www.infoglobe.cz » Indonésie: Ne, celá neshořela II – Jáva: nedotčený národní park Karimunjawa

Indonésie: Ne, celá neshořela II – Jáva: nedotčený národní park Karimunjawa

Publikováno: 28.12.2015
V předchozím článku jste se dozvěděli o posvátné hoře Mt. Muria. Nenavštívili jsme ji prvoplánově. Na poloostrov Muria jsme jeli z jiného důvodu. Ze severozápadního pobřeží (z města Jepara) totiž odjíždí loď k ostrovnímu národnímu parku Karimunjawa. Dopředu jsme věděli, že někdy lodě pro velké vlny nejezdí, tudíž jsme měli časovou rezervu dva dny – ani ty však nestačily.

Jepaře jsme nakonec čekali 6 dní, než se nám povedlo dostat se na loď. První dny loď nejezdila kvůli velkým vlnám na moři. Z tohoto důvodu se v přístavu kupilo více a více lidí. Dalšího dne mělo být lepší počasí a rychlá loď měla jet. Koupili jsme si lístky na odpoledne, jelikož ranní lístky již byly vyprodány (kupují se v kanceláři Express Bahari, která je nedaleko přístavu, za 150 000 IDR – cca 300 Kč). Při zdlouhavém čekání nám bylo oznámeno, že se lodi při ranní cestě na hlavní ostrov Karimun porouchal motor a nepojede. Takže jsme chtě nechtě museli zpět na hotel. 

modrá mozaika v národním parku Karimunjawa (možnost ubytování je i v těchto domkách na moři)

Dostala se k nám informace, že další den máme být v přístavu v 5 ráno, abychom si včas koupili lístek na nákladní loď (ten se kupuje přímo v přístavu u okénka). Toho rána jsme však zjistili, že žádný z turistů (bylo nás tak asi 10 cizinců) nemá šanci bitvu o místo u okénka vyhrát. Ještě větší beznaděj jsme pocítili, když jsme viděli, že mladí místní tyto vydobyté lístky na loď prodávali turistům za dvojnásobek ceny, ale na nás už nezbylo – na loď jsme se tak opět nedostali. Střídal se v nás pocit beznaděje a naštvání. Nechali jsme se odvézt zpět na hotel a přemýšleli u snídaně, která je většinou v ceně hotelu, co budeme dál dělat. Zda pokračovat v cestě, nebo dál ztrácet čas. Hned si nás tam všimli zaměstnanci i pán z pokoje od vedle, kteří se hned ptali, proč nejsme na lodi. Tak vyprávíme. V tom ten pán – příjemný Indonésan, který nám říkal, že má pár pozemků právě na ostrovech, zvedl telefon a volal do přístavu, aby nám zařídil lístky, ale loď už byla pryč. Jel s námi do přístavu a zařídil nám VIP lístky na nákladní loď, která pojede další den. Mnohokrát jsme mu poděkovali a rozhodli se půjčit si skútr a jet se uklidnit do hor k Mt. Muria. Podrobnosti o přednostech této oblasti již znáte.

mangrovníková stezka na západě ostrova Karimun

Dalšího dne jsme se tak opravdu dostali na Karimun (díky dobrosrdečným místním) a mohu vám říci, že i takovéto problémy a dlouhé čekání nám za to opravdu stálo. Takže pokud se tam chystáte, myslete na to, že občas není lehké se tam dostat! Stejný problém může nastat i při cestě zpět! Můžou vám jednoduše říct: „Dnes ani zítra loď nejede a nevíme, kdy na sto procent pojede. Jste přece na ostrovech.“

houpačka v moři

Také doporučuji vybrat si hodně peněz již v Jepaře. Na Karimunu je sice jeden bankomat (opravdu jen jeden!), ale my měli to „štěstí“, že byl zrovna rozbitý. Po opravě jsme zjistili další nemilou věc – bankomat nebere VISA karty, proto finanční situaci nepodceňujte, ať nemáte potíže, které nás bohužel potkaly. Opět nám pomohli místní – indonéská rodina, která zde byla také na dovolené a která nám půjčila nemalý obnos peněz. Důvěřovala nám, že až se vrátíme na Jávu do přístavu, vše jim řádně vrátíme. Ještě jednou jí touto cestou děkujeme!

i tady se s námi chtěl každý fotitpláž na východě ostrova Karimun

Národní park Karimunjawa je souostroví 27 ostrovů. Největší z nich se jmenuje Karimun a je jako jediný hornatý. Hory jsou plně zalesněné a zatím minimálně dostupné. Nejnavštěvovanějšími výše položenými místy jsou Love Hill a Joko Tuwo Hill. Najít tu správnou cestu k nim je však oříšek, protože každá druhá cesta směrem do kopce vede na hřbitov nebo končí někde v lesích. Místní vám rádi poradí. Kopce nabízejí pohled do kraje na okolní ostrůvky a modrou mozaiku okolo nich. Není větší relaxace. Vizuální stránka je obohacena o zvuky opiček, které nedaleko skotačí.

příroda Karimunu

Na tomto ostrově vládne v podstatě pouze podél západního pobřeží atmosféra primitivních vesnic, jinak je ostrov neobydlen. Místní obyvatelé jsou velmi příjemní, problémem je však dorozumět se s nimi. Je to v podstatě ráj na zemi, turistů sem moc nejezdí. Ostrovy se mohou chlubit krásným podmořským světem, který zkrášlují pestrobarevné ryby. Na pevnině je nedotčená příroda, která na mnoha místech přechází v písečné pláže a ponořuje se do průzračné vody. Pohledy to jsou nádherné, ale bohužel je zde plno odpadků z moře. Myslím si, že až toto místo objeví nějaký bohatý podnikatel toužící po hotelech na krásných plážích, stanou se ostrovy tohoto národního parku jeho obětí. Ale kopce Karimunu by se tím staly mnohem dostupnějšími.

Už za týden se dozvíte, jaké další místo jsme navštívili.

GPS: 5°50'05.6"S 110°26'48.0"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ostrov Bali a jeho dvě významná místa
Publikováno: 7.6.2010
Bali je malý indonéský ostrov, který leží se mezi ostrovy Jáva na západě a Lombok na východě, s hlavním městem Denpasar. Bali je zároveň tím nejzápadnějším ostrovem ze souostroví Malé Sundy a představuje největší turistickou destinaci celé Indonésie. Ostrov je proslaven tradičním tancem, hudbou, malbou, sochařstvím a užitým uměním.

Indonésie: Ne, celá neshořela VIII – Bali: dokonalé scenerie sopky Batur
Publikováno: 8.2.2016
Pokračujeme v našem celodenním výletu za prozkoumáním indonéského ostrova Bali. Opouštíme město Singaraja na severu ostrova a naším dalším cílem je oblast okolo sopky Batur.

Indonésie: Ne, celá neshořela I – Jáva: posvátná hora Mt. Muria
Publikováno: 21.12.2015
Naše měsíční putování po Indonésii začíná v hlavním městě Jakarta (ostrov Jáva), ze kterého jsme odjížděli, jak rychle to jen šlo. Naše první delší zastávka byla na poloostrově Muria, který se nachází ve střední Jávě (na severu vybíhá do Jávského moře).

Indonésie: Ne, celá neshořela XII – Lombok: noc u jezera Anak a sestup z kráteru
Publikováno: 7.3.2016
Brzký výstup na samotný vrchol máme úspěšně za sebou a druhý den v oblasti Rinjani pokračuje. I když jsme měli chození nad hlavu, museli jsme Sembalun Crater Rim kemp opustit a pokračovat dál. Čekala nás noc u jezera Anak.

Indonésie: Ne, celá neshořela XI – Lombok: neskutečný výstup na vrchol Rinjani
Publikováno: 29.2.2016
Vítejte zpět v našem seriálu o Indonésii. Nacházíme se pod vrcholem Rinjani (v nadmořské výšce cca 2 350 m), což je druhá nejvyšší hora Indonésie. Čeká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonésie: Ne, celá neshořela X – Lombok: výstup ke Crater Rim kempu
Publikováno: 22.2.2016
Výlet na Rinjani již máme zařízený a může začít naše další indonéské dobrodružství. Výstup a sestup má jednu hlavní trasu (pokud ne jedinou). Vede ze Senaru do Sembalunu a je obousměrná. Můžete si vybrat různou délku výletu – 2, 3 i 4 dny.

Indonésie: Ne, celá neshořela IX – Lombok: seznamte se s Rinjani
Publikováno: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonéského ostrova Lombok. Je to druhá nejvyšší hora Indonésie a nachází se v nadmořské výšce 3 726 m. Tento vrchol nenechá žádného horala chladným.

ČR a SR: Festival Expediční kamera 2016
Publikováno: 18.2.2016
Filmový festival o cestování a sportech v přírodě probíhá na různých místech České a Slovenské republiky, a to od 18. února až do 5. dubna.

Indonésie: Ne, celá neshořela VII – Bali: Selamat datang di Bali (vítejte na Bali)
Publikováno: 1.2.2016
Jávu jsme již opustili a stojíme na ostrově Bali. Je to jeden z indonéských ostrovů, který se od ostatních více než 17 000 výrazně liší. Proto láká mnoho návštěvníků. Je to ostrov plný rozmanité přírody a kontrastů. Atmosféra je neopakovatelná a hlavně nezaměnitelná. Abychom k tomuto závěru mohli dospět, museli jsme ho celý projet. Naším cílem bylo poznat centrální hornaté části ostrova, abychom zmapovali terén a rozhodli se, na kterou sopku vyjdeme. Zvolili jsme si cestu od jihu k severu a zpět, která je dlouhá 200 km (jeli jsme ji 13 hodin na skútru).

Indonésie: Ne, celá neshořela VI – Jáva: modré plameny a nosiči síry na sopce Ijen
Publikováno: 25.1.2016
Je noc a my se nacházíme na okraji kráteru sopky Ijen, která je světově proslulá pro své modré plameny. Sestupujeme dolů do kráteru, abychom vše viděli zblízka. V tom zahlédneme prvního nosiče. Malý hubený chlap nese přes rameno bambusovou tyč, na které má přivázané dva pletené koše plné sirných kamenů. Ustupujeme mu z cesty, aby mohl bez přestávky pokračovat. Sestupujeme dále a stále intenzivněji cítíme síru.

Indonésie: Ne, celá neshořela V – Jáva: cesta až na okraj sopky Ijen aneb objevení jejího tajemství
Publikováno: 18.1.2016
Na Jávě jsme již navštívili různá místa, ale sopka Ijen je opět něco úplně jiného. Dělníci v této drsné krajině za neuvěřitelných podmínek těží síru a turisté platí vstup, aby se na tuto ojedinělou záležitost podívali. V pozadí dělníků plápolají modré plameny, které jsou dalším symbolem sopky Ijen. Je to poslední místo na Jávě, které jsme navštívili před odjezdem na východní ostrov Bali.

Indonésie: Ne, celá neshořela IV – Jáva: výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikováno: 11.1.2016
Na vyhlídce Penanjakan jsme již docela promrzli. Dostatečně jsme se také pokochali výhledem na již zmíněné krásy místní sopečné krajiny a džíp nás veze zpět na ploché dno kráteru Tengger a dále jdeme po svých (za dobrých vulkanických podmínek) na okraj sopky Bromo, která je stále aktivní.

Indonésie: Ne, celá neshořela III – Jáva: písečné dno kráteru s proslulou sopkou Bromo
Publikováno: 4.1.2016
Jedním z největších indonéských cestovatelských zážitků je jistě pro každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Výlet je to vysoce organizovaný a v celé Indonésii je zajisté nejvíce turistický. Přestože je velmi drahý, tak se vám zážitek vryje do paměti jako nám.

Indonésie: Ne, celá neshořela XIII – Lombok: loučení s Rinjani
Publikováno: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severu ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempu. Před námi je náročný sestup do vesnice Senaru, který je pozvolnější, ale velmi dlouhý (21 kilometrů). Vede skrz deštný prales plný života.


Souvisejicí fotogalerie

Indonésie – země ostrovů
Indonésie je pro evropské turisty velmi oblíbeným místem k „asijským“ dovoleným. Tento stát se sk...


Souvisejicí videa

Indonésie: požárem nedotčené ostrovy II.
Ostrov Bali, který můžete vidět na tomto videu, je na první pohled barevný a živý.  Většina ostro...

Indonésie: požárem nedotčené ostrovy I.
Jáva je jeden z ostrovů, které patří do souostrovního státu Indonésie. V rámci celého světa má je...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 1. 2019
svátek:Zdeněk
dnes:
středa 23.1.
-1 °C
zítra:
čtvrtek 24.1.
-2 °C