www.infoglobe.cz » Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri

Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Cerveteri je známé především díky areálu etruské mohylové nekropole Banditaccia (Necropoli Etrusca della Banditaccia), který sousedí s městem a nachází se tak v dobře dosažitelné vzdálenosti. Přímo po výstupu z minibusu je nejlepší zajít si pro mapku do turistických informací, které jsou ve středu náměstí. Hovoří zde anglicky a vysvětlí vám cestu do etruské nekropole i poskytnou vytištěné odjezdy minibusu na zpáteční cestu.

náměstí Santa Maria, palác a sál Ruspoli

Do areálu jezdí i autobus, my jsme se však vydali pěšky. Cesta trvá přibližně dvacet minut a prakticky není možné špatně odbočit. Již před oficiálním vstupem do areálu, jemuž vévodí moderně zařízená prodejna lístků a suvenýrů, kde lze platit i kreditní kartou, je možné vidět některé pozůstatky etruského pohřebiště. Samotná vstupenka stojí 8 eur, nicméně za 10 eur ji lze zakoupit v kombinaci s prohlídkou Národního archeologického muzea Cerite, které se nachází zpět v Cerveteri. Navíc dostanete i multimediální zařízení pro komentovanou prohlídku s animacemi k použití na důležitých místech trasy a přehlednou mapku areálu. Prohlídka je individuální a zabere určitě alespoň dvě hodiny, lze si však v průběhu udělat pauzu na občerstvení – ať už vlastní, nebo v místním bufetu.

etruská mohylová nekropole Banditaccia

etruská mohylová nekropole Banditaccia   etruská mohylová nekropole Banditaccia

Etruská nekropole Banditaccia je zařazena pod UNESCO od roku 2004. Patří k nejdůležitějším archeologickým místům Středozemí jakožto názorné zobrazení pohřební architektury etruské kultury. Hrobky byly vybudovány z pěnovce (odrůda vápence) a nejstarší z nich s charakteristickými mohylami pochází již ze 7. století před naším letopočtem. Hrobky byly využívány vždy několika generacemi stejné rodiny. O století později již byly hrobky budovány v pravidelnějším kubickém tvaru a situovány do městské struktury – s ulicemi i náměstími. Většina hrobek je zpřístupněna i zevnitř, kde si právě pomocí poskytnutého multimediálního zařízení spustíte krátké povídání, které je dostupné v několika jazycích (bohužel ne v češtině). V polovině trasy je pak možnost občerstvení a zároveň se zde nachází místnost, kde se promítá přibližně 15minutový 3D film s etruskou tematikou.

etruská mohylová nekropole Banditaccia   etruská mohylová nekropole Banditaccia

Zpět ve městě se nabízí návštěva historického centra ohraničeného stylovými hradbami. Najdete zde i několik paláců a dalších monumentů, my jsme však zavítali ještě do Národního archeologického muzea Cerite. Muzeum je umístěno v hradu Ruspoli (kousek od zastávky autobusu na náměstí Piazza Santa Maria) a doplňuje poznatky z pohřebiště o další prvky z etruské kultury. Sbírka čítá množství rozličných předmětů, jako jsou například pohřební vázy, sarkofágy a keramické výrobky. Kromě muzea lze zde navštívit i kostel Santa Maria Maggiore, palác a sál rodiny Ruspoli či se jít podívat na věž Borgiů.

vstup do Národního archeologického muzea Cerite   Národní archeologické muzeum Cerite

Zpět jsme tentokrát zvolili jinou autobusovou linku, která nás dovezla o jednu stanici blíže k Římu – Cerveteri Ladispoli. Nicméně tento autobus již byl zpoplatněn, takže doporučuji i na cestu zpět využít mikrobus. Čekání na autobus je pak možné si zkrátit v místní kavárně a zmrzlinárně.

GPS: 41°59'56.7"N 12°05'58.8"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 9.3.2017
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Publikováno: 16.3.2017
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Řím II. - Colosseo
Publikováno: 18.8.2009
Naší cestu po Římě jsme minule zakončili na Plazza del Colosseo, jen několik metrů od stanice B, která je označena modrou barvou. Nicméně stanice není zde naším hlavním cílem. Na nevelkém prostranství tohoto náměstí se rozprostírá několik zatravněných ploch, které především během turistické sezóny okupují spolu s turisty prodejci suvenýrů a nutno říci, bohužel i kapsáři.

Řím III. - Fórum Románum 1.část
Publikováno: 1.9.2009
Opustili jsme Colosseum a nyní míříme po Via di S. Gregorio k Arco di Constantino, tedy jak již víme ke Konstantinově oblouku. Tento oblouk byl zbudován Senátem na paměť vítězství nad Marxentiem v Ponte Milvio roku 312 našeho letopočtu. Oblouk byl zkonstruován z jednotlivých části oblouku Trajána, Marca Aurelia a jiných monumentů.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Vepsáno ve tváři

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Nejhezčí túry světa, kniha pro milovníky dobrodružných cest
2. cena:
Nejkrásnější výlety na tajemná místa, praktický průvodce po výletech, na kterých se budete bát
1. cena redakce:
Zájezd na adventní trhy do Vídně s CK Radynacestu.cz
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Dárkový poukaz na masáž ve Studiu Nicole v Praze 4

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.10.2017
Knižní událost roku se blíží! Od 9. do 12. listopadu se v bratislavské Inchebě uskuteční již 25. knižní veletrh Bibliotéka, který doplní výstava vzdělávání a didaktické techniky Pedagogika, zaměřená na prezentaci učebnic, vzdělávacích softwarů a školních pomůcek.
17.10.2017
Ve výstavním a společenském centru IDEON v Pardubicích se koná ve dnech 20. až 22. října čokoládový festival. Čeká vás velmi sladký víkend s doprovodným programem.
16.10.2017
Již v sobotu 28. října se můžete těšit na Noc duchů, dýní a strašidel, která zavládne na středověkém hradě Strečno.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – CHILE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 10. 2017
svátek:Lukáš
dnes:
středa 18.10.
17 °C
zítra:
čtvrtek 19.10.
18 °C