www.infoglobe.cz » Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů

Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Začneme na náměstí Piazza del Duomo, které na relativně malé ploše nabízí jednyzvonice z nejvýznamnějších památek v Itálii. Koneckonců minulý týden jsme skončili v baptisteriu Jana Křtitele, které se na tomto náměstí nachází také. Hned naproti stojí katedrála Santa Maria del Fiore. S její stavbou se začalo na konci 13. století a navržena byla v gotickém stylu Arnolfem di Cambiem. Je možné, že jméno architekta vám nic moc neříká, nicméně ve své době bylo jeho jméno známé. Vytvořil například sochu Karla I. z Anjou nebo bronzovou sochu sv. Petra v bazilice sv. Petra v Římě. Nicméně katedrála Panny Marie ve Florencii byla dostavěna až dávno po architektově smrti (v roce 1436).

katedrála

Naší další zastávkou je florentská radnice, která sídlí v Palazzo Vecchio (Starý palác) na Piazza della Signoria. Z tohoto paláce řídila mocná rodina Medicejských celé město a vlastně i Florentskou republiku. Spíše než palác radnice však připomíná pevnost, která má dokonce své tajné schodiště. To a jiné tajné části paláce můžete vidět během jedné z prohlídek. Večer si ze střechy paláce můžete užít západ slunce nad městem, ale nezapomeňte si zarezervovat místo dostatečně včas.

Palazzo Vecchio

Palác postavený ve 14. století stojí na ruinách římského amfiteátru, jehož pozůstatky je možné vidět ve sklepních prostorách radnice. Hlavní částí paláce je však Salone dei Cinquecento neboli Sál pěti set. Tento sál je 54 metrů dlouhý, 23 metrů široký a 18 metrů vysoký. Panelový strop i zdi zdobí nádherné malby, po stranách stojí sochy. Malby vytvořili titáni renesanční Itálie – Leonardo da Vinci a Michelangelo. Bylo to poprvé a naposledy, co oba umělci pracovali na stejném díle. Leonardo namaloval bitvu u Anghiari, která je bohužel ztracená, a Michelangelo bitvu u Casciny, která zůstala nedokončená a rovněž je ztracená.

Sál pěti set

Když už jsme ve Florencii, nesmí nám uniknout Uffizi. Tato přední florentská galerie stojí hned u zmíněného náměstí Piazza della Signoria. Ke galerii se pojí mnoho nej – patří Uffizik nejznámějším galeriím v Itálii a ve světě a zároveň i k těm nejnavštěvovanějším (okolo 2 milionů návštěvníků ročně). Palác, ve kterém galerie sídlí, byl postaven koncem 16. století. Původně byl určen pro úředníky, což se koneckonců nese i v názvu galerie (uffizi – kanceláře). Nicméně některé místnosti byly vyhrazeny pro výstavu maleb již od vzniku paláce.

Poté, co rodina Medicejských vymřela, byly její rozsáhlé umělecké sbírky darovány městu Florencie. Do galerie se vešla ale pouze část. Zbytek byl rozvezen do jiných muzeí ve Florencii. V Uffizi dnes můžete vidět díla slavných umělců – Caravaggia, Rembrandta, Raffaela Santiho, Albrechta Dürera, Leonarda da Vinciho nebo Botticelliho.

GPS: 43°46'22.8"N 11°15'19.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: RThiele, Petar Milosevic, Thermos, Guillaume Piolle, Petar Milosevic (2), Samuli LintulaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Ravenna – město mozaik II
Publikováno: 12.1.2018
Minule jsme zmínili, že Ravenna je městem mozaik. Nikde jinde na světě jich tolik nenajdete, možná v tureckém Istanbulu. Také jsme vám prozradili, že se tu konají hudební festivaly.

Itálie, Ravenna – město mozaik
Publikováno: 5.1.2018
Ravenna je jedno z historicky nejvýznamnějších měst v Itálii. V letech 402 až 476 bylo hlavním městem Západořímské říše. Dnes tu žije téměř 160 tisíc obyvatel a každoročně se tu koná letní festival opery a klasické hudby.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Publikováno: 16.3.2017
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.

Itálie, Cinque Terre – návštěva malebných městeček
Publikováno: 24.11.2017
Chráněná jako národní park a zapsaná v UNESCO, to je Cinque Terre, oblast v Itálii, kterou budete milovat. Možná zde nenajedete monumentální antické nebo středověké památky jako v Římě, Bologni nebo Pise, ale tomu se hravě vyrovná skvělá místní atmosféra. Cinque Terre je totiž oblast okolo pěti nádherných městeček (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare). Ještě relativně nedávno (v 60. letech 20. století) turisté o těchto městečkách skoro vůbec nevěděli a i kdyby, velmi těžko se k nim dostávalo. Dnes se sem sice dostanete autem, ale nečekejte, že jízda bude procházka růžovou zahradou.

Itálie, Bologna – nejen boloňské špagety
Publikováno: 10.11.2017
Turisté často považují Bolognu za jedno z nejatraktivnějších měst v Itálii – a to ne jen pro místní vynikající jídlo, které má mezinárodní dosah. Ale než se pustíme do jídla, měli bychom se ve městě trochu porozhlédnout.

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky
Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.1.2018
Pokud jste milovníky lidové hudby, neváhejte nad účastí na 14. ročníku celoslovenské prohlídky heligonkářů s názvem Svatoantonská heligonka.
16.1.2018
K jubilejnímu výročí ustanovení samostatného Československa, od kterého 26. října uplyne rovných 100 let, budou k vidění různé sbírkové předměty na řadě výstav. A protože 18. prosince uplyne také 100 let od založení Poštovního muzea v Praze, ke sbírkovým předmětům budou patřit i známky.
15.1.2018
Pokud se řadíte ke sportovním nadšencům, nenechte si ujít závody v horské cyklistice a zimním běhu – Stupava Winter Trophy MTB & RUN, které budou probíhat 20. a 21. ledna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 1. 2018
svátek:Drahoslav
dnes:
středa 17.1.
3 °C
zítra:
čtvrtek 18.1.
7 °C