www.infoglobe.cz » Indonésie: Ne, celá neshořela VIII – Bali: dokonalé scenerie sopky Batur

Indonésie: Ne, celá neshořela VIII – Bali: dokonalé scenerie sopky Batur

Publikováno: 8.2.2016
Pokračujeme v našem celodenním výletu za prozkoumáním indonéského ostrova Bali. Opouštíme město Singaraja na severu ostrova a naším dalším cílem je oblast okolo sopky Batur.

A je to tady – dlouhá cesta stoupající vzhůru nekonečně dlouho. Mlha nás obklopuje a dává se do nás zima, blížíme se k sopce Batur. Poprvé velký starý kráter spatříte z vesnice Penulisan. Je dokonalý především v tom, že něco takového po zdlouhavé cestě opravdu nečekáte. Na dně kráteru je největší balijské jezero (1 050 m n. m.), pár vesniček, horké prameny a samotná sopka Batur.

nejvýše položený chrám na Bali – Pura Tegeh Koripan   sopka Batur skrz hinduistický chrám

Silnice pokračuje jihozápadně přímo po okraji kráteru, kde se nachází nejvýše položený chrám na BaliPura Tegeh Koripan (nenechte se zde zlákat na drahé falešné vstupenky od místních dam). Měli jsme to štěstí tam být při jejich svátku, kdy průvody barevně oblečených dam nosí na svých hlavách mísy plné obětin. V pozadí je hora Batur – holá sopka, na které je stále čitelný proud lávy z erupcí v roce 1917 a 1926. Člověk se nad tím opravdu pozastaví, především je-li obeznámen s tím, že původní vesnice Batur a Kintamani spolu s chrámem byly touto lávou zality. Pozůstalí se rozhodli tyto vesnice a chrám opět postavit na okraji velkého kráteru.

na sopce je dodnes patrný proud lávy, který zalil mimo jiné i vesnice

nastrojené hinduistické ženy nesou na svých hlavách obětiny   balijská žena s obětinami

Kráter je zajímavý jak svojí scenerií, tak i tím, že sopky v něm jsou stále aktivní a nikdo neví, kdy se zde opět projeví jejich ničivá síla. Při pohledu na tu krásu jsme ještě netušili, že z mlhy vykoukne špička sopky Agung (3 142 m n. m.), která tento obrázek ještě dokreslí. Rozhodli jsme se tedy, že vyjdeme na její vrchol.  

v pravé části z mlhy vystupuje vrchol sopky Agung

Výstup jsme plánovali na další den v noci. Vedou sem dvě cesty – od vesnice Besakih až na vrchol (z jihu) a druhý výstup je více z východu, kde však cesta nezačíná v žádné vesnici, ale čistě u parkoviště v lese a končí pod vrcholem.

Byl veliký problém sehnat do vesnice Besahih jakoukoliv dopravu. Řidiče jsme nakonec našli. Odveze nás tam z Legianu „jenom“ za 400 000 IDR (cca 800 Kč). Každý přesun na Bali je i při krátkých vzdálenostech velmi náročný kvůli husté dopravě. Cesta vede i podél rýžových políček (hezkých především v okolí Sidemenu).

sopka Agung v celé své kráse

Po 2 hodinách jízdy zastavujeme před branou, kde už na nás čekají muži v oblecích. Za vstup a průvodce po nás chtějí 1 000 000 IDR (cca 2 000 Kč). Nevěřícně jsme na ně koukali. Věděli jsme, že se něco platí za průvodce (protože sopka Agung je velmi posvátná a nechtějí, aby tam lidé chodili jen tak), ale pod pojmem něco jsme si nepředstavovali milion rupií. Usmlouvali jsme cenu na 750 000 IDR, což nám přišlo pořád moc. Bohužel se nám opět vymstilo, že jsme nepřijeli minibusem, ale autem. Vrchol sopky Agung pro nás tak zůstal nezdolán. Museli jsme si připlatit dalších 200 000 IDR, aby nás řidič odvezl do přístavu, kde kotví lodě směr Lombok. Promrhaný čas i nemalé peníze jsou někdy bohužel nemilou součástí cestování.

Náladu nám zvedl až překrásný několikadenní výstup na sopku Rinjani na Lomboku. V článku, který vyjde už za týden, pochopíte, proč jsme si finance museli šetřit. Nenechte si ujít popis tohoto jedinečného výstupu v překrásné sopečné krajině.

Bali

Exotická dovolená Bali zaměřená na poznání, zážitky a relax.

GPS: 8°15'18.7"S 115°20'06.7"E

 

Text a foto: Martina Brožková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie: Ne, celá neshořela I – Jáva: posvátná hora Mt. Muria
Publikováno: 21.12.2015
Naše měsíční putování po Indonésii začíná v hlavním městě Jakarta (ostrov Jáva), ze kterého jsme odjížděli, jak rychle to jen šlo. Naše první delší zastávka byla na poloostrově Muria, který se nachází ve střední Jávě (na severu vybíhá do Jávského moře).

Indonésie, Nusa Penida – nedotčený ráj nedaleko Bali
Publikováno: 24.9.2021
Ostrov Nusa Penida se nachází jihovýchodně od velmi známého indonéského Bali, odkud pravidelně jezdí lodní doprava. Turistická infrastruktura je zde zatím velmi omezená, ale rychle se rozvíjí. Máte-li rádi méně frekventované turistické oblasti, jste fanouškem úžasných výhledů a báječných pláží, určitě doporučuji strávit zde minimálně tři dny.

Indonésie, Nusa Penida – tajemná jeskyně a skrytá pláž
Publikováno: 18.11.2017
Jeskynní chrám Goa Giri Putri je někdy označován také podle nedaleké vesničky Goa Karangsari. Velké vápencové jeskyně najdete na východním pobřeží Nusa Penidy, na půli cesty mezi Sampalan a Suana. Jelikož se jedná o chrám, je nutné mít na sobě sarong. Kus látky (šátek) uvázaný kolem pasu, aby vám zakrýval spodní část těla. Pokud jej nemáte, zapůjčí vám ho místní za 5 000 IDR (cca 10 Kč).

Indonésie, Sumatra – cesta k volně žijícím orangutanům
Publikováno: 11.3.2019
Po několika hodinách trekování ve vlhké džungli uslyšíte šustění, zvednete hlavu a tam je oranžové chlupaté stvoření houpající se z liány na liánu. Ten pocit čistého vzrušení, když uvidíte na vlastní oči orangutana ve svém přirozeném prostředí. Orangutana? Ano, orangutana. Už nemusíte chodit do zoologické zahrady, stačí spojit vaši návštěvu turisticky známého Bali s malou vesničkou Ketambe uprostřed hustého pralese na indonéském ostrově Sumatra.

Indonésie, Bali – jak ho neznáte
Publikováno: 27.1.2020
Bali je turisticky nejzajímavější indonéský ostrov s hlavním městem Denpasar. Vzduch je protkán zdejším hinduismem, který se od klasického hinduismu odlišuje přidanými prvky místní tradiční víry. Co určitě Bali nelze upřít, je kouzelná příroda. Oboje na ostrov láká nejen spoustu turistů, ale také sem přijíždějí lidé pro duchovní obnovu, životní restarty nebo jen pořádný odpočinek.

Indonésie, Bali – Kouzelná místa
Publikováno: 3.2.2020
Tento známý indonéský ostrov bývá často označován jako perla Indonésie, ráj na zemi či místo s magickou atmosférou. A to po právu. Zdejší příroda je naprosto okouzlující. Bali je vyhledávané zejména pro své rýžové terasy, ale nabídnout toho může daleko víc. Pojďme se tam podívat.

Indonésie, Bali – nejnavštěvovanější města
Publikováno: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá moc známých měst, která by lákala k turismu, více návštěvníky přitahuje jeho malebná příroda a krásné chrámy. Když už však na Bali přiletíte, byla by škoda je ze svého itineráře úplně vynechat.

Indonésie, Severní Sumatra – město Medan
Publikováno: 15.2.2020
Cestu po západní Malajsii začínáme trochu netradičně, a to výletem na tři noci do indonéského města Medan v Severní Sumatře. Z letiště nacházejícího se u malajsijského hlavního města Kuala Lumpur létá několikrát denně nízkonákladová letecká společnost Air Asia a za necelou hodinu se dostanete do Medanu (konkrétně na letiště Kualanamu). Jedná se o největší sumaterské město, které je pátým nejlidnatějším v celé Indonésii.

Indonésie, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za ještěry
Publikováno: 27.7.2020
Vyrazit do Indonésie a vyhnout se masám turistů je dnes skoro nemožné. Většina turistů končí na ostrovech Bali nebo Gili, někteří z nich pokračují dále na ostrov Lombok, Jávu nebo Sumatru. Rádi byste se těmto místům vyhnuli? Hledáte větší dobrodružství? Pak se vydejte ještě dál a objevte přírodní krásy ostrova Flores a jeho národní park Komodo.

Indonésie: Ne, celá neshořela X – Lombok: výstup ke Crater Rim kempu
Publikováno: 22.2.2016
Výlet na Rinjani již máme zařízený a může začít naše další indonéské dobrodružství. Výstup a sestup má jednu hlavní trasu (pokud ne jedinou). Vede ze Senaru do Sembalunu a je obousměrná. Můžete si vybrat různou délku výletu – 2, 3 i 4 dny.

Indonésie: Ne, celá neshořela IX – Lombok: seznamte se s Rinjani
Publikováno: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonéského ostrova Lombok. Je to druhá nejvyšší hora Indonésie a nachází se v nadmořské výšce 3 726 m. Tento vrchol nenechá žádného horala chladným.

Indonésie: Ne, celá neshořela VI – Jáva: modré plameny a nosiči síry na sopce Ijen
Publikováno: 25.1.2016
Je noc a my se nacházíme na okraji kráteru sopky Ijen, která je světově proslulá pro své modré plameny. Sestupujeme dolů do kráteru, abychom vše viděli zblízka. V tom zahlédneme prvního nosiče. Malý hubený chlap nese přes rameno bambusovou tyč, na které má přivázané dva pletené koše plné sirných kamenů. Ustupujeme mu z cesty, aby mohl bez přestávky pokračovat. Sestupujeme dále a stále intenzivněji cítíme síru.

Indonésie: Ne, celá neshořela V – Jáva: cesta až na okraj sopky Ijen aneb objevení jejího tajemství
Publikováno: 18.1.2016
Na Jávě jsme již navštívili různá místa, ale sopka Ijen je opět něco úplně jiného. Dělníci v této drsné krajině za neuvěřitelných podmínek těží síru a turisté platí vstup, aby se na tuto ojedinělou záležitost podívali. V pozadí dělníků plápolají modré plameny, které jsou dalším symbolem sopky Ijen. Je to poslední místo na Jávě, které jsme navštívili před odjezdem na východní ostrov Bali.

Indonésie: Ne, celá neshořela IV – Jáva: výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikováno: 11.1.2016
Na vyhlídce Penanjakan jsme již docela promrzli. Dostatečně jsme se také pokochali výhledem na již zmíněné krásy místní sopečné krajiny a džíp nás veze zpět na ploché dno kráteru Tengger a dále jdeme po svých (za dobrých vulkanických podmínek) na okraj sopky Bromo, která je stále aktivní.

Indonésie: Ne, celá neshořela III – Jáva: písečné dno kráteru s proslulou sopkou Bromo
Publikováno: 4.1.2016
Jedním z největších indonéských cestovatelských zážitků je jistě pro každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Výlet je to vysoce organizovaný a v celé Indonésii je zajisté nejvíce turistický. Přestože je velmi drahý, tak se vám zážitek vryje do paměti jako nám.

Indonésie: Ne, celá neshořela II – Jáva: nedotčený národní park Karimunjawa
Publikováno: 28.12.2015
V předchozím článku jste se dozvěděli o posvátné hoře Mt. Muria. Nenavštívili jsme ji prvoplánově. Na poloostrov Muria jsme jeli z jiného důvodu. Ze severozápadního pobřeží (z města Jepara) totiž odjíždí loď k ostrovnímu národnímu parku Karimunjawa. Dopředu jsme věděli, že někdy lodě pro velké vlny nejezdí, tudíž jsme měli časovou rezervu dva dny – ani ty však nestačily.

Indonésie: Ne, celá neshořela XI – Lombok: neskutečný výstup na vrchol Rinjani
Publikováno: 29.2.2016
Vítejte zpět v našem seriálu o Indonésii. Nacházíme se pod vrcholem Rinjani (v nadmořské výšce cca 2 350 m), což je druhá nejvyšší hora Indonésie. Čeká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonésie: Ne, celá neshořela XII – Lombok: noc u jezera Anak a sestup z kráteru
Publikováno: 7.3.2016
Brzký výstup na samotný vrchol máme úspěšně za sebou a druhý den v oblasti Rinjani pokračuje. I když jsme měli chození nad hlavu, museli jsme Sembalun Crater Rim kemp opustit a pokračovat dál. Čekala nás noc u jezera Anak.

Indonésie: Ne, celá neshořela VII – Bali: Selamat datang di Bali (vítejte na Bali)
Publikováno: 1.2.2016
Jávu jsme již opustili a stojíme na ostrově Bali. Je to jeden z indonéských ostrovů, který se od ostatních více než 17 000 výrazně liší. Proto láká mnoho návštěvníků. Je to ostrov plný rozmanité přírody a kontrastů. Atmosféra je neopakovatelná a hlavně nezaměnitelná. Abychom k tomuto závěru mohli dospět, museli jsme ho celý projet. Naším cílem bylo poznat centrální hornaté části ostrova, abychom zmapovali terén a rozhodli se, na kterou sopku vyjdeme. Zvolili jsme si cestu od jihu k severu a zpět, která je dlouhá 200 km (jeli jsme ji 13 hodin na skútru).

Indonésie: Ne, celá neshořela XIII – Lombok: loučení s Rinjani
Publikováno: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severu ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempu. Před námi je náročný sestup do vesnice Senaru, který je pozvolnější, ale velmi dlouhý (21 kilometrů). Vede skrz deštný prales plný života.


Souvisejicí fotogalerie

Indonésie – země ostrovů
Indonésie je pro evropské turisty velmi oblíbeným místem k „asijským“ dovoleným. Tento stát se sk...


Souvisejicí videa

Indonésie: požárem nedotčené ostrovy II.
Ostrov Bali, který můžete vidět na tomto videu, je na první pohled barevný a živý.  Většina ostro...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X