www.infoglobe.cz » Finsko, Laponsko – na psím spřežení

Finsko, Laponsko – na psím spřežení

Publikováno: 24.12.2017
Třpytící se vločky, kam jen oko dohlédne, houževnaté psí spřežení, voňavá lékořice, stádo sobů i tolik očekávaná polární záře…

Vesnice Hetta ve správní oblasti Enontekiö leží v severozápadní části finského Laponska. Ideálně se dopravujte autem, protože i supermarkety a obchůdky jsou v Laponsku pouze při hlavních silnicích.

V Hettě žije 570 obyvatel, je známá nejen jako původní sámské centrum, ale i díky významné poloze. Vesnice je vzdálená asi 2 hodiny od norského městečka Tromso, švédské Kiruny a ježíšovského Rovaniemi. Lze si zde pronajmout dřevěný srub a využít skvělého umístění ke vzdálenějším výletům i prozkoumat místní okolí.

v zimním období dělají místní veselé sněhuláky

Malinká Hetta se pyšní enontekijským kostelíkem z roku 1952, vnitřní mozaiková výzdoba představuje laponské obyvatelstvo. Dále zde najdete menší supermarket a restauraci, která je hlavně pro turisty, protože Laponci restaurace moc nenavštěvují.  V obchůdku naleznete místní produkty – všudypřítomně vonící lékořici, anýzové bonbony nebo sobí maso, které je vhodné na steaky. Chutná opravdu výborně a překvapí svou železitou barvou.

na sněžnicích   na běžkách

Zimní a letní Laponsko jsou dvě naprosto rozdílné oblasti. V letním období vládne optimismus a místní nasávají dobrou náladu i pro zimní měsíce. Konají se festivaly a výstavy, rozmrznou jezera a sníh odkryje rozsáhlé lesy, kam až oko dohlédne. V zimních měsících je důležité mít u sebe vždy čelovku. Přes den je světlo asi jen 3 hodiny, rychle a brzy se stmívá, ale obrovské lány sněhové nadílky se třpytí pod září měsíce. I to má svou atmosféru a nabízí spoustu možností, například běžkování, túry na sněžnicích, stavění iglú, chytání ryb „na háček“ a mnoho dalšího.

na saních

Pět kilometrů od Hetty se nachází rodinná psí farma „Huskies“ se 148 sibiřskými huskyi a aljašskými malamuty. Psi jsou uvázáni u boudy a feny obývají kotce. Venku mohou být až do -40 °C, aniž by pocítili zimu. Jak funguje jízda na psím spřežení? Původně se psí spřežení využívalo k přepravě materiálu a lidí v arktických a antarktických oblastech, dnes se jízda na psím spřežení – mushing – řadí mezi sportovní aktivity. Dva a více psů táhnou na saních svého psovoda neboli mushera.

našli se dva kamádi   po pár hodinách venku

Navlékáme si teplé rukavice, které nám majitelé farmy vypůjčili. Je -25 °C, pomáháme zapřahovat saně. Nejsilnější pes vede spřežení. Stojím oběma nohama stejnou vahou na dřevěných lištách. Peterick dává psům signál a do bílé krajiny se rozprostře jeho písknutí na prsty. Psi vyrážejí! Jsou rychlí, inteligentní a oddaní. Neštěkají, vyjí jako vlci. Hustá srst jim dovoluje se nenáročně pohybovat v těchto chladných klimatických podmínkách.

instrukce pro ovládání psího spřežení   saně, které se zapřáhnou

psí spřežení

Krajina je zasněžená, nízké teploty vyvažuje suchý vzduch. Nakláním se lehce doprava, celé spřežení okamžitě reaguje a přebíhá na pravou stopu. Slunce vytváří neuvěřitelně barevnou záři. Paprsky v barvách fialové, sytě žluté a oranžové vytvářejí obrazce na sněhovém koberci. V tom vidím sobí smečku. Nádhera.

Sobi s vysokým parožím vzhlížejí do krajiny a hledají potravu kolem kmenů stromů. Po 12 kilometrech nádherné jízdy se za šera vracíme na farmu. Neodmítáme pozvání do dřevěného srubu s kožešinovými dekami. Prokřehlé prsty u rukou a u nohou se vzpamatovávají.

odpočinková místnost po jízdě    každý srub má saunu

Vracíme se do našeho pronajatého srubu se saunou. Sauny jsou součástí každého laponského obydlí, patří ke každodennímu rituálu. I my si dnes uvědomujeme, jak je krásné se po takové projížďce zahřát v místnosti plné tepla. Ovšem tím laponský den nekončí. Před půlnocí jsou všichni vzhůru. Příroda rozsvěcí své polární světlo a my máme tu čest vidět poprvé v životě polární záři. Je to majestátní zážitek. Zelenkavé prameny jakoby hýbaly oblohou a vytvářejí úžasné obrazce.

polární noc

GPS: 68°23'04.5"N 23°37'59.7"E

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Laponsko – Arktikum, sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikováno: 19.1.2017
Pokud zavítáte do laponského Rovaniemi (městečko známé především svojí Santovou vesničkou) a vyzkoušíte si jízdu v psím či sobím spřežení i všechny další možné sněhové aktivity a stále máte času nazbyt, nabízejí se zde další zajímavé výlety.

Švédsko: Roztaje na jaře ledový hotel Jukkasjärvi?
Publikováno: 1.1.2018
Elegantní design, nezapomenutelný zážitek a spousta ledu…

Finsko, Turku – přístavní městečko
Publikováno: 29.12.2016
Přístavní město Turku se nachází přibližně dvě hodiny jízdy západně od Helsinek. Z terminálu na letišti v Helsinkách můžeme využít přímý autobus nebo přestoupit do menšího letadla, které obstarává vnitrostátní lety Helsinki–Turku. Město je obklopeno členitým pobřežím vybíhajícím do Baltského moře, do kterého zde také ústí řeka Aura. Turku bylo založeno na konci 13. století, počátky však pocházejí již z doby kamenné. Krátce po založení města byla vysvěcena i zdejší dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála se nachází v centru města, je pohodlně dostupná městskou hromadnou dopravou a patří k nejnavštěvovanějším místům.

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki
Publikováno: 5.11.2016
Finské národní parky jsou milovníky přírody považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Na jihozápadě země tisíců jezer se v Baltském moři (nedaleko od pobřeží) nachází velké množství ostrůvků, které se mohou pyšnit téměř nedotčenou severskou přírodou.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2018
Máte-li rádi lyžování, nezapomeňte, že ve dnech od 25. do 28. ledna se uskuteční jubilejní 45. ročník akce Bílá stopa v lyžařském středisku Skalka u Kremnice.
23.1.2018
Pardubický kraj pořádá ve dnech 28. ledna až 2. února zimní olympiádu dětí a mládeže, na které se bude prezentovat 1 300 talentovaných sportovců v kategorii mladších a starších žáků. Zahajovací ceremoniál v Tipsport areně je od 15 hodin.
22.1.2018
Milovníci královského moku, přijďte na Den svatojurských sklepů, který se již tradičně uskuteční během posledního lednového víkendu – 26. a 27.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 1. 2018
svátek:Milena
dnes:
středa 24.1.
8 °C
zítra:
čtvrtek 25.1.
10 °C