www.infoglobe.cz » Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň

Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Naše prohlídka začíná u budovy nádraží, které leží nedaleko zábavního parku Tivoli, odkud budeme odjíždět domů. Cestou po H. C. Andersens Boulevard se dostaneme kHans Christian Andersen radnici, která je naší první zastávkou. Nejdříve míjíme sochu Hanse Christiana Andersena, který neodmyslitelně patří k Dánsku i Kodani (má zde i své muzeum). Autorem radnice je dánský architekt Martin Nyrop. Pochází z roku 1905 a jako spousta Hans Christian Andersenjiných staveb zde na severu je postavena z červených cihel. Ozdobou radnice je věž dosahující výšky 105 metrů a nahoru vás dostane 298 schodů. Nejzajímavější součástí místní radnice jsou Světové hodiny, které Jens Olsen stavěl celých 27 let. Jejich velmi zvláštní mechanismus byl uveden do provozu až roku 1955. Mají mnoho funkcí, kupříkladu kalendář na dalších 570 000 let.

Hned za radnicí vstupujeme na další atrakci metropole – vůbec nejdelší pěší nákupní zónu v Evropě – bulvár Strøget. Ulice nás dovede na zdejší nejstarší náměstí Gammeltorv, což na první pohled není zřejmé, protože převážná většina domů je relativně nová. Roku 1795 tu vypukl obrovský požár, většina domů lehla popelem. Výjimkou je nejstarší dům ve městě a pak také renesanční kašna z roku 1610, která měla sloužit jako obecní studna. V minulosti bylo náměstí centrem politického a soudního života a jedním ze dvou důležitých tržišť. Nyní je oblíbeným cílem turistů.

 Christiansborg

Dále se vydáváme k bývalému královskému paláci Christiansborg. V současnosti zde má své sídlo dánský parlament a úřad vlády. Christiansborg je postaven na ostrově Slotsholmen (Ostrov paláců). Současná podoba paláce je již třetí v pořadí, původní budovy nezvratně poškodily požáry v letech 1794 a 1884. Hned po prvním z nich královská rodina přesunula svou rezidenci do nově postaveného Amalienborgu. Procházíme nádvořím paláce a pokračujeme až k nábřeží, kde stojí nejstarší dánská burza. Je snadné ji identifikovat díky velmi výrazné Dračí věži, kterou tvoří čtyři spletené dračí ocasy.

nejstarší dánská burza

Kodaň nabízí opravdu přehršel turistických lákadel jako třeba nesmírně zajímavou stavbu kulaté věže Rundetaarn. Tato věž byla postavena v 17. století jako astronomická Vor Frelsers Kirkeobservatoř. Údajně nejlepší výhled na metropoli je právě z ní. Zvláštností je i tzv. jezdecké schodiště, které umožnilo jezdcům vystoupat nahoru i se svým koněm.

Nesmíme také zapomenout na věž Vor Frelsers Kirke. Výstup sem je trošku adrenalinový, poté co vystoupáte po vnitřním uniforma královské gardyschodišti věže, dostanete se ke schodišti venkovnímu, které je už hodně vysoko. Zábradlí tu sice je, ale jen jeden metr vysoké. Až nahoru se dostanou jen otrlé povahy, odměnou je jim další z nádherných výhledů na město.

My však pokračujeme k paláci Amalienborg. Je jedním z hlavních sídel královské rodiny a slouží jako rezidence převážně v zimních měsících. Jeho čtyři paláce jsou pojmenovány po panovnících – Christian VII., Christian VIII., Frederik VIII. a Christian IX. Mezi paláci je půvabné náměstí, kde jsme pozorovali střídání stráží. Místní garda nosí vysoké huňaté klobouky, takzvané medvědy. My jsme k palácům došli po známé ulici Frederiksgade, kterou zdobí nádherný rokokový Frederikův kostel neboli Marble Church, který se pyšní největší kupolí ve Skandinávii. Vždyť také jeho stavba byla značně komplikovaná a protáhla se až do roku 1894 (počátek 1749).

Amalienborg

Kousek před sochou malé mořské víly, která je cíl dopolední prohlídky metropole, se zastavíme u fontány Gefion Springwand v Churchillově parku. Prý je v Kodani nejkrásnější. Myslím, že není důvod tomuto tvrzení oponovat. Voda prýští v ohromných gejzírech okolo bohyně Gefiony a jejího volského spřežení. Námět si autor hledal v dánské mytologii – švédský král Gylfim bohyni Gefioně slíbil, že jí věnuje veškerou půdu, kterou se jí podaří zorat za jedinou noc. Bohyně proto proměnila své syny ve voly a zorala opravdu velkou plochu, půdu však hodila do moře, čímž vznikla krajina s jezerem Vänern.

kašna

Samotnou prohlídku města, kterou začneme u malé mořské víly, si necháme na příští sobotu.

GPS: 55°41'04.7"N 12°35'25.4"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Foto: Magdaléna Radostová, Matouš Vinš



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Dánsko, Aarhus: klenot Jutského poloostrova - VIDEO
Publikováno: 22.2.2023
Půvabné dánské město, které návštěvníkům nabízí nejen příjemnou atmosféru, ale také mnoho míst, která stojí za návštěvu.

Dánsko: Kodaň – město, které stále dokáže překvapit
Publikováno: 1.3.2023
Pokud se vám zdá, že hlavní město Dánska už znáte, protože se stává hitem cestovatelů, pojďte se na něj s námi podívat trochu podrobněji. Samozřejmě je třeba vidět i ty známé a populární části, tak začněme s nimi.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Dánsko, Kodaň II – parky, hřbitovy a Andersen
Publikováno: 4.5.2022
Živé květiny, rozkvetlé stromy, lavičky, malé lucerničky, plyšoví medvídci a zpívající ptáci. Po štěrkových pěšinkách tu pomalu procházejí lidé – děti, rodiče, dědečkové a babičky – na tom nezáleží. Všichni si užívají poklidnou atmosféru místa. Nebýt všudypřítomných náhrobků s dánskými jmény, ani by mě nenapadlo, že jsem na obrovském hřbitově. Vypadá to, jako by tu hroby byly tak nějak náhodou.

Dánsko, Kodaň – zábavní park Tivoli
Publikováno: 27.6.2016
Když jsme vám v minulých dílech představovali nejlepší evropské zábavní parky, zmínili jsme také Tivoli Gardens, což je jeden z vůbec nejstarších zábavních parků na světě.

Dánsko, Klampenborg – Dyrehavsbakken
Publikováno: 29.7.2016
Před časem jsme se zmínili o Dyrehavsbakkenu, nejstarším zábavním parku na světě. Jeho jméno je poněkud dlouhé a hůře se vyslovuje, proto není divu, že mu lidé zkráceně říkají Bakken. Je vzdálen asi deset minut jízdy autem (dvacet vlakem) od Kodaně.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.


Souvisejicí fotogalerie

Dánsko: Kodaň, nejen pestrobarevné domy
Severská historie a zajímavá architektura na každém kroku, spousta zeleně, cyklisté, pohodoví lid...


Souvisejicí videa

Dánsko, Kodaň II. – parky, hřbitovy a Andersen
Kodaň není jen městem koncertů, společenských akcí, muzeí a památek, ale můžete si zde také odpoč...

Dánsko, Kodaň I. – město mnoha možností
Dánské hlavní město by pro nás mohlo být vzorem – zajímavá architektura, spousta zeleně, výborné ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
5 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X