www.infoglobe.cz » Fidži - pacifická idyla I.

Fidži - pacifická idyla I.

Publikováno: 2.3.2011
Ostrovy Fidži přitahovaly pozornost Evropanů od svého objevení a také je vyděsily, když zjistili, že se zde praktikuje kanibalismus. Dnes je ale toto malebné souostroví oblíbenou a (zajisté k úlevě mnoha) bezpečnou lokalitou pro dovolenou.

Malý základ o Fidži 

Stát Fidži se nachází na stejnojmenných ostrovech v jižním Pacifiku mezi VanuPobřeží Suvaatu a Samoa. Fidži leží přibližně 3 000 km na východ od Austrálie, 5 100 km jihozápadně od Havaje a asi 1 930 km jižně od rovníku. Tvoří jakousi "podkovu" kolem vnitrozemského moře Koro. 
Západní a severozápadní část souostroví tvoří největší ostrovy Viti Levu (10 390 km²) a Vanua Levu (5 538 km²), oba ostrovy zaujímají 85% celkové rozlohy státu. Jižní a jihovýchodní část tvoří menší ostrovy: Kandava, Taveuni, Moala, Vanua Vatu, Lakemba, Tizian, Toto, Fulanga a jiné, stejně jako mnohočetné korálové útesy zahrnuté do ostrovní skupiny Lau, Lomaiviti, Yasawa, Mamanuca, Simon a Ono ParlamentIlau. K Fidži patří také ostrov Rotuma, ležící 400 km na sever od souostroví. Celkem k fidžijskému souostroví patří asi 332 poměrně velkých ostrovů a přibližně 500 útesů, přičemž 110 ostrovů není obydleno.

Celková rozloha země je pouze 18 274 km² s 1 129 km pobřeží, ale její teritoriální vody pokrývají přibližně 1,3 milionu km², což odpovídá rozloze několika evropských zemí dohromady.

 
Obyvatelstvo

Na ostrovech Fidži žije kolem 876 000 osob. Z nich 57,3% jsou Fidžijci Město Suva(je to meziskupina mezi Melanésany a Polynésany z východní austronéské skupiny), 37,6% - Indové (Indofidžané, patří do indoárijské skupiny),  1,2% – Rotumané (obyvatele souostroví Rotuma, které patří k Fidži), 3,9% - ostatní (patří sem Evropané, Číňané, a obyvatelé dalších ostrovů regionu). Charakteristickým rysem místního etnika je minimální míšení mezi skupinami Fidžijců a Indů, a také neoficiální segregace téměř na všech úrovních společnosti.

Větší část místního obyvatelstva (téměř 78%) žije na dvou hlavních ostrovech – Viti Levu a Vanua Levu.

 

Politický systém

SuveréMuzeumnní republika ostrovů Fidži je nezávislou parlamentní republikou. Nezávislost na Velké Britanii byla získána v roce 1970. Na přelomu 20. a 21. století proběhly státní převraty, které vedly ke korekci ústavy.

Hlavou státu je prezident, volený na pětileté období Vrchní radou náčelníků. Hlavou vlády je premiér, který z řad poslanců jmenuje členy kabinetu. Typickými místními mocenskými strukturami  je Prezidentská rada (konzultační orgán, zodpovědný za otázky národní bezpečnosti) a také Vrchní rada náčelníků nebo Bosu Levu Vakaturaga, která se skládá z nejváženějších rodin na Fidži. 

Zákonodárným orgánem je dvoukomorový parlament, který tvoří Seniti (Senát – 34 poslanců) a Vale (Sněmovna reprezentantů, 71 poslanců). Jejich funkční období je 5 let.

Administrativně je stát rozdělen na 4 kraje („division“): Střední, Východní, Severní a Západní a jedno závislé teritorium („dependency“) Rotuma.

Hlavním městem je Suva City na ostrově Viti Levu.


Jazyk
Úředním jazykem na Fidži je angličtina a fidžijština, značně rozšířena je také hindština.

 

Náboženství
Hlavní náboženskou skupinu tvoří křesťané - 64,5% (metoPrezidentský palácdisté 34,6%, římští katolíci 9,1%, Boží shromáždění 5,7%, adventisté sedmého dne 3,9%, anglikáni 0,8%, jiní 10,4%), hinduisté 27,9%, muslimové 6,3%, sikhové 0,3%, jiné 0,3%, žádné 0,7%.

 

Pozoruhodnosti

Ostrovy Fidži jsou známé překrásnými modrými lagunami, čistými řekami a kopci, pokrytými vždy zelenými lesy. Velké ostrovy jsou zajímavé pestrým živočišným a rostlinným světem. Početné národní parky a rezervace, včetně vodních, umožňují uvidět tento ostrovní svět v původní kráse.

 

Viti Levu

OsMěsto Suva v nocitrov Viti Levu leží v západní části souostroví. Je to největší  a zároveň nejvyšší ostrov Fidži, na jehož území se nacházejí největší vulkanické masivy a žije zde přibližně 70% obyvatelstva. Ostrov je 146 km dlouhý a 106 km široký a rozprostírá se na rozloze 10 388 km². V této oblasti Viti Levu předčí svou rozlohou pouze Havaj a Nová Kaledonie. Na ostrově se nachází také největší města Fidži: Suva, Lautoka, Nadi, Sigatoka, Navua, Rakiraki. Pokud se na Fidži vydáte letecky, přistanete na mezinárodním letišti, které se nalézá v Nadi.

"Suchá" západní strana ostrova, známá jako „Hořící západ“, je oblastí, kde je soustředěna většina letovisek a obrovských plantáží cukrové třtiny. Na jihovýchodním pobřeží se nachází hlavní město a také hlavní přístav Suva. Moderní silnice vede po obvodu Viti Levu a spojuje letoviska a města. Podnebí v různých částech ostrova se dost liší – pokud se budete chtít spíše slunit, měli byste navštívit západní stranu ostrova, pro východní stranu je pak příznačné množství zeleně a vláhy.

 

Suva

Hlavní město se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova mezi zátokou Laskala a Suva Harbor. Je to politické a administrativní centrum státu a také jeho hlavní přístav a nejstarobylejší město. V Suvě a jejím okolí žije téměř polovina městského obyvatelstva Fidži, proto ji mnozí pokládají za nejrušnější město této části Pacifiku. Suva se stala hlavním Město Suvaměstem poměrně nedávno - roku 1882, když už bylo jasné, že bývalá metropole Levuka se už nemá kam rozšiřovat. Původně byla Suva malou osadou s několika kamennými viktoriánskými domy, ale už v roce 1922 ji bylo možno spatřit jako velký přístav, jehož vliv a vážnost pro region neustále rostla. V současnosti je Suva kosmopolitní město, kde žijí Fidžijci, Indové, Číňané, Evropani, Tonžané, Samoané, Rotumané a další etnika. Proto také městské památky patří k různým kulturám, což jeho mešitám, chrámům, kostelům a kulturním centrům dodává na koloritu a svébytnosti.

Hlavní pozoruhodností Suvy je Muzeum Fidži, které se nachází přímo v centru historických zahrad Tarston, vedle Vládního domu a staré budovy parlamentu. Muzeum Fidži se může pochlubit nejbohatší sbírkou antropologie a historie souostroví a zároveň je prvním muzeem tohoto charakteru v Pacifiku. Mezi zajímavá místa v Suvě lze zařadit i budovu Univerzity, jižní části Tichého oceánu, překrásné fresky v kostele Saint Francis Xaver Hay na kopci, přes který vede „Královská cesta“, metodistický kostel Santanary Methodist Church a katolickou katedrálu (1902).  

Na první pohled je patrné, že Suva se téměř "topí" v zeleni - palmy jsou všudypřítomné a město je prošpikováno přibližně 80 různými parky. Na hlavní ulici Victoria Paradese se tyčí do výše budovy z koloniální doby, banky, hotely, restaurace, noční kluby atd.  

V blízkém okolí města se nachází nejstarší kulturní centrum Fidži – Polynéské kulturní centrum Orchide Island, proslulý Albert Park, kde v roce 1928 přistálo letadlo australského letce Charlese Kingsforda Smitha, který jako první uskutečnil let mezi USA a Austrálií, a také tradiční chrám Bure Kalou s patnáctimetrovou věží a malá kulturní vesnička s tradičním místním průmyslem a etnografickým divadlem.

Ve městě je pláž, ale většina turistů i místních preferuje koupání a opalování v zátoce Pacifik Harbor, která je od metropole vzdálena přibližně 20 minut jízdy autem. Zátoce se občas říká „Metropole dobrodružství“, protože početná letoviska se stavěla speciálně na míru pro zahraniční návštěvníky. Je zde spousta luxusních hotelů, desítky prvotřídních pláží a také golfový klub s 18 jamkami. Blízko leží ostrov Beka, který je rodištěm unikátní tradice kmene Savau – chození po rozpáleném uhlí („vilavilairevo“).

 

Příště: Sigatoka a Nadi


Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.com



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Fidži - pacifická idyla II.
Publikováno: 9.3.2011
V tomto díle se podíváme na městečko Sigatoka a na třetí největší město na Fidži - Nadi.

Fidži - pacifická idyla III.
Publikováno: 16.3.2011
Poslední díl o malebném tichomořském souostroví.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 4. 2024
svátek:Irena
dnes:
úterý 16.4.
11 °C
zítra:
středa 17.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X