www.infoglobe.cz » Island: Cesta jihem po silnici č.1 - I.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - I.

Publikováno: 9.1.2011
Selfoss není nic víc než zastávka na trase kolem ostrova. Hlavní páteř tohoto městečka tvoří islandská nejdůležitější silnice, která nese číslo 1 a umožňuje objet Island kolem dokola (i když v odlehlejších částech země se občas mění na štěrkovou cestu). Lemují ji benzínové pumpy, fastfoody a supermarkety, neboli všechny možné služby, které cestu kolem Islandu usnadňují.

Selfoss a tak dále….

Supermarket Bónus, kde se dá levně nakoupit, několik příjemných kaváren, KFC, pokud se vám zastesklo po kuřecích křidýlkách. Stejnou stanici na doplnění zásob, benzínu nebo případně přesednutí do jiného autobusu, představují i další městečka, kterými jednička na jihu prochází: Hella a Hvolsvöllur opravdu ničím neohromí.  A jestli něčím překvapí, je to svou velikostí. Zejména Vík, „centrum“ jižní části Islandu, kam se okružní silnice dokroutí po dlouhých osmdesáti kilometrech od poslední civilizace, překvapí svou titěrností. Ohraničen z každé strany jednou benzínovou pumpou, skládá se Vík z několika domečků rozesetých v údolí mezi zelenými kopci. Města opravdu nejsou hlavní islandskou atrakcí. Tou je čistá a nespoutaná příroda. Občas má člověk pocit, že sem lidé přijeli jen na skok, postavili provizorní sídla a silnice a za chvíli zase zmizí a islandské přírodě pak nedá moc práce navrátit se k prvotní neposkvrněnosti.

 Vik

Zašlá sláva Eyrarbakki

Rybářská vesnička Eyrarbakki na mořském pobřeží 12 km jižně od Selfossu nevypadá tak, jak by si takové místo člověk představoval. Žádný romantický přístav s pohupujícími se bárkami nebo zátoka s klidným mořem. Moře tu vlastně ani není vidět, vesnice je od něj oddělena pobřežním valem, po zátoce také není ani vidu ani slechu, domečky jsou naskládány jeden vedle druhého podél kilometr dlouhé hlavní silnice. Ale Eyrarbakki bylo kdysi hlavním islandským přístavem a tak disponuje námořnickým muzeem a hlavně jedním z nejstarších islandských domů, postaveným Dány už v roce 1765. Za nejpozoruhodnější stavbu se ale dá označit vězení, které stojí při vjezdu do vesnice. Jde o největší islandské vězení, které by se ovšem v mezinárodním měřítku mohlo zúčastnit soutěže o nejmenší vězení světa, neboť je asi tak velké jako dva rodinné domy spojené dohromady. Jasný důkaz toho, že Island je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě s téměř nulovou kriminalitou.

Eyrarbakki 

Vyhlídková jízda islandskou krajinou

Jih Islandu je nádherně zelený, díky pastvinám, které se rozkládají kam až oko dohlédne a na nichž se pasou hlavně islandští koně. Místní farmáři jsou na ně náležitě hrdí a většina z nich si myslí, že koní není a nikdy nebude na Islandu dostatek. Zákon zakazuje návštěvníkům vozit do země jakoukoliv použitou jezdeckou výstroj, od sedel až po rukavice, aby se islandský kůň nenakazil nějakou pro něj neznámou nemocí. Při cestě islandskou krajinou jsou koně vidět úplně všude, pasou se, polehávají nebo ve stoje odolávají islandskému větru.

tradiční islandské tance v Eyrarbakki nejstarší dům v Eyrarbakkiislandští koně

islandští koně

Ovšem farmáři se tu nevěnují pouze koním a případně ovcím a krávám, ale také stromům. Kdysi dávno byl Island zalesněný, ale kvůli vysoké spotřebě dřeva na topení a stavbu byly všechny lesy postupně vykáceny a dnes zde o strom téměř nezavadíte. To by ale mohly změnit tzv. stromo-farmy – podniky, které se zabývají výhradně pěstováním stromů. Osud tohoto projektu je ale nejistý. Než takový strom vyroste, trvá to desítky let a většina farem vznikla teprve nedávno. Jejich majitelům tedy nezbývá než trpělivě čekat, dvacet, třicet let, a až poté se uvidí, zda měla jejich snaha nějaký smysl. Zda stromy půjdou na dračku a nebo se nikdo o znovuzalesnění Islandu nebude zajímat.

 

Text/foto: Anna ŽilkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island: průvodce zemí ohně a ledu!
Publikováno: 19.10.2007
Turistický průvodce po Islandu, který se vám pokusí přiblížit nejzajímavější místa tohoto ostrova na konci světa.

Island: The Golden Circle
Publikováno: 2.1.2011
The Golden Circle – tak se dohromady říká třem místům, která na Islandu nejvíce přitahují turisty. Dají se objet za jeden den, ba dokonce i za pár hodin, jsou v rozumné vzdálenosti od hlavního města Reykjavíku a pravidelně sem jezdí turistické autobusy.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - II.
Publikováno: 16.1.2011
Cestou po islandském jihu dále na východ se nejdříve v dálce a poté čím dál, tím blíže k pobřeží začínají zvedat zelené kopce a s nimi přichází i vodopád. Pro většinu turistů je to jeden z prvních, který na Islandu spatří, ale vodopádů je tu víc než dost.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.


Souvisejicí fotogalerie

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.11.2018
V pražské Jungmannově ulici v Mozarteu se v prosinci otevře Národní filmové muzeum.
12.11.2018
Slovenské národní muzeum vás zve na výstavu fotografií Libora Sváčka, Tomáše Hulíka a kol., které vyšly ve stejnojmenné knize k 100. výročí vzniku společné republiky. Výstava se uskuteční od 16. 11. do 31. 5. 2019 v prostorách hlavní budovy SNM.
11.11.2018
Vánoce – bezpochyby ty nejoblíbenější a nejkrásnější svátky v roce – se nezadržitelně blíží. Unikátním místem, na kterém si můžete plnými doušky vychutnat kouzelnou předvánoční atmosféru, je i malebný zámecký areál Schloss Hof.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 13. 11. 2018
svátek:Tibor
dnes:
úterý 13.11.
13 °C
zítra:
středa 14.11.
11 °C