www.infoglobe.cz » Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže

Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Od Brennerského průsmyku jsme se přesunuli zhruba 90 kilometrů do srdce regionu Tridentsko-Horní Adiže, jehož centrem je krom již zcela italského Trenta i relativně značně německé Bolzano, které je zároveň správním a největším městem provincie, nazývané též Jižní Tyrolsko.

Kořeny dnešního zhruba 100tisícového města sahají až do antických dob. Po většinu roku a zejména pak během jarních tání se úzké údolí proměnilo v neprostupný a do jisté míry i neobyvatelný močál živený častými povodněmi. Větší význam městu přinesl až středověký obchod na benátsko-augsburgské kupecké stezce, jednom z nejvýznamnějších alpských koridorů mezi severem a jihem Evropy. Od 12. století zde vznikala šlechtická sídla a hrady, z nichž mnohé se zachovaly dodnes a můžeme je tak obdivovat i během cesty po hlavním dálničním tahu. Z té doby se také zachovala jedna z nejvýznamnějších památek města - gotický dům. Středověká část města s náměstím, pojmenovaném po významném básníkovi Piazza Walther von der Vogelweide, leží ve stínu gotické katedrály Nanebevzetí Panny Marie, symbolu Jižního Tyrolska. Její návštěva rozhodně stojí za to! Obdivovat můžete středověké fresky ze 14. století i četné obrazy znázorňující výjevy ze života světců, tak i významných postav či náboženských legend. Dominantou stavby i celého města je pak 65 metrů vysoká pískovcová věž z let 1501 - 1519 dle návrhu architekta Burkharda Engelberga. Interiér krom četných maleb zdobí i unikátní taktéž pískovcové kazatelny.

My však pokračujeme dále do centra, které je mj. velmi dobře dosažitelné automobilem, resp. pěšky z některého z mnoha vyhrazených parkovišť či parkovacích domů. Po zhruba 10 minutách procházky po pěší zóně, obklopeni nespočtem krámků a obchodů vkusně ukrytých v nekonečných podloubích, přicházíme k relativně nenápadné budově muzea, ukrývajícího jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů  této oblasti. A není jím nikdo jiný než Ötzi – ledový muž, jemuž muzeum poskytlo přístřeší v prvním patře. Za „dospělé“ vstupné 9,00 €, resp 7,00 € za lístek studentský, vás čeká vskutku nadmíru působivá exkurze o životě, smrti a nalezení tohoto přes 5300 let starého lovce, jehož hrobem se po tisíciletí stalo úbočí hory na rakousko-italské hranici, kde ho až v září roku 1991 našla dvojice německých turistů během návratu z alpské túry. Prvotní nález zpola zamrzlého těla vyčnívajícího z ledové masy napovídal, že se jedná o horolezce, který byl v této oblasti již delší dobu pohřešován. Ale až odborný průzkum přivolaných expertů a transport na půdu innsbrucké univerzity přinesl ono šokující zjištění. Bohužel prvotní neodborná manipulace a snahy tělo za každou cenu vyprostit pomocí cepínů a provazů vedlo k menšímu poškození trupu mumie, oblečení i jeho lovecké výbavy. S tím vším vás interaktivní prohlídka muzea podrobně seznámí. Krom samotného těla, uzavřeného v mrazivé schránce, k vám historie promluví skrz cenné artefakty, jako jsou dochované části zbraní, věci denní potřeby či důmyslné vysokohorské oblečení a výbava, tvořící unikátní svědectví z doby měděné. Antropologická a forenzní (vyšetřující) část expozice vás seznámí s původem, nejpravděpodobnější životní cestou, chorobami a možnou příčinnou Ötziho smrti, kterou údajně byla úkladná vražda! Původně měl lovec zahynout během náhlé sněhové bouře, rentgenové snímky však odhalily pod lopatkou hrot šípu, kterým byl zasažen na značnou vzdálenost do zad, tudíž mimo přímý souboj. Třetí a také poslední expertiza hovoří o smrtelné fraktuře lebky a poranění mozku, které vzniklo následným pádem a úderem o skalní výběžek nebo potyčkou, během níž přišel onen smrtící zásah kamenem. Ötziho mumifikované tělo je tak stále zdrojem nepřeberného množství informací a otázek s ním spojených. Jisté je však jedno. Rozhodně stojí za to některou z nich osobně poodhalit během návštěvy této unikátní multimediální výstavy

Adresa muzea:       

Roh ulic Museumstrasse/Via Museo a Sparkassenstrasse/via Cassa di Risparmio.

Otevírací dobu najdete ZDE, ceník výstavy ZDE

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: wikipedia commons: Fedi

Fotografie z muzea: © South Tyrol Museum of Archaeology/foto-dpi.com,



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie jednou, Itálie znovu!
Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu II.
Publikováno: 20.9.2015
Máme tu druhý den naší výpravy do Dolomit a čeká nás průsmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a ty zdatnější i zdolání vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasí nám opět přeje, takže hurá na lanovku směr vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.

Víte, že? Rakousko: Solná komora
Publikováno: 18.11.2012
Východně od Salzburgu se nachází jedna z historicky nejzajímavějších oblastí Rakouska. Území, ležící na hranici tří spolkových zemí, bylo osídleno již v době kamenné. Vydejme se tedy do okolí malebného městečka Hallstatt, jehož půvab se zrcadlí v průzračných vodách stejnojmenného jezera.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.
Publikováno: 27.9.2015
Kvůli špatnému počasí se vydáváme do muzea horolezce Reinholda Messnera – Firmian, které bylo otevřeno r. 2006 na hradě Sigmundskron. Musím uznat, že prostory hradu jsou pro téma historie horolezectví velice vhodné.

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Rakousko, Ötztalské Alpy – po stopách ledového muže
Publikováno: 23.4.2014
Minulý týden jsme na toulkách Ötztalskými Alpami navštívili městečko Vent a jeho rodinné lyžařské středisko. Dnes budeme ve výletě po tyrolském pohoří pokračovat a naším cílem bude legendární ledový muž Ötzi.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie: ostrov Ischia - místo mnoha kontrastů
Publikováno: 26.4.2015
Opouštíme umělci tolik milovaný Neapolský záliv a míříme na středomořský ostrov, který díky vulkanické činnosti vyrostl z moře na konci třetihor a po miliony let se formoval do útvaru, který dnes nazýváme Ischia.

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy II.
Publikováno: 4.11.2012
Grossglocknerská horská silnice patří vůbec nejvýše položeným přejezdům, jaký můžete v Alpách zdolat. Trasa vede zároveň přes jeden z nejkrásnějších horských průsmyků Evropy, jenž Vás zavede až do srdce Vysokých Taur.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Itálie: Alpentrip IV. - Trento
Publikováno: 2.9.2012
Dnes nás čeká menší zastavení ve městě, které však z běžných cestovatelů navštíví jen skutečný obdivovatel sakrální architektury. Bude to zastávka ve městě, kde se snoubí středoevropské a italské kulturní dědictví.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X