www.infoglobe.cz » Gruzie, Kutaisi – krásná příroda a spousta památek

Gruzie, Kutaisi – krásná příroda a spousta památek

Publikováno: 6.10.2018
Gruzie je stát ležící na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Při východním okraji Gruziie se nachází Černé moře. Jejími sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán.

Do Gruzie se můžete dostat mnoha způsoby, ale nejlepší je samozřejmě letadlo, z Prahy létají dokonce přímé lety, a to do Kutaisi. Na místě pak doporučuji koupit SIM katru, která má signál i v horách.

zapadlé uličky v Kutaisi   elektrické dráty

Kutaisi je po Tbilisi druhým největším městem Gruzie. A čeká tu na vás mnoho zajímavostí. Na hlavním náměstí Davida Stavitele najdete impozantní fontánu. Kolchidská fontána je vyzdobena zvětšenými kopiemi 30 nalezených kolchidských soch. Dříve na tomto místě stál kostel, pak socha Stalina. Fontána byla postavena v roce 2011.

náměstí v Kutaisis

Dále pak můžete navštívit katedrálu Bagrati, která se nachází nad městem na kopci Ukimerioni, vysoko nad řekou Rioni. Je zapsaná v seznamu UNESCO. První pohled na ni byl opravdu neuvěřitelný, katedrála se v celé své kráse tyčí na kopci, ze kterého je překrásný výhled na město a okolí.

katedrále Bagrati   pohled od katedrály na Kutaisi

Naší další zastávkou byla jeskyně Prometheus Cave, která leží necelých 22 km od města Kutaisi. Vstup do jeskyně stojí 20 GEL (cca 180 Kč), ale my jsme si koupili COMBO ticket za 50 GEL, který zahrnuje 4 vstupy, a to do Prometheus Cave, Okatse Canyon, Gachedili Canyon a Sataplia National Park. Je zde i možnost jet lodičkou. Nejdříve jsme zamířili do Prometheus Cave. Prohlídka s anglicky mluvící průvodkyní trvá asi 40 minut a za tu dobu ujdete asi 2 km v podzemí. Jeskyně je plná stalagmitů a stalaktitů různých tvarů. Celá je nasvícena barevnými světýlky. Poslední část prohlídky vede podél podzemní říčky. V těchto místech pak prohlídka končí, ale jen pro ty, kteří nemají zaplacenou lodičku. My tedy docházíme k loďce, vyfasujeme helmy a vesty a vyrážíme do cíle. Po vylodění už jen čekáme na mašrutku (druh veřejné dopravy hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu, Balkánu a Turecka), která nás zase odveze ke vstupní bráně.

Prometheus Cave   Prometheus Cave

plavba lodí v Prometheus Cave   výjez lodí z jeskyně Prometheus Cave

Poté zase nasedáme do auta a vyrážíme do Martvili na Gachedili Canyon. Vstupenky již máme, tak si opět zaplatíme loďku a vyrážíme. Tato atrakce s loďkou je dobrá také pro děti. Naskočíme do nafukovacího člunu a jedeme asi 10 minut proti proudu, pak se otáčíme a jedem zase zpět. Po vylodění jsme si ještě prošli stezku podél kaňonu.

plavba na loďce v Gachedili Canyon   Gachedili Canyon

První den strávený v Gruzii se nám náramně vyvedl. Byli jsme nadšení místní přírodou a skvělým jídlem. Lidé jsou tu všude strašně milí. Rozhodně stojí všechna tato místa za navštívení.

GPS: (jeskyně) 42°22'37.8"N 42°36'02.3"E

 

Text a foto: Kateřina JanovskáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Gruzie – z města do hor aneb cesta plná zastávek
Publikováno: 13.10.2018
Dnešní zastávkou a takovým malým zpestřením na cestě bude Balda Canyon. Nachází se necelých 12 km od města Martvili. Najít ho je však celkem náročné. Když jsme chtěli přebrodit řeku, přišel za námi místní pán. Dorozumívali jsme se těžko, ale povedlo se. Řeku prý nepřebrodíme, protože tam jsou ostré a velké kameny, ale že za 200 metrů je vodopád.

Gruzie – město Mestia a výpravy do okolí
Publikováno: 20.10.2018
Mestia je krásné horské městečko ležící 128 km severovýchodně od krajského města Zugdidi. Patří k nejmalebnějším částem země a ne nadarmo bývá nazývané gruzínským Švýcarskem. S alpskou zemí má hodně společného. Nejen krásnou krajinu zelených pastvin pod zaledněnými horami, ale také množství turistů.

Gruzie – z Mestie do Ushguli
Publikováno: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vede pouze jedna jediná cesta. Dá se tam dostat vlastním vozem, taxíkem, mašrutkou (což je místní hromadná doprava), ale dá se i stopem. Cesta tedy vede směr Ughviri pass. Počítejte však s nezpevněným terénem. Jakmile jsme projeli Ughviri pass, serpentinami jsme sjížděli do první vesnice. Člověka až z těch podmínek, ve kterých lidé žijí, přechází zrak.

Gruzie: ze Zagaro Pass do Kutaisi – poslední část výpravy
Publikováno: 3.11.2018
Když jsme se ráno probudili, nad Zagaro Pass krásně svítilo sluníčko. Cesta pryč však nebyla kvůli sněhu průjezdná, a tak jsme čekali a čekali…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C