www.infoglobe.cz » Itálie, Ancona – na březích Jadranu

Itálie, Ancona – na březích Jadranu

Publikováno: 16.2.2018
Naším dnešním cílem je Ancona. Město, ve kterém žije zhruba sto tisíc lidí, najdete ve střední části Itálie na březích Jaderského moře. Turisté ho objevili relativně nedávno. Většinou sem cestují trajektem z Chorvatska nebo Řecka jako součást exkurze za místními atrakcemi.

Ancona se za dob Caesara (a později Trajána) stala významným obchodním centrem. Ten ji opevnil a vybudoval z ní námořní základnu. Během 3. až 5. století n. l. na Anconu opakovaně útočily germánské kmeny a Saracéni město v polovině 9. století vypálili. Na začátku druhého tisíciletí se Ancona stávala čím dál tím více samostatná, což vyvrcholilo založením námořní republiky, jejímž největším rivalem byly nedaleké Benátky. Síla republiky nebyla zanedbatelná. Považte, že byla ve 12. století schopna třikrát odrazit síly Svaté říše římské.

Ancona

Výlet v Anconě započneme v srdci města – na Piazza della Republica. Západní stranu tvoří přístav, kde vaší pozornosti jistě neunikne 18 metrů vysoký Trajánův vítěznýArco di Clementino oblouk. Nechal ho postavit římský senát v roce 115 na počest císaře, který se v podstatě ze soukromých prostředků výrazně zasadil o rozvoj města. Během archeologických vykopávek byly odkryty zbytky přístavu včetně opevnění z 2. století n. l., které mělo přístav chránit. Co by kamenem dohodil pak stojí další vítězný oblouk Arco Clementino, jenž byl postaven v 18. století.

Přesuneme se ke katedrále San Ciriaco, která je sídlem anconského arcibiskupa. Katedrála vznikla během let 996 až 1017 v byzantsko-románském stylu. Stojí na místě dřívějšího pohanského chrámu, jenž byl patrně zasvěcen bohyni krásy Afrodité, Ancona totiž původně vznikla jako řecká kolonie. Abyste se ke katedrále dostali, musíte nejprve vyjít schody, protože chrám se nachází na vrcholu kopce Monte Guasco. U vchodu do katedrály si povšimněte reliéfů a především si užijte skvělý výhled na pobřeží Jadranu.

katedrála

Část svahu kopce tvoří velký římský amfiteátr, postavený za doby vlády císaře Augusta. S amfiteátrem zároveň sousedí budova zdobená mozaikami, jenž pravděpodobně bývala školou pro gladiátory.

Pokračujeme k Palazzo Ferretti. Tento palác ze 16. století hostí jedno z nejprestižnějších archeologických muzeí v Itálii. Najdete v něm hlavně předměty z období římské říše. Vidět však můžete i objekty od pravěku po raný středověk.

Palazzo Ferretti

Posledním cílem je pro nás pláž Passetto s mramorovým památníkem obětem první světové války. Byl postaven v roce 1930 a stojí na vrcholu dvojitého schodiště, které ústí na pláži. Součástí pláže je starý rybářský přístav s jeskyněmi, které vytvořili rybáři. Schovávali si v nich totiž své lodě. Od monumentu můžete při dobrém počasí vidět dokonce chorvatské pobřeží.

GPS: 43°37'07.9"N 13°30'35.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: LaraLally19, Austroungarika, Giacomus, Giacomus (2), Diego BaglieriDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
10.12.2018
I letos nabídnou Košice svým návštěvníkům jedinečnou předvánoční atmosféru s pestrým programem plným zábavy, dobrého jídla či bohaté výzdoby.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 12. 12. 2018
svátek:Simona
dnes:
středa 12.12.
2 °C
zítra:
čtvrtek 13.12.
-1 °C