www.infoglobe.cz » Gruzie – z Mestie do Ushguli

Gruzie – z Mestie do Ushguli

Publikováno: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vede pouze jedna jediná cesta. Dá se tam dostat vlastním vozem, taxíkem, mašrutkou (což je místní hromadná doprava), ale dá se i stopem. Cesta tedy vede směr Ughviri pass. Počítejte však s nezpevněným terénem. Jakmile jsme projeli Ughviri pass, serpentinami jsme sjížděli do první vesnice. Člověka až z těch podmínek, ve kterých lidé žijí, přechází zrak.

Všude je bahno a smrad, takže nezastavujeme a jedeme dál. V dáli už se opět tyčí strážní věž. Stojí tu úplně sama a překvapivě je u ní dost lidí. Najednou vidíme, že si z ní místní udělali atrakci. Nazvali ji Tower of love a za malý poplatek můžete vlézt dovnitř a vyfotit se.

Tower of love

chýše v Ushguli   divoká stavba s divokou přírodou

O Ushguli se často hovoří jako o nejvýše trvale osídlené vesnici v Evropě, leží v historickém regionu Svanetie u severozápadních hranic Gruzie. Celá oblast je obklopena pohořím Kavkaz a nachází se zde nejvyšší kavkazský vrchol Šchara, který má 5 193 m, a neméně známý dvojvrchol Ušba s 4 710 m. Některé budovy v této obci jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

rozpadlé domy v Ushguli   jak se žije v Ushguli

Jakmile jsme přijeli do Ushguli, úplně jsme oněměli. Pohled na věže, divokou řeku a na ty hory je úžasný. Auto jsme zaparkovali na prvním možném místě a vyrazili jsme na obhlídku města. Zarazila mě však spousta PET lahví v řece, sem ještě třídění odpadu nedorazilo. Když jsme se dostatečně nabažili místních staveb, vyrazili jsme do údolí podél říčky vytékající z hor pod ledovec Šchary. Tahle procházka je velice příjemná a je na půl dne.

vesnice se silnicí k ledovci

pohled do údolí z Ushguli   divoká řeka u Ushguli

Cesta je nenáročná a strašně fajn. Před vámi jsou hory, okolo vás protéká říčka, potkáváte krávy, které se pasou úplně všude. Cestou se k nám dokonce připojil i pes tulák. Asi po necelých 8 km začínáme malinko stoupat. Přeskakujeme přes kameny, prodíráme se přes různé keře, až nakonec dorazíme k místu, kde se před námi odhalí celý ledovec.

Zagaro Pass   hory

Opět jsme plni zážitků. A musím říct, že mě tato oblast naprosto okouzlila. Je to skvělé místo pro všechny typy turistů. Každému ho doporučuji. Najdete zde spousty treků s krásnými výhledy a tajuplnou krajinou, kterou lze projet i na koni.

GPS: 42°55'03.3"N 43°00'58.6"E

 

Text a foto: Kateřina JanovskáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Gruzie – město Mestia a výpravy do okolí
Publikováno: 20.10.2018
Mestia je krásné horské městečko ležící 128 km severovýchodně od krajského města Zugdidi. Patří k nejmalebnějším částem země a ne nadarmo bývá nazývané gruzínským Švýcarskem. S alpskou zemí má hodně společného. Nejen krásnou krajinu zelených pastvin pod zaledněnými horami, ale také množství turistů.

Gruzie: ze Zagaro Pass do Kutaisi – poslední část výpravy
Publikováno: 3.11.2018
Když jsme se ráno probudili, nad Zagaro Pass krásně svítilo sluníčko. Cesta pryč však nebyla kvůli sněhu průjezdná, a tak jsme čekali a čekali…

Gruzie – z města do hor aneb cesta plná zastávek
Publikováno: 13.10.2018
Dnešní zastávkou a takovým malým zpestřením na cestě bude Balda Canyon. Nachází se necelých 12 km od města Martvili. Najít ho je však celkem náročné. Když jsme chtěli přebrodit řeku, přišel za námi místní pán. Dorozumívali jsme se těžko, ale povedlo se. Řeku prý nepřebrodíme, protože tam jsou ostré a velké kameny, ale že za 200 metrů je vodopád.

Gruzie, Kutaisi – krásná příroda a spousta památek
Publikováno: 6.10.2018
Gruzie je stát ležící na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Při východním okraji Gruziie se nachází Černé moře. Jejími sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C