www.infoglobe.cz » Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin

Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin

Publikováno: 18.11.2018
Itálie je mimo jiné ideální destinací pro zdravotní turistiku. Zdejší lázně nejsou jen o teplých pramenech, vždy nabídnou i něco navíc, ať už jde o kulturní aktivity, nebo krásné prostředí. Pojďme tam teď spolu nahlédnout.

Začneme na rohu ulice Bacchelli a Viale Cavour před bronzovým památníkem Monumento al Fante (1922, Alberto Bazzoni), který je věnován 1. světové válce. Na druhé straně silnice dominanta města lázeňský dům Terme Berzieri a zároveň začátek pěší zóny a centra města.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Zde si mohou začít vychutnávat odpočinek ti, kteří rádi posedí u kávy, dobrého vína, jídla, ale i ti, co rádi nakupují. Městečko bylo v minulosti sídlem uměleckých řemesel, takže dodnes se zde vyrábějí keramické i mramorové výrobky a nádherně zdobené produkty z kůže. My jsme zamířili k malému stánku s nápisem Galateria. Italské gelato (zmrzlina) je v širokém okolí proslulé.

radnice (Salsomaggiore Terme)

Prošli jsme na náměstí Piazza Libertà, kde stojí budova radnice Palazzo Comunale (14. století, fasáda 18.–19. století) a naproti ní je Caffè Eden – Pastricceria Martinelli, kavárna s cenným dřevěným secesním nábytkem. Na rohu ulice Via Roma se nachází zajímavá budova v neo-středověkém stylu Gallerie Warowland (1914, Orsini Bongo) s romantickou zahradou a lavičkami. Budova měla sloužit galerii moderního umění, ale stala se sídlem správních úřadů lázní a turistického informačního centra města.

socha La Nostalgia (Salsomaggiore Terme)

Před Hotelem Regina je na malém náměstíčku bronzová socha ženy La Nostalgia (Cristofor Marzaroli, 1864–1865). Tato krásná romantická žena je jednou z nejvýznamnějších soch ve městě, představuje anatomický realismus a akademismus. Vznikla ve Florencii a byla vystavena i na světové výstavě v Paříži. Dnes tu stojí už jen její kopie, originál je v Parmě v Paolo Toschi Art Institute.

galerie Warowland (Salsomaggiore Terme)

Postupně jsme se dostali až na promenádu. Z jedné strany je Park Parco Mazzini (Giuseppe Roda, 1913), který je jakousi velkou zelenou oázou s jezírkem (v minulosti Parco Regina Marherita). Opomenout nemůžeme ani nádhernou botanickou zahradu, která se nachází na ploše 12 hektarů a roste v ní přes 450 druhů rostlin.

toalety (Salsomaggiore Terme)

Na druhé straně se za stromy ukrývají architektonické krásy období secese a art deca. Historické hotely, balkony, okapy, dekorace či zajímavé veřejné toalety. Vaši pozornost upoutá i malý bílý domek s dekorativní výzdobou, který ilustruje, že liberty styl se zde aplikoval všude.

Postupně jsme přišli až k monumentálnímu žulovému schodišti Scalinata Berardinelli (dar Aurelia Berardinelli, 1910), před kterým je památník filozofa a právníka Giana Domenica Romagnosi (1874, Cristofor Marzaroli), po kterém je ulice pojmenována.

galerie Warowland (Salsomaggiore Terme)

V tichu za stromy je zde ukryta budova s ​​cihlovou fasádou, která patří Grand Hotelu des Thermes, nazývanému i Palazzo dei Congressi (1898–1901, Luigi BROGGI). Budova je bohatá na architektonické a dekorativní prvky a patří k nejvýznamnějším příkladům stylu art deco v Itálii. Markýza nad vchodem a zábradlí jsou z tepaného železa. Po 1. světové válce byla budova rozšířena novou výstavbou s výhledem na park. Galileo Chini vytvořil výzdobu vnitřních prostor inspirovanou maurským stylem a kopuli jídelny v japonském stylu. Od roku 1965 je hotel ve vlastnictví města a postupně byl přeměněn na kongresové centrum. Ve třetím patře sídlí Paleontologické muzeum.

Grand Hotel des Thermes (Salsomaggiore Terme)

Jak na město padá soumrak noci, ulice a promenáda se začínají zaplňovat lidmi a hudbou. Promenáda nás přivádí zpět na náměstíčko mezi hotely Regina a Grand Hotel Salsomaggiore, kde to už pořádně žije! Hudba, zpěv, letní terasy plné lidí, na stolech drinky a kávičky. Hosté tohoto města se baví. Salsomaggiore Terme ožilo a lázeňští hosté se tancem baví přímo na ulici. Spát se tu jde až pozdě v noci.

Ve městě se konají různé zajímavé kulturní a společenské programy. Od roku 2007 je Salsomaggiore domovem evropského hudebního festivalu Incontrarsi Salsomaggiore – oslavy umění, hudby a divadla věnovaného ženám a jejich zdraví. Každoročně se právě zde pořádá i finále soutěže krásy Miss Itálie.

GPS: 44°48'47.9"N 9°59'03.6"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Sttanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri
Publikováno: 25.11.2018
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C