www.infoglobe.cz » Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní

Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Socha malé mořské víly je určitě největším lákadlem ve městě. Z bronzu ji vytvořil sochař Edvard Eriksen na přání majitele pivovaru Carla Jacobsena. Modelem mu stála primabalerína Ellen Price, která ztvárnila hlavní roli ve stejnojmenné pohádce významného spisovatele Hanse Christiana Andersena. Historické prameny uvádějí, že herečce patří pouze tvář, tělo náleží manželce autora. Od roku 1913 stojí v přístavu a zpočátku ani nebyla takovou atrakcí. Obyvatelé i turisté ji vlastně začali vnímat až poté, co ji kdosi připravil o hlavu. Nikdy se vlastně nezjistilo proč. K záměrnému poškození došlo ještě několikrát – byla natřena barvou, přišla o ruku… Všechny škody však byly napraveny. Tyto okolnosti zřejmě přitáhly pozornost lidí a bez zastávky u sochy by to snad ani nebyla prohlídka Kodaně.

Kodaň   malá mořská víla

Na místě jsme hodně brzo ráno, takže si můžeme udělat snímky jen s vílou. Už za několik hodin bude v obležení turistů a nebude šance ji fotit samotnou.

Před projížďkou lodí ze známého přístaviště Nyhavn teď máme asi dvě hodiny čas a strávíme je příjemnou relaxací v parku. Nyhavn je starý přístav, kam Dánové chodí velmi rádi, třeba jako my na Malou Stranu. Budovy podél vody jsou kopie postavené podle fotografií, ty původní se nedochovaly. V přístavu kotví mnoho starých lodí, které krásně ladí s barevnými domy okolo. V přízemí rybářských domků je spousta kaváren, vináren, restaurací a cukráren. Turista má z čeho vybírat, jen nesmíte hledět na ceny, ty jsou přímo úměrné jedinečnosti prostředí. 

přístaviště Nyhavn

Plavba lodí je jako vždy velmi příjemným zpestřením, znovu si můžeme prohlédnout stavby, které jsme procházeli, a pořídit snímky zase z jiného pohledu. Na vodě strávíme necelou hodinku. Následuje poslední zastávka – návštěva zámku Rosenborg, včetně klenotnice.

zámek Rosenborg

Rosenborg je zámek ve stylu holandské renesance (velmi typické pro dánské stavby). Pochází z roku 1606. Je další stavbou, o kterou se zasloužil král Christian IV. Budovu zdobí ještě bílý pískovec. Přestože je palác velmi krásný, král si nakonec zvolilna zámku Rosenborg jako sídlo zámek Frederiksborg. Rosenborg tak zůstal opuštěný a chátral. Roku 1838 bylo rozhodnuto o jeho zpřístupnění veřejnosti, což mu hodně pomohlo. Největším lákadlem je určitě klenotnice, kde se smí i fotit. Obdivovat zde můžete nádherné korunovační klenoty, šperky a mnoho dalšího. K vidění je mimo jiné i koruna krále Christiana IV. Prostory zámku jsou velmi reprezentativní – krásné stropní malby, křehký a půvabný porcelán, zdobný nábytek. Druhé patro nabízí procházku 24 místnostmi vyhrazenými jednotlivým dánským králům.

Před vstupem do zámku byl vystavěn vodní příkop s padacím mostem a krásnou francouzskou zahradou Kongens Have. Zahrada je výbornou klidovou zónou v centru rozlehlé metropole. Vznikla stejně jako zámek počátkem 17. století. Později byla přetvořena na anglický park. Veřejnost si ji může užívat od roku 1820. Nejenže se můžete procházet po cestičkách v parku, ale můžete se vrhnout i na trávník – vstup na zdejší trávníky je totiž bez omezení povolen. Chodí sem mladí i staří, školy i školky, každý si najde ten svůj kout. Nedaleko zámku sídlí kasárna královské gardy. Každý den v poledne si tak můžete užít pohled na střídání stráží u zámku.

zahrada Kongens Have

A to je vlastně všechno. Zbývá volný čas na nákup suvenýrů, posezení u kávy nebo na návštěvu restaurace. Pak už musíme rychle do autobusu a vyrážíme směr Česká republika.

GPS: 55°40'56.5"N 12°34'58.5"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dánsko, Aarhus: klenot Jutského poloostrova - VIDEO
Publikováno: 22.2.2023
Půvabné dánské město, které návštěvníkům nabízí nejen příjemnou atmosféru, ale také mnoho míst, která stojí za návštěvu.

Dánsko: Kodaň – město, které stále dokáže překvapit
Publikováno: 1.3.2023
Pokud se vám zdá, že hlavní město Dánska už znáte, protože se stává hitem cestovatelů, pojďte se na něj s námi podívat trochu podrobněji. Samozřejmě je třeba vidět i ty známé a populární části, tak začněme s nimi.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer
Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Dánsko, Kodaň – zábavní park Tivoli
Publikováno: 27.6.2016
Když jsme vám v minulých dílech představovali nejlepší evropské zábavní parky, zmínili jsme také Tivoli Gardens, což je jeden z vůbec nejstarších zábavních parků na světě.

Dánsko, Kodaň II – parky, hřbitovy a Andersen
Publikováno: 4.5.2022
Živé květiny, rozkvetlé stromy, lavičky, malé lucerničky, plyšoví medvídci a zpívající ptáci. Po štěrkových pěšinkách tu pomalu procházejí lidé – děti, rodiče, dědečkové a babičky – na tom nezáleží. Všichni si užívají poklidnou atmosféru místa. Nebýt všudypřítomných náhrobků s dánskými jmény, ani by mě nenapadlo, že jsem na obrovském hřbitově. Vypadá to, jako by tu hroby byly tak nějak náhodou.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.


Souvisejicí fotogalerie

Dánsko: Kodaň, nejen pestrobarevné domy
Severská historie a zajímavá architektura na každém kroku, spousta zeleně, cyklisté, pohodoví lid...


Souvisejicí videa

Dánsko, Kodaň II. – parky, hřbitovy a Andersen
Kodaň není jen městem koncertů, společenských akcí, muzeí a památek, ale můžete si zde také odpoč...

Dánsko, Kodaň I. – město mnoha možností
Dánské hlavní město by pro nás mohlo být vzorem – zajímavá architektura, spousta zeleně, výborné ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
7 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X