www.infoglobe.cz » Francie, departement Gard – Nîmes

Francie, departement Gard – Nîmes

Publikováno: 21.4.2017
Závěr pracovního týdne dnes strávíme v dalším malebném francouzském městě, v Nîmes. Nacházejí se v něm skvěle zachované antické památky. Tou nejdůležitější je bezesporu amfiteátr z 1. století n. l. Jeho rozměry jsou impozantní 133 na 101 metrů a najednou se do něj mohlo vejít 21 tisíc diváků. Divadlo bylo navrženo pro velké davy skutečně důmyslně. Je zde 124 vchodů, takže diváci se mohli do divadla dostat během několika minut.

Nîmes

V 5. století n. l. však bylo divadlo přestavěno na pevnost a ve středověku dokonce na hrad. Naštěstí byla velkolepá římská stavba navrácena do své původní podoby a dnes slouží opět jako místo, kde se konají kulturní události. Například v květnu se amfiteátr stává dějištěm Les Grands Jeux Romains – cirkusové hry, jež byly populární před 2 tisíci lety. Současná podoba se snaží držet své historické předlohy, takže účastníci nosí dobové kostýmy. V létě se pak v amfiteátru koná Festival de Nîmes, série koncertů a dalších kulturních událostí.

amfiteátr

Druhou antickou památkou, která vám jednoznačně nesmí uniknout, je Maison Carrée. Jde o jediný kompletně dochovaný římský chrám na světě. Byl postaven mezi lety 20 a 12 př. n. l.  Chrám byl zasvěcen Caiusovi a Luciusovi. Během let 2006 a 2008 prošel důkladnou rekonstrukcí a dnes funguje jako muzeum.

Maison Carrée

Jardins de la Fontaine jsou nádherné a klidné zahrady z první poloviny 18. století, které najdete na místě starobylého pramene západně od Maison Carrée. Zahrady jsou osázené masivními kamennými vázami a barokními sochami. V parku jistě narazíte i na starověký Dianin chrám, který byl patrně součástí starověkých koupelí. Za zahradami pak najdete kopec Mont Cavalier, kde rostou subtropické rostliny. Na vrcholu kopce stojí třicetimetrová věž Tour Magne z roku 15 n. l., původní součást starověkého opevnění.

Tour Magne

K završení historické části naší prohlídky Nîmes vás zavedeme do Archeologického muzea, které sídlí v původně jezuitské koleji ze 17. století. Svými sbírkami se řadí mezi přední muzea svého druhu ve Francii. Vystaveny jsou předměty počínaje dobou železnou. Exponáty z římského období zahrnují převážně předměty každodenní potřeby, jako je keramika, bronzové příbory, lampy nebo doplňky oblečení.

Dianin chrám

Západně od Maison Carrée se nachází další zajímavé muzeum, které se zaměřuje na moderní umění. Musée d'Art Contemporain se nachází ve stylové budově, kterou navrhl světoznámý architekt Norman Foster, autor rekonstrukce německého Reichstagu, londýnského mostu Millennium Bridge nebo newyorské Hearst Tower. Muzejní sbírka zahrnuje na čtyři stovky děl – od 60. let 20. století do současnosti.

GPS: 43°50'19.2"N 4°20'56.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia: Ncadene, Jjonathan, Ericsfr, Ji-Elle, Daniel Villafruela, Daniel Villafruela (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie: departement Hérault – Montpellier
Publikováno: 17.2.2017
Když se budete procházet historickým centrem, všimněte si pouličního umění. Na rozdíl od jiných měst, kde v sobě umění nese často politický podtext, zde působí spíše vesele a uvolněně. Nedivte se, když narazíte na obrázek pandy tasící revolvery nebo na půlku kola, jak trčí ze zdi některého z domů.

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier
Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní láska

1. 3. – 30. 4. 2017
1. cena:
Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění, absolutní novinka z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force od značky Wenger v hodnotě 5390 Kč.
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Rodinná vstupenka do Botanické zahrady v pražské Tróji

Aktuality:

26.4.2017
Také letos se můžete těšit na soutěžní přehlídku nejlepších inscenací současného dramatu realizovaných za poslední rok v divadlech na celém Slovensku.
25.4.2017
Krajské muzeum Karlovarského kraje na Nové louce prošlo stavebními úpravami a u příležitosti 150 let své existence představí od 20. dubna novou podobu stálé expozice, která přibližuje dějiny města a regionu.
24.4.2017
Kongresová turistika má během roku dva vrcholy – podzimní a jarní. Jarní je mimořádně oblíbený kvůli tomu, že kromě atraktivního prostředí kongresového hotelu je účastníkům k dispozici i jeho okolí, které po dlouhé zimě láká k procházkám.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KOLUMBIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 4. 2017
svátek:Oto
dnes:
středa 26.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 27.4.
11 °C