www.infoglobe.cz » ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí

Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

Bohutín

Ves vznikla složením původně čtyř samostatných obcí – Vysoké Pece, Havírny, Tisové a Bohutína. Na stavby spojené s hornictvím narazíte především v prvních dvou jmenovaných částech. Pokud pojedete od Příbrami, hned za vjezdem do obce budete mít po levé straně železnou těžní věž dolu Řimbaba. V areálu se dnes nachází malé muzeum mapující historii hornictví v obci, nově zde byl také otevřen ateliér malíře Karla Hojdena. Na druhém konci Vysokopeckého rybníka se pak vypíná těžní věž dolu Rudoulfka. Přímo u hlavní silnice procházející obcí je také zřetelně vidět vstup do šachty Štěpánka. Vsí také procházely struhy, unikátní vodní systém, který přiváděl z brdských nádrží vodu do příbramských dolů. Malý obnovený úsek najdete nad místním obecním úřadem.

Bohutín

Starý Bohutín

Zajímavé stavby najdeme i ve starém Bohutíně. V kostele sv. Máří Magdaleny hrával na varhany Antonín Dvořák. Kostel i s těmito varhany ovšem vyhořel v roce 1950, obnoven byl v roce 1956 a zařízení bylo přivezeno ze zrušeného kláštera v Libějovicích. Krásnou ukázkou venkovské architektury je pak Achačův mlýn s mansardovou střechou a dlouhou pavlačí.

kostel v Bohutíně   místní kostel

Výlet na Třemošnou

Z mnoha míst, na která se dá z Bohutína vydat, stojí za zmínku třeba vrch Třemošná. Z vesnice se vydáte po zelené turistické značce na rozcestí Pila (leží jen pár desítek metrů od vodní nádrže Pilská). Kousek za hájovnou U Prokopa silnice prochází kolem pamětního kamene, který upozorňuje na místo, odkud pocházejí nejstarší doklady o těžbě stříbra na Příbramsku. Z Pily se vydáte po modré turistické značce směrem na Kozičín. Na rozcestí Pod Třemošnou odbočíte na lesní stezku, která se vine kamenným mořem a otevírá se z ní nádherný výhled na okolní krajinu. Za pěkného počasí dohlédnete až do jižních Čech a na Šumavu.

U Prokopa

Samotný vrchol Třemošné leží ve výšce 778 m n. m. Na vrcholu naleznete turistické odpočívadlo, výhled si ale díky zalesnění neužijete. Nádherná vyhlídka se ovšem otevírá z nedaleké Kazatelny. Jako na dlani je odtud vidět Příbram i Březové hory.

Kazatelna

Stezka pak schází do vsi Orlov. Jedna z místních legend říká, že obec vznikla na místě, kam dopadl orel zastřelený mládencem stojícím na Kazatelně. Na okraji obce u parkoviště se nachází nízká dřevěná rozhledna. Z Orlova je to už jenom kousek k objektu kozičínské vodárny nebo do Bohutína, pokračovat se dá také po žluté až do Příbrami.

naučná stezka v lesoparku   jamky

Pohodlná procházka lesoparkem

Na pohodlnou procházku se zase můžete vydat lesoparkem mezi Příbramí a Bohutínem. Lesopark se táhne od fotbalového stadionu u Litavky až k Vysokopeckému rybníku. Prochází jím naučná stezka o jedenácti zastaveních, kde se dozvíte více o hornické historii a o místních přírodních poměrech. V lesoparku jsou dobře znatelné tzv. jamky, místa, kde keltští prospektoři hledali a rýžovali zlato. Zachovaly se zde také betonové podstavce, na kterých se kdysi tyčil stožár lanovky přepravující rudu z Vysoké Pece do úpravny na Březové Hory. Přibližně v polovině lesoparku – u rozcestí s památným stromem – se dá odbočit na most přes říčku Litavku (pokud půjdete od Příbrami, budete odbočovat doleva) a po asi padesáti metrech se dostanete k ústí štoly Řimbaba.

vstup do štoly Řimbaba

Můžete sem skoro v každém počasí a věřte, že načerpaná energie z výletu vám vydrží několik dní. 

GPS: 49°40'00.2"N 13°57'57.1"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimeda Commons: Chmee2Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

Karlštejn: Solvayovy lomy
Publikováno: 20.2.2018
Pokud chcete vyrazit na procházku, udělejte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomů, které jsou nedaleko.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.4.2018
I letos se v Bratislavě uskuteční městský open air festival Bratislavský majáles, který s sebou přinese hudebně-kulturní program s ohromným ohňostrojem na Dunaji.

22.4.2018
Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardějov zaznamenala i v roce 2017 růst návštěvnosti turistických provozů a zařízení v regionu, kde působí. Návštěvnost se zvýšila o téměř 6 % a dosáhla 52 492 osob. Počet přenocování těchto turistů se zvýšil o 4,3 %. Průměrně strávil jeden turista v regionu šest nocí.
21.4.2018
Zahájení v pořadí již sedmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 25. do neděle 29. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KAMBODŽA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 4. 2018
svátek:Vojtěch
dnes:
pondělí 23.4.
24 °C
zítra:
úterý 24.4.
22 °C