www.infoglobe.cz » Island: The Golden Circle

Island: The Golden Circle

Publikováno: 2.1.2011
The Golden Circle – tak se dohromady říká třem místům, která na Islandu nejvíce přitahují turisty. Dají se objet za jeden den, ba dokonce i za pár hodin, jsou v rozumné vzdálenosti od hlavního města Reykjavíku a pravidelně sem jezdí turistické autobusy.

Právě tato tři místa představují Island v “koncentrované” podobě pro ty, kteří na ostrově stráví jen pár chvil. Pro ostatní znamenají ohromující úvod na cestu do divoké islandské krajiny.

Þingvellir – byrokrati v přírodě

Národní park Þingvellir, jedna z památek UNESCO, se nachází 23 kilometrů na východ od Reykjavíku, na břehu největšího přírodního islandského jezera Þingvallavatn. Od roku 930 n.l. se tu jednou ročně scházel první demokratický parlament na světě. Na shromáždění prvních obyvatel Islandu se tam rozhodovalo o nových zákonech i o uzavíraných manželstvích nebo státním náboženství. The Golden Circle - Island

K těmto důležitým úkonům nemohla být zvolena dramatičtější scenérie: procházejí tudy hranice mezi Severoamerickou a Euroasijskou tektonickou deskou, které se od sebe oddalují rychlostí 1-18 mm za rok. Díky tomu je krajina brázděna spárami a trhlinami a protékající řeka Öxará vše dokresluje několika vodopády. Po účastnících shromáždění parlamentu zbyly pozůstatky provizorních obydlí. Při břehu jezera se choulí malý kostelík a pár domečků – kancelář správce parku a překvapivě také letní sídlo islandské premiérky. Za jakéhokoliv počasí si místo uchovává magickou atmosféru, zvláště když se návštěvník rozhlédne z vrcholku skal, mezi kterými zeje největší trhlina Almannagjá a představí si vikingské řečníky, jak hovoří ke shromáždění svých druhů. Veškeré informace o pohybu země i rozhodování parlamentu poskytne místní multimediální centrum a všudypřítomné informační cedule.

 

Geysir – živá voda Islandu

Dále na východ, cestou skrz islandské rozlehlé pláně plné koní a ovcí, je oblast geotermální aktivity, kde byl kdysi hlavní hvězdou Geysir (podle kterého se jmenují všechny ostatní gejzíry světa). Až do roku 1950 vybuchoval vařící vodu do osmdesátimetrové výšky, ale netrpěliví turisté do něj tak dlouho házeli kameny, až se proud vody zcela ucpal. Od té doby se v oblasti několikrát zatřásla země a Geysir se párkrát probral k životu. Je tedy možné, že další otřesy ho opět oživí. Jeho soused Strokkur ale žádného návštěvníka nezklame.

        Geysir - Island      Geysir - Island     Geysir - Island

Geysir - Island

Voda se v něm líně převaluje, hladina klesá a stoupá, vypadá to, jako by se Strokkur nadechoval k tomu, aby každých pět minut vypustil do vzduchu mohutný sloup vody. V celé oblasti se na mnoha místech valí ze země oblaka sirnatého dýmu, v prohlubních divoce bublá a prská voda a některá jezírka oslní svou tyrkysově modrou barvou. Ani všudypřítomné skupiny návštěvníků nepokazí ten první moment překvapení, když přímo před vámi vyletí do vzduchu třicetimetrový proud vody, ale podívanou si lze vychutnat i téměř o samotě, například brzy po ránu, po noci strávené v blízkém hotelu nebo kempu.

 

Gullfoss – vodopád na hraně

Poslední zastavení na okružní jízdě po nejznámějších místech Islandu je jenom kousek od oblasti gejzírů. Obrovský vodopád Gullfoss o sobě dává vědět již zdálky. Nad obzorem se vznáší oblaka páry a vodní tříště, i když řeka, která vodopád vytváří, protéká hlubokým kaňonem. Voda padá po dvou stupních do hloubky 32 metrů a za slunečného počasí se nad ní klenou barevné duhy.

Gullfoss - Island

Jedna cestička vede až ke zpěněné vodě, druhá se vine po útesech nad kaňonem, a tak je možné si tento přírodní div prohlédnout ze všech úhlů, i když v některých místech se návštěvník nevyhne ledové spršce kapek. Ovšem chybělo málo, a nejznámější islandský vodopád by zanikl. V roce 1920 chtěla skupina investorů přehradit řeku, na které se nachází, a to i přes nesouhlas tehdejšího majitele celého pozemku. Naštěstí nesehnala na svůj projekt dostatek peněz a vodopád tak můžeme obdivovat dodnes. Od roku 1975 tvoří oblast přírodní rezervaci a je majetkem státu.

 

Text/foto: Anna Žilková

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island: průvodce zemí ohně a ledu!
Publikováno: 19.10.2007
Turistický průvodce po Islandu, který se vám pokusí přiblížit nejzajímavější místa tohoto ostrova na konci světa.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - I.
Publikováno: 9.1.2011
Selfoss není nic víc než zastávka na trase kolem ostrova. Hlavní páteř tohoto městečka tvoří islandská nejdůležitější silnice, která nese číslo 1 a umožňuje objet Island kolem dokola (i když v odlehlejších částech země se občas mění na štěrkovou cestu). Lemují ji benzínové pumpy, fastfoody a supermarkety, neboli všechny možné služby, které cestu kolem Islandu usnadňují.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - II.
Publikováno: 16.1.2011
Cestou po islandském jihu dále na východ se nejdříve v dálce a poté čím dál, tím blíže k pobřeží začínají zvedat zelené kopce a s nimi přichází i vodopád. Pro většinu turistů je to jeden z prvních, který na Islandu spatří, ale vodopádů je tu víc než dost.


Souvisejicí fotogalerie

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
18.9.2018
V roce 2019 by měla být dokončena cesta pro cyklisty vedoucí vedle hráze mezi velkým a malým Lipnem. Hráz zde roztíná hladinu lipenského jezera na dvě části a cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Tento propojovací úsek celého Lipencka přinese úlevu cyklistům, turistům, rybářům i zdejším kempům.
17.9.2018
Čas vinobraní přichází a s ním i bohatá nabídka společenských akcí. Malebné obce Pezinok a Modra vás zvou na ochutnávku dobrého vína, jídla a zábavy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 9. 2018
svátek:Zita
dnes:
středa 19.9.
28 °C
zítra:
čtvrtek 20.9.
29 °C