www.infoglobe.cz » Itálie, Arezzo – v srdci Toskánska

Itálie, Arezzo – v srdci Toskánska

Publikováno: 9.2.2018
Arezzo leží asi jen 80 kilometrů jižně od Florencie, je však destinací, kterou turisté moc často nenavštěvují.

Arezzo má svůj původ u záhadných Etrusků, kdy byla doložena existence města. Později zde byla římská pevnost, kolem které město prospívalo a rozvíjelo se. Od pradávna bylo spojováno s básníky, to mu zůstalo i během středověku a renesance. Zkrátka to bylo místo, kde se umění velmi dařilo. Naneštěstí jeho středověké centrum bylo vybombardováno během druhé světové války.

Piazza Grande

Ale nebojte, pořád je tu hodně k vidění. Začněme na Piazza Grande. Možná někomu přijde povědomé, obzvlášť těm, kdo viděli film Život je krásný, kultovní film Roberta Benigniho. Pěkné náměstí je obklopeno paláci. Pozornost věnujte především jeho severní straně, kterou zdobí kolonáda paláce Palazzo delle Logge a tvoří tak přirozenou hranici náměstí. Palác samotný vznikl mezi lety 1573–1581 podle návrhu slavného italského architekta Giorgia Vasariho. Před palácem si povšimněte repliky pranýře, kde museli stát lidé, kteří se dopustili nějakého zločinu, aby čelili posměškům veřejnosti. 

K vidění tu pak ještě je Palazzo della Faternitaå dei Laici, jehož stavba začala ve 14. století. Na jeho fasádě je patrný vliv gotiky, avšak dostaven byl palác ve stylu renesančním. V 16. století pak přibyla věž s hodinami a zvonem. Jedná se o jedny z nejstarších stále fungujících hodin v Itálii.

Palazzo della Faternitaå dei Laici

Stotisícovému Arezzu nechybí ani monumentální katedrála. Je vyzdvihována především pro její vitrážová okna, která vyrobil Fra Guillaume de Marcillat. Navíc se v katedrále, jež se stavěla téměř 700 let (od konce 13. století po začátek 20. století), nalézá i hrobka papeže Řehoře X. Kampanila ke katedrále přibyla v polovině 19. století. Původní Pieve di Santa Mariasakristie kostela nyní funguje jako muzeum, kde jsou vystaveny Pieve di Santa Maria oltářní malby, předměty vyrobené ze zlata a románský krucifix pocházející z 11. století.

Pieve di Santa Maria, známý jednoduše jako Pieve, je nejstarším kostelem ve městě a zároveň nejdůležitějším pozůstatkem románské architektury. Původně byl postaven ve 12. století, avšak byl zničen a ve 13. století rekonstruován a pozměněn. Změn se dočkal i v nadcházejících staletích. Čtyřpatrová fasáda je ve druhém patře lemována 12, ve třetím 24 a ve čtvrtém 32 sloupy, čímž vyvolává pocit, že se zužuje a tím opticky prodlužuje. Po straně kostela stojí 60metrová kampanila. Uvnitř můžete spatřit reliéfy se scénami ze života Jana Křtitele, které vznikly v první polovině 14. století.

Palazzo della Loggia

Poslední naší zastávkou v Arezzu je Palazzo Pretorio z 13. století. Podobně jako ostatní budovy svého druhu prošel mnoha změnami napříč staletími. Palác sloužil celých pět století jako věznice a teprve ve 20. století se z něj stala veřejná knihovna. 

Pokud budete někde poblíž, určitě se sem zajeďte podívat. Po klasických italských městech to bude příjemná změna.

GPS: 43°27'53.2"N 11°53'06.4"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Andrewrabbott, EnglightementReloaded, Tetraktys, Etienne, Ugo franchiniDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Assisi – za slavným světcem
Publikováno: 9.3.2018
Každý z vás musel alespoň jednou v životě zaslechnout jméno František z Assisi. Tento mnich, který byl znám pro svůj asketický způsob života, byl zakladatelem řádu menších bratří (františkáni). Řád se řídí řeholními pravidly stojícími na společném životě a chudobě. Hrob tohoto křesťanského světce naleznete právě ve městě Assisi, kam se dnes vydáme.

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.3.2018
Nenechte si ujít 71. ročník nejstarší atletické akce na Slovensku – Národní běh Děvín–Bratislava, a to v neděli 15. dubna.

22.3.2018
V sobotu 24. března se prvně v letošním roce otevřou brány Archeoparku Pavlov. K zahájení sezony je pro návštěvníky připraven doprovodný program.
21.3.2018
A je to tady! Dlouho očekávané jarní sluníčko a první zeleň hlásí příchod. Proto pomalu odložte teplé kabáty a začněte si užívat čerstvý jarní vzduch, například na již tradičních velikonočních trzích na zámku Schloss Hof.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – VIETNAM:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 3. 2018
svátek:Ivona
dnes:
pátek 23.3.
6 °C
zítra:
sobota 24.3.
8 °C