www.infoglobe.cz » Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve

Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve

Publikováno: 25.5.2018
Toskánsko je kouzelné a je domovem mnoha měst, která alespoň stojí za zvážení, zda je navštívit.

Naším dnešním cílem je Pistoia. Třeba jste o tomto městě ještě nikdy neslyšeli, Pistoiakaždopádně velikostí se rovná Českým Budějovicím. Přibližně v 6. století př. n. l. se původně etruská osada stala římskou koloniíPistoia a bylo jí dáno jméno Pistorium.

Pistoia byla stejně jako jiná toskánská města silně ovlivňována nedalekou Florencií a Pisou, díky tomu zde dnes můžete vidět krásnou architekturu. Je možná až s podivem, že v tak malém městě je rozeseto tolik významných staveb.

Začněme v samém srdci města – na náměstí Piazza Duomo, kterému vévodí katedrála Cattedrale di San Zeno, jež byla postavena během 12. a 13. století na místě kostela z 5. století. Fasáda je tvořena portikem se sedmi oblouky a třemi vchody. Po levé straně kostela stojí 67 metrů vysoká zvonice, která zřejmě dříve byla lombardskou strážní věží. Uvnitř katedrály si povšimněte scén ze Starého a Nového zákona nebo ze života svatého Jakuba.

katedrála   katedrála

Baptisterium, které najdete naproti hlavnímu vchodu do katedrály, bylo postaveno v polovině 14. století. Zdi budovy tvoří střídavé horizontální linie zeleného a bílého mramoru. V tympanonu nad hlavním vchodem uvidíte sochu Panny Marie. Po stranách vchodu do baptisteria jsou sochy sv. Jana Křtitele a sv. Petra.

baptisterium

Dále se podíváme do Museo Capitolare, které schraňuje obrovské poklady katolické církve. O některých se dokonce zmiňuje Dante ve své Božské komedii. Uvidíte například relikviář svatého Zena a pozoruhodný relikviář svatého Jakuba z roku 1407, který stvořil Lorenzo Ghiberti. Pokud vám jeho jméno nic neříká, prozradíme, že se jednalo o jednoho z prvních zástupců florentské rané renesance. Ghiberti společně s Brunelleschim stvořili bronzové dveře florentského baptisteria s náměty ze Starého zákona. Ghiberti dále stvořil například sochy světců, které zdobí výklenky florentského oratoria Or San Michele.

Palazzo del Comune

Nalevo od katedrály uvidíte Palazzo del Comune, jehož stavba započala za vlády florentského guvernéra v roce 1294 a skončila až o téměř století později. Na fasádě věnujte pozornost zejména obrovskému erbu Medicejských. Uvnitř budovy vstoupíte do Městského muzea, jenž vystavuje fresky a malby z 13. až 18. století. Ty nejstarší malby naleznete ve dvou hlavních sálech v přízemí.

Milovníci historie, rychle sem!

GPS: 43°56'05.5"N 10°55'03.1"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Etienne, Mattis, Alexbarrow, MM, Malles, Idéfix~commonswikiDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Itálie, Lucca – elegantní toskánské město
Publikováno: 18.5.2018
Lucca je městem, které za dobu své existence vystřídalo nespočet pánů. Ať to byli Římané, Ostrogóti, Lombarďané, Frankové, kdysi mocné město Florencie, nebo Napoleon, který město daroval své sestře.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 11.5.2018
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 23. 5. 2019
svátek:Vladimír