www.infoglobe.cz » Dánsko, Kodaň II – parky, hřbitovy a Andersen

Dánsko, Kodaň II – parky, hřbitovy a Andersen

Publikováno: 29.12.2015
Živé květiny, rozkvetlé stromy, lavičky, malé lucerničky, plyšoví medvídci a zpívající ptáci. Po štěrkových pěšinkách tu pomalu procházejí lidé – děti, rodiče, dědečkové a babičky – na tom nezáleží. Všichni si užívají poklidnou atmosféru místa. Nebýt všudypřítomných náhrobků s dánskými jmény, ani by mě nenapadlo, že jsem na obrovském hřbitově. Vypadá to, jako by tu hroby byly tak nějak náhodou.

Parků-hřbitovů najdete v Kodani více, jeden byste ale určitě neměli vynechat. Assistens Kirkegård ve čtvrti Nørrebro je totiž opravdu velmi krásný, a navíc zde při troše štěstí objevíte i hrob slavného autora severských pohádek, Hanse Christiana Andersena. Stojí tu skromně schovaný ve stínu topolů. Dvakrát jsem ho přešel, šipky nepomohly. Krom Andersena tu odpočívají například i malíři Christen Schiellerup Købke a Christoffer Wilhelm Eckersberg nebo filozof Søren Aabye Kierkegaard.

park v Kodani

       Assistens Kirkegård   Assistens Kirkegård – hrob H. Ch. Andersena   Assistens Kirkegård

V jednom ze vzdálenějších zákoutí objevuji majestátní rozložitý buk. Věřím, že už tu přežil hodně generací a tisíce smutečních průvodů. Přes jeho jasně zelené listy prosvítá slunce a celé místo působí naprosto magicky. Ticho jen občas přeruší lehké šumění větru ve větvích a vůně jara tu připomíná rozlehlý listnatý les. Dost možná právě tady napsal jeden z dánských básníků své nejlepší dílo.

Assistens Kirkegård

Assistens Kirkegård    Assistens Kirkegård

A že na hřbitov nepatří plyšáci? Dánové mají jiný názor. Na hroby dávají nejen plyšáky, ale i různé keramické sošky zvířat a kamenné skřítky, u jednoho hrobu jsem dokonce našel proutěnou motorku. Nejkrásnější jsou ale všudypřítomní malí ptáčci, kterými pozůstalí zdobí náhrobky. Někde jen tak visí na vlasci a poletují ve větru, někde mají dokonce své hnízdo.

Assistens Kirkegård    Assistens Kirkegård

I pražské Olšanské hřbitovy se pomalu stávají parkem. V Kodani už dávno přišli na to, že i na hřbitovy se může chodit na procházky a odpočívat. Úcta k předkům nijak neutrpí a město získá velký kus krásné zeleně. Rozhodně doporučuji se alespoň na Assistens Kirkegård v Kodani podívat a vyhradit si alespoň půlden, stojí to za to!

GPS: 55°41'24.7"N 12°33'02.6"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Stephan SiebertDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dánsko, Kodaň I – město mnoha možností
Publikováno: 22.12.2015
Dánské hlavní město mi učarovalo. Severská historie a zajímavá architektura na každém kroku, spousta zeleně, cyklisté, pohodoví lidé i výborné jídlo a káva. Jedno z měst, které by pro nás mohlo být vzorem. Není žádným tajemstvím, že lidé ze severských zemí patří k nejspokojenějším na světě. V Kodani jsem pochopil proč.

Grónsko – arktická divočina
Publikováno: 24.4.2016
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.

Dánsko, Kodaň – zábavní park Tivoli
Publikováno: 15.7.2016
Když jsme vám v minulých dílech představovali nejlepší evropské zábavní parky, zmínili jsme také Tivoli Gardens, což je jeden z vůbec nejstarších zábavních parků na světě.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Dánsko: Kodaň – město, které stále dokáže překvapit
Publikováno: 26.4.2017
Pokud se vám zdá, že hlavní město Dánska už znáte, protože se stává hitem cestovatelů, pojďte se na něj s námi podívat trochu podrobněji. Samozřejmě je třeba vidět i ty známé a populární části, tak začněme s nimi.


Souvisejicí fotogalerie

Grónsko – království ledu
Panenská příroda pokrytá desetitisíce let starým ledem pod správou Dánska, tak nějak bychom mohli...


Souvisejicí videa

Švédsko, Malmö: historické, ale i moderní
Jeden by řekl, že když dánskou Kodaň a švédské Malmö spojuje jen most, tak si budou města podobná...

Dánsko, Kodaň II. – parky, hřbitovy a Andersen
Kodaň není jen městem koncertů, společenských akcí, muzeí a památek, ale můžete si zde také odpoč...

Dánsko, Kodaň I. – město mnoha možností
Dánské hlavní město by pro nás mohlo být vzorem – zajímavá architektura, spousta zeleně, výborné ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
20.5.2019
Zveme vás na prohlídku rozária, kde najdete více než 800 odrůd kulturních růží a 80 druhů botanických růží v rámci akce Dny růží, která se uskuteční od 3. do 9. června.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 5. 2019
svátek:Emil