína - Yangshuo a jeho kouzelné okolí
Publikováno: 5.9.2010
Pokud se chcete na chvilku zapomenout na místě, kde čas běží trochu jiným tempem, kde každodenní shon a stres nemá celkem žádnou šanci, pak jste na správné adrese. Yangshuo. Na čínské poměry, v malém městečku, ležícím v přírodním krasu na řekách Li a Yulong.

Čína: pohledem novináře XXI: Město nej, nej, nej...
Publikováno: 6.10.2012
Opouštět provincii Qinghai a tím i pár dní života v minulém, občas i předminulém století, bylo pro citlivější povahy zvláště těžké. Zdejší zatím mnohkde panenská příroda, pyšné horské masivy, hluboká zelená údolí, rozlehlé suché pláně, miniaturní políčka, stáda jaků a barevná směsice národností, často neposkvrněných civilizací, nás okouzlily, ohromily, zanechaly otisk v srdcích Evropanů navždy.

Čína: pohledem novináře VIII: Na skok v čínské tržnici 2
Publikováno: 7.7.2012
Návštěva pekingského trhu s potravinami a poživatinami všech druhů, tvarů, pachů, původu často neznámého a životnosti ještě nebezpečně dlouhé nás opravdu na chvíli omráčila a poklidně bloumající čínští obchodníci civěli na blondýny, které se pohybují tempem maratonského běžce. Uf. Jsme pryč a jako zázrakem se před námi vyloupne příjemně známá cedule „Starbucks Coffee“.


Souvisejicí fotogalerie

Čína: Yangshuo a okolí
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X