www.infoglobe.cz » Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve

Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve

Publikováno: 25.5.2018
Toskánsko je kouzelné a je domovem mnoha měst, která alespoň stojí za zvážení, zda je navštívit.

Naším dnešním cílem je Pistoia. Třeba jste o tomto městě ještě nikdy neslyšeli, Pistoiakaždopádně velikostí se rovná Českým Budějovicím. Přibližně v 6. století př. n. l. se původně etruská osada stala římskou koloniíPistoia a bylo jí dáno jméno Pistorium.

Pistoia byla stejně jako jiná toskánská města silně ovlivňována nedalekou Florencií a Pisou, díky tomu zde dnes můžete vidět krásnou architekturu. Je možná až s podivem, že v tak malém městě je rozeseto tolik významných staveb.

Začněme v samém srdci města – na náměstí Piazza Duomo, kterému vévodí katedrála Cattedrale di San Zeno, jež byla postavena během 12. a 13. století na místě kostela z 5. století. Fasáda je tvořena portikem se sedmi oblouky a třemi vchody. Po levé straně kostela stojí 67 metrů vysoká zvonice, která zřejmě dříve byla lombardskou strážní věží. Uvnitř katedrály si povšimněte scén ze Starého a Nového zákona nebo ze života svatého Jakuba.

katedrála   katedrála

Baptisterium, které najdete naproti hlavnímu vchodu do katedrály, bylo postaveno v polovině 14. století. Zdi budovy tvoří střídavé horizontální linie zeleného a bílého mramoru. V tympanonu nad hlavním vchodem uvidíte sochu Panny Marie. Po stranách vchodu do baptisteria jsou sochy sv. Jana Křtitele a sv. Petra.

baptisterium

Dále se podíváme do Museo Capitolare, které schraňuje obrovské poklady katolické církve. O některých se dokonce zmiňuje Dante ve své Božské komedii. Uvidíte například relikviář svatého Zena a pozoruhodný relikviář svatého Jakuba z roku 1407, který stvořil Lorenzo Ghiberti. Pokud vám jeho jméno nic neříká, prozradíme, že se jednalo o jednoho z prvních zástupců florentské rané renesance. Ghiberti společně s Brunelleschim stvořili bronzové dveře florentského baptisteria s náměty ze Starého zákona. Ghiberti dále stvořil například sochy světců, které zdobí výklenky florentského oratoria Or San Michele.

Palazzo del Comune

Nalevo od katedrály uvidíte Palazzo del Comune, jehož stavba započala za vlády florentského guvernéra v roce 1294 a skončila až o téměř století později. Na fasádě věnujte pozornost zejména obrovskému erbu Medicejských. Uvnitř budovy vstoupíte do Městského muzea, jenž vystavuje fresky a malby z 13. až 18. století. Ty nejstarší malby naleznete ve dvou hlavních sálech v přízemí.

Milovníci historie, rychle sem!

GPS: 43°56'05.5"N 10°55'03.1"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Etienne, Mattis, Alexbarrow, MM, Malles, Idéfix~commonswikiDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Itálie, Lucca – elegantní toskánské město
Publikováno: 18.5.2018
Lucca je městem, které za dobu své existence vystřídalo nespočet pánů. Ať to byli Římané, Ostrogóti, Lombarďané, Frankové, kdysi mocné město Florencie, nebo Napoleon, který město daroval své sestře.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 11.5.2018
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2019
Při vstupu do historického centra italských Benátek zaplatí turisté od 2,50 do 10 eur. Nové opatření by se mělo dotknout pouze jednodenních turistů, kteří nebudou ve městě ubytovaní.
18.1.2019
Zveme vás na podmanivý zimní večer v zubereckém Muzeu oravské dědiny v obklopení nádherné přírody. Čekají vás úchvatné zimní kulisy, které slibují jedinečný zážitek.
17.1.2019
Beskydy už také mají svou stezku v oblacích. Nově vzniklá turistická atrakce nese název Stezka Valaška. Její součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený lanový chodník.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 1. 2019
svátek:Doubravka
dnes:
sobota 19.1.
2 °C
zítra:
neděle 20.1.
1 °C