www.infoglobe.cz » Francie, departement Gard – Nîmes

Francie, departement Gard – Nîmes

Publikováno: 21.4.2017
Závěr pracovního týdne dnes strávíme v dalším malebném francouzském městě, v Nîmes. Nacházejí se v něm skvěle zachované antické památky. Tou nejdůležitější je bezesporu amfiteátr z 1. století n. l. Jeho rozměry jsou impozantní 133 na 101 metrů a najednou se do něj mohlo vejít 21 tisíc diváků. Divadlo bylo navrženo pro velké davy skutečně důmyslně. Je zde 124 vchodů, takže diváci se mohli do divadla dostat během několika minut.

Nîmes

V 5. století n. l. však bylo divadlo přestavěno na pevnost a ve středověku dokonce na hrad. Naštěstí byla velkolepá římská stavba navrácena do své původní podoby a dnes slouží opět jako místo, kde se konají kulturní události. Například v květnu se amfiteátr stává dějištěm Les Grands Jeux Romains – cirkusové hry, jež byly populární před 2 tisíci lety. Současná podoba se snaží držet své historické předlohy, takže účastníci nosí dobové kostýmy. V létě se pak v amfiteátru koná Festival de Nîmes, série koncertů a dalších kulturních událostí.

amfiteátr

Druhou antickou památkou, která vám jednoznačně nesmí uniknout, je Maison Carrée. Jde o jediný kompletně dochovaný římský chrám na světě. Byl postaven mezi lety 20 a 12 př. n. l.  Chrám byl zasvěcen Caiusovi a Luciusovi. Během let 2006 a 2008 prošel důkladnou rekonstrukcí a dnes funguje jako muzeum.

Maison Carrée

Jardins de la Fontaine jsou nádherné a klidné zahrady z první poloviny 18. století, které najdete na místě starobylého pramene západně od Maison Carrée. Zahrady jsou osázené masivními kamennými vázami a barokními sochami. V parku jistě narazíte i na starověký Dianin chrám, který byl patrně součástí starověkých koupelí. Za zahradami pak najdete kopec Mont Cavalier, kde rostou subtropické rostliny. Na vrcholu kopce stojí třicetimetrová věž Tour Magne z roku 15 n. l., původní součást starověkého opevnění.

Tour Magne

K završení historické části naší prohlídky Nîmes vás zavedeme do Archeologického muzea, které sídlí v původně jezuitské koleji ze 17. století. Svými sbírkami se řadí mezi přední muzea svého druhu ve Francii. Vystaveny jsou předměty počínaje dobou železnou. Exponáty z římského období zahrnují převážně předměty každodenní potřeby, jako je keramika, bronzové příbory, lampy nebo doplňky oblečení.

Dianin chrám

Západně od Maison Carrée se nachází další zajímavé muzeum, které se zaměřuje na moderní umění. Musée d'Art Contemporain se nachází ve stylové budově, kterou navrhl světoznámý architekt Norman Foster, autor rekonstrukce německého Reichstagu, londýnského mostu Millennium Bridge nebo newyorské Hearst Tower. Muzejní sbírka zahrnuje na čtyři stovky děl – od 60. let 20. století do současnosti.

GPS: 43°50'19.2"N 4°20'56.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia: Ncadene, Jjonathan, Ericsfr, Ji-Elle, Daniel Villafruela, Daniel Villafruela (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie: departement Hérault – Montpellier
Publikováno: 17.2.2017
Když se budete procházet historickým centrem, všimněte si pouličního umění. Na rozdíl od jiných měst, kde v sobě umění nese často politický podtext, zde působí spíše vesele a uvolněně. Nedivte se, když narazíte na obrázek pandy tasící revolvery nebo na půlku kola, jak trčí ze zdi některého z domů.

Francie, departement Isere – Grenoble
Publikováno: 28.4.2017
Dnes se podíváme do Grenoble. Toto méně známé francouzské město se nachází na jihovýchodě země. Je obklopeno horami, což je jistě jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o velmi atraktivní místo, kterému se přezdívá hlavní město Alp.

Francie – Perpignan a středověké Carcassonne
Publikováno: 5.5.2017
Od Alp, kde jsme minule zavítali do města Grenoble, poputujeme daleko na jihovýchod Francie – až téměř k hranicím se Španělskem.

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier
Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2017
Opět je tu kouzelný čas klidu a míru, čas jako stvořený na příjemná rodinná a přátelská setkání. Město Košice si i letos připravilo Košické pohádkové Vánoce, které nabídnou hudební překvapení, krásnou výzdobu a skvělé pochoutky.
12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 12. 2017
svátek:Lucie
dnes:
středa 13.12.
4 °C
zítra:
čtvrtek 14.12.
7 °C