www.infoglobe.cz » Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město

Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Když se vydáte poznávat Itálii, zregenerujete svou umělecky založenou duši, ať už jde o výtvarné, nebo hudební umění. Užijí si tu i milovníci historie nebo přírodních krás i gurmáni. Ale Itálie nabízí mnoho míst, kde si odpočine i vaše tělo – lázně. Tak proč to nespojit a nezavítat do jednoho z těchto míst, kde svou dovolenou trávil i slavný hudební skladatel Giuseppe Verdi?

Salsomaggiore Terme

Namířili jsme si to mezi kopce, malá údolí a mírné svahy, pole, louky a vinice, které obklopují lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Nachází se přibližně 35 km západně od města Parma.

Kdysi malá vesnička byla známá již za dob Římanů či Keltů, a to louhováním chloridu sodného, ​​tedy kuchyňské soli. V dokumentu z druhé poloviny 9. století se vzpomíná pod jménem Salso (latinsky salsus, což znamená slané). Odsud pramení i pojmenování – Salsomaggiore.

Ve středověku patřilo městečko mocné rodině Pallavicini. Sůl zde získávaly i další vládnoucí rody jako Visconti, Sforza, Farnese a Bourbon. Vždyť ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato.

Salsomaggiore Terme

Vznik cestovního ruchu a lázeňství ve městě sahá do roku 1839. V tom roce lékař Lorenzo Berzieri uskutečnil první léčebné pokusy a objevil blahodárné vlastnosti a účinky místní vody bohaté na minerály. Skromná vesnička, kde se staletí těžila sůl, tedy pomalu mění svou tvář i hospodářské zaměření a začíná soupeřit s nejlepšími evropskými lázněmi.

Právě počátkem 19. století, za vlády manželky Napoleona – Marie Louisy, vévodkyně Parmy a Piacenzy, začalo být Salsomaggiore považováno za lázeňskou atrakci a stalo se jedním z nejznámějších lázeňských měst v Evropě. V roce 1888 zde postavili železnici, což ještě zatraktivnilo oblast.

La Nostalgia, Salsomaggiore Terme

Lázeňské městečko se s příchodem 20. století začíná rozvíjet ještě rychleji, jeho  novým uměleckým, kulturním a životním stylem je „Belle Epoque“. Ve městě jsou vybudovány honosné hotely a vzniká rezidenční čtvrť s vilami a domy těch, kteří se zde rozhodli žít nebo trávit chvíle odpočinku.

Počet lázeňských hostů i dnes denně zvyšuje počet obyvatel. Vždyť právě hotelnictví, ale i zemědělství jsou odvětví, z nichž město žije dodnes. Hlavní příliv turistů bez pochyb už roky zajišťují silně slané termální vody. Ty jsou soustředěny v lázních s léčivou vodou i termálním bahnem, které působí velmi blahodárně na lidský organismus.

Terme Berzieri, Salsomaggiore Terme

Celkově se zde nachází 22 léčivých pramenů s vodou bohatou na jód a brom a s teplotou kolem 16 °C. Pomoc místních odborníků a hlavně léčivé vody zde vyhledávají zejména pacienti s poruchami metabolismu, kožními problémy, revmatismem a artritidou. Oblibě turistů se těší i okolní vesnice Salsominore a Tabiano, které mají také své lázně.

Terme Berzieri, Salsomaggiore Terme

Pro veřejnost je tu vybudován vnitřní termální bazén Piscina Termale Jodium SNC. Obklopený je velkým parkem v blízkosti hotelů Valentini a Grand Hotel Porro. Bazén nabízí také sportovní i relaxační vyžití lázeňské dovolené. Nacházejí se zde i posilovny, fitness centra, sauny a masérské služby. Můžete si tu tak užívat celé dny bez ohledu na počasí.

kostel San Vitale, Salsomaggiore Terme

Na vyvýšeném místě v těsné blízkosti termálního bazénu pro veřejnost stojí hlavní kostel města. Katedrála Chiesa di San Vitale (1927, Giulio Ulisse Arata). Byla postavena na místě starého farního kostela (1205, přestavěn v 16. století). Fasádu má z pálené cihly, půdorys řeckého kříže a ukončena je osmibokou kupolí. Interiér chrámu tvoří futuristický strohý styl s velkým kruhovým sálem. Pod kostelem je situována krypta Santa Maria delle Grazie. Chrám je zasvěcený patronovi města i jednomu z italských patronů, kterým je sv. Vitalis Milánský (jeho svátek si město připomíná 28. srpna).

kostel sv. Bartoloměje, Salsomaggiore Terme

V nedaleké uličce Via Giovanni Pascoli stojí druhý a nejstarší kostel ve městě – Chiesa di San Bartolomeo (1568). Kostelík zasvěcený apoštolu Bartolomějovi je nenápadný a strohý, se dvěma dřevěnými barokními sochami (sv. Bartoloměj a sv. Jakub) v interiéru.

Pokud si myslíte, že Salsomaggiore Terme nabízí svým návštěvníkům jen teplé léčivé prameny, mýlíte se. Co všechno tu najdete a zažijete, vám povíme už za týden.

GPS: 44°48'60.0"N 9°59'03.4"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri
Publikováno: 25.11.2018
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.

Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin
Publikováno: 18.11.2018
Itálie je mimo jiné ideální destinací pro zdravotní turistiku. Zdejší lázně nejsou jen o teplých pramenech, vždy nabídnou i něco navíc, ať už jde o kulturní aktivity, nebo krásné prostředí. Pojďme tam teď spolu nahlédnout.

Itálie, Parma – tady si pochutnáte
Publikováno: 6.7.2018
Máte rádi parmskou šunku a parmazán? Teď už určitě tušíte, že tyto dvě pochutiny se zrodily právě ve městě Parma. Téměř dvoutisícové město leží mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavním městem severoitalského regionu Emilia Romagna.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C