www.infoglobe.cz » Ekvádor: Otavalo - tržnické město

Ekvádor: Otavalo - tržnické město

Publikováno: 24.3.2022
Město Otavalo leží v údolí ve výšce 2 560 m n. m. a je proslulé především svými trhy. Každou sobotu se zde koná obrovský trh, kde domorodci prodávají své rukodělné výrobky, oblečení a jiné suvenýry. Trhy v Otavalu jsou považovány za největší a nejlepší v Jižní Americe. A nezapomeňte trochu smlouvat.

Hlavními atrakcemi v Otavalu jsou náměstí Plaza Centenario a Plaza de los Ponchos. Tady se koncentrují řemeslníci a obchodníci každý den a vystavují výrobky. V sobotu se pak rozšíří stánky i do okolních ulic a je tady opravdu plno. Všude jsou stánky, všude je spousta turistů. Ti do Otavala většinou jezdí právě jen na trhy, na jednodenní výlet z Quita. Autobus sem jede přibližně 2 hodiny, takže se to dá pohodlně zvládnout. Pokud chce člověk nakoupit suvenýry, je to asi jedna z nejlepších a také nejlevnějších možností. Tolik oblečení, šátků, bižuterie, vše s typickými barvami místní kultury. Až nakonec zjišťujeme, jak moc se stánky opakují a že ne vše bude opravdu ručně vyráběné. Kromě oblečení a doplňků se tady dá nakoupit i ovoce, zelenina a nějaké jídlo. Prostě tak, abyste tady vydrželi celý den. Prodávající jsou většinou ženy. Kde jsou muži, záhy zjišťujeme. Na místním hřišti, schovaném pěkně uvnitř budovy na dvoře, mají turnaj ve volejbale. A jsou zde opravdu jen muži. Jak hráči, tak i diváci. Jen nás trochu překvapuje, že hrají volejbal s fotbalovým míčem.

sobotní trhy   výrobky

Jak se blíží den ke konci, začínají prodejci vše balit a odjíždějí, stejně tak i turisté. Vše se tady uklidní a my si můžeme užít i tradiční atmosféru a život místních. Otavalo je moderní město s několika budovami v koloniálním stylu. V centru nechybí ani kostely, např. San Luis, San Francisco a EI Jordán, které jsou nejstarší a nejnavštěvovanější díky své architektuře a sochařskému umění.

kostel San Luis

Za návštěvu rozhodně stojí místní hřbitov. V Otavalu jsou hřbitovy dva, jeden je komunity mesticů, druhý pak indiánský – Cementerio Indigena. Tady můžete zhlédnout tradice a zvyky indiánských předků. Zvyk navštívit zesnulé se koná každé pondělí a čtvrtek a speciálně pak každý rok 2. listopadu. Indiáni přicházejí na hřbitov i s jídlem. Na hroby dají jídlo pro zesnulé a mají připravené i jídlo pro sebe. S ostatními poté jí a vyprávějí, co se událo od poslední návštěvy. Takhle si tady společně hodují a kromě jídla si kupují i sladké limonády. Ty se tady prodávají přímo ve stánku a my jen sledujeme, jak někdo přijde, koupí si celé velké balení šesti limonád a odchází pojíst s rodinou k hrobu.

hřbitov

V Otavalu se dají udělat i výlety do okolní přírody. Nejčastěji chodí lidé na vodopád Cascada de Peguche. Peguche je indiánská komunita žijící 20 minut chůze za městem. Jsou uznáváni pro své zručné umělce a tradiční hudbu. Vodopád je vzdálen asi 1,5 km od této komunity a 3,3 km od města Otavalo. Je to příjemná procházka přírodou. Chodí sem spousta lidí. Cestou vidíme i bazén, kam se místní chodí koupat. Jsou to asi takové jejich lázně. Samotný vodopád je vysoký přibližně 20 metrů. Další malý vodopád je asi 6 metrů nad vodopádem hlavním a vede k němu pěší cesta. Lidé se zde nejen fotí, ale i koupou. Nebo si alespoň namočí hlavu. Koupou se zde i malé děti, což mě docela překvapuje, protože je kolem 15 °C. Lidé věří, že v okolí vodopádu Peguche je energetické centrum, kam se chodí v rámci oslav Inti Raymi očistit. Oslavy letního slunovratu se konají od 21. do 29. června a vždy začínají rituálními lázněmi (Armay Chishi). Tento rituál je duchovní očistou lidské bytosti, obnovou energie a znovuoživením vztahu s matkou přírodou. V Otavalu se rituální lázeň koná právě u vodopádu Peguche, a to o půlnoci 21. června.

vodopád Peguche   bazén

Od vodopádu se dá pěšky pokračovat dál a dojít k jezeru Laguna de San Pablo, které se nachází na úpatí majestátní sopky Imbabura. Okolo jezera vede zpevněná cesta a žijí zde další komunity domorodých obyvatel. Lidé tu nosí na zádech nůši se dřevem a perou oblečení v potoce nebo jezeře. Kolem nás projíždějí auta s korbou plnou veselých lidí, kteří zpívají a hrají na kytaru. Oslavují svatbu a vesele nás zdraví. Pak si jen mávneme na autobus a necháme se odvézt zpátky do centra města.

Laguna de San Pablo

GPS: 0°13'59.3"N 78°15'55.0"W

Text a foto: Tomáš Novák



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ekvádor: hlavní město Quito
Publikováno: 7.9.2021
Město získalo název od původního obyvatelstva – kmene Quitu, který zde žil před příchodem Inků a Španělů. Španělé sem přišli v roce 1534 a založili město San Francisco de Quito. Prvních osadníků bylo pouze 204 a usadili se v dnešní historické části města.

Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa
Publikováno: 31.3.2022
Laguna Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Díky minerálům obsaženým ve vodě hraje laguna odstíny zelené, tyrkysové a modré. Takový Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikováno: 7.4.2022
Město Baños de Agua Santa se stalo oblíbenou turistickou destinací. Příjemné mírné klima po celý rok sem láká zahraniční i místní turisty. Město je schované mezi horami, v údolí s vodopády a horkými prameny, a tohle místo přímo vybízí k odpočinku. Ať už aktivnímu, nebo pasivnímu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikováno: 14.4.2022
Riobamba, hlavní město provincie Chimborazo, je menší a okouzlující město v Andách. Se svojí koloniální architekturou, dlážděnými ulicemi a působivými náměstími je Riobamba považována za jedno z nejhezčích měst Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca - město zapsané v UNESCO
Publikováno: 21.4.2022
Město Cuenca, celým názvem Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je pro svoji architekturu, umělecký a vědecký přínos známé také jako „Atény Ekvádoru“. V roce 1557 jej založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A dokonce bylo označeno jako jedno z nejlepších míst pro důchod.

Ekvádor: Saraguro a Loja - indiánská centra
Publikováno: 28.4.2022
Jižně od Cuency žije etnická skupina Saragurů, je to jedno z nejvýznamnějších indiánských center Ekvádoru. Obyvatelé města Saraguro stále zachovávají incké zvyklosti jako oblečení, jazyk, uměleckou výrobu, rituály při slunovratu, využití léčivých rostlin, typické jídlo a pití, hudbu a andské tance a také mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora - vítejte v džungli
Publikováno: 5.5.2022
Zamora je malé a klidné město bez koloniální architektury, zato díky ekvádorské amazonské džungli bohaté na faunu a flóru. Je nejlepším výchozím bodem pro průzkum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba - údolí dlouhověkosti
Publikováno: 12.5.2022
Město Vilcabamba se stalo mezi turisty velmi oblíbené. Přezdívá se mu „Valle de los Longevos“ (údolí dlouhověkosti), a to díky svým věkovitým obyvatelům. Ve Vilcabambě se prostě dožijete klidně i 100 let! Proč je tomu tak, nikdo neví, ale přičítá se to místní vodě, jídlu, klimatu a životu bez stresu. Proto je Vilcabamba místem, které přitahuje pozornost vědců a lékařů.

Ekvádor, Galapágy – slavný oblouk je minulostí
Publikováno: 22.5.2021
Skalní útvar Darwinův oblouk se zřítil do moře, zbyly z něj jen dva sloupy. Nestalo se ale nic zvlášního, jde o výsledek přirozené eroze.


Souvisejicí fotogalerie

Ekvádor – rovníková země plná dobrodružství
Na severozápadě Jižní Ameriky se rozprostírá Ekvádorská republika. Její součástí je také souostro...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X