www.infoglobe.cz » Japonsko: Doprava po Japonsku

Japonsko: Doprava po Japonsku

Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

A nejen turistům. Jak dokazuje příběh pana Jardy, u kterého jsem v Japonsku bydlela a který si za celé dva roky svého pobytu v Tokiu nebyl schopen zjistit, kolik ho stojí jízdenka z Hiró na Šibuju, a chodil proto téměř každý den na českou ambasádu, aby mu to spočítali.

autobusová linka jezdící po Tokiu, Ginza

Pro nás cestování vlakem často neznamená nic víc, než dlouhé hodiny čekání na zpožděné soupravy. Pro Japonce má cestování vlakem velké kouzlo. Snad právě proto, že by se bez vlaků neobešli, věnují jim speciální pozornost. Když budete mít štěstí, můžete se v Japonsku setkat s takzvanými train otaku, milovníky vlaků. Tito lidé by bez vlaků dlouho nepřežili. Studují je, sbírají soupravy vláčků, vylepují si jejich fotky do alb a samozřejmě chodí vlaky fotit do přírody. Jsou schopni celé hodiny čekat ve stínu tunelu na svou kořist – fotografii právě přijíždějícího vlaku. Někteří z nich se dokonce chodí loučit a říkat své sbohem vlakovým soupravám, které mají být odstaveny. Nicméně dopravní infrastrukturu milují i obyčejní Japonci. Důkazem toho může být například fakt, že se na youtube přou, které nástupiště a která zastávka má nejkrásnější hudební znělku.   

Schéma linek JR nad turnikety s jízdenkami

Pravdou je, že ve skutečnosti cestováni po Japonsku a hlavně po Tokiu zdaleka není tak zmatené, jak se na první pohled může zdát. V dnešní době jsou již téměř všechny vývěsky ve větších stanicích v Japonsku opatřeny anglickým překladem. Japonská preciznost potom vybavila každou linku jinou barvou a písmenkem. Pokud respektujeme pravidla cestování hromadnou dopravou a také pravidla slušného chování, (Japonci na nástupišti nikdy nepředbíhají!), pak se bez problémů dostaneme téměř kamkoliv. Při cestování po památkách v Tokiu a jeho okolí je nejjednodušší využívat buď metra, které ale jezdí pouze pod Tokiem, nebo linek JR, které nás zavezou i do nejbližších měst. Jízda těmito dopravními prostředky samozřejmě není zadarmo, takže pokud jste si v Čechách předem nezakoupili Japanese Rail Pass - šikovnou, ale dost drahou knížku, která vám umožní až dva týdny procházet turnikety bez placení lístků, je potřeba si před cestou zakoupit jízdenku.

studenti čekající na autobus, Omotesando

Obsluha turniketů na jízdenky není složitá. Na tabuli nad turnikety je na mapě linek vypsáno, kolik vás stojí cesta z místa, kde stojíte, do cílové zastávky. Pokud i tak nejste schopni namačkat na displeji správnou hodnotu jízdenky, vše vždy jistí vcelku ochotní zaměstnanci drah či obyčejní Japonci, kteří si kupují lístky v automatu vedle vás. A pokud se vám, stejně jako mně, stane, že si na přestupní zastávce omylem koupíte jízdenku na jinou linku, zaměstnanci drah vám vrátí peníze. 

schéma linek JR s cenami zastávek

Díky linkám JR se turista může podívat do míst, kam by se jinak musel složitě dostávat třeba lokálkami. Dojede tak snadno během několika minut například do Kamakury, města plného krásných a významných historických památek, které dalo název celé jedné éře japonských dějin. Pokud si potrpíte na chrámy, rozhodně byste Kamakuru neměli minout. Množství šintoistických a buddhistických chrámů, které se zde nachází v těsném sousedství, je vskutku úctyhodné. Mezi nejvýznamnější chrámy potom patří například šintoistický chrám Hačimangu (Tsurugaoka Hachimangu) nebo dva zenové chrámy, Kenčodži a Engakudži. Turisty rovněž láká obří, téměř třináct a půl metru vysoká, bronzová socha Buddhy stojící pod širým nebem. Socha byla postavená v roe 1252 a původně byla umístěná v chrámu, který však neodolal tajfunům a dalším přírodním katastrofám.

Chrám Hačimangu

Sympatické jsou na Kamakuře rovněž její pláže, kde se odvážný turista může v letních měsících smočit v moři, a skromnější nákupní centrum. A pokud již máte Japonska a Japonců plné zuby, JR linky vás zavezou například i do jokohamské čínské čtvrti.

Kamakurská pláž

Rozhodne-li se turista navštívit krom Tokia i jiná japonská města, jistě si nenechá ujít příležitost svézt se šinkansenem. Ono je to také praktičtější, protože cesta například z Tokia do Hirošimy vám tak nezabere více jak čtyři hodiny. Cestování šinkansenem není žádná věda. Jako při dopravě jakýmkoli jiným vlakem je potřeba dojít na nádraží, zakoupit si jízdenku, projít turniketem, dostavit se na správné nástupiště a nastoupit na správný vlak. Řada šinkansenových souprav vlastní i kuřácký vagón, který je zvenčí patřičně označený. V průběhu jízdy potom uličkou prochází obsluha, která prodává jídlo a pití. Zde si ovšem hladový pasažér musí počkat, až budou obslouženi všichni cestující v řadách před ním – předbíhat není dovoleno. Dokonce se můžete spolehnout, že i když budete ještě hlasitě oddychovat, protože jste právě doběhli vlak, a budete slušně škemrat jen o doušek vody, nepřijdete na řadu dříve než tlustý Japonec před vámi, který si bude dvacet minut objednávat suši a pak se ještě deset minut uklánět servírce.

Jokohamská čínská čtvrť

Soupravy šinkansenů jezdící na pravděpodobně nejvyužívanějších linkách Tókaidó a Sanjó se standardně dělí na tři typy, podle toho, kolik za cestu projedou zastávek bez zastavení. Nejrychlejší soupravou je vlak Nozomi, v překladu Přání. Druhé nejrychlejší soupravě se přezdívá Hikari, tedy Světlo. Třetí, nejpomalejší souprava, tzv. Kodama, Ozvěna, potom projíždí všechny zastávky a je využívána převážně k přejíždění mezi menšími městy.

Šinkansenové nástupiště

A na co si ve vlaku dát pozor? Ve většině souprav metra a vlaků se nacházejí sedadla určená pro seniory nebo cestující s postižením, v jejichž okolí je zakázáno používat elektrické přístroje. Na eskalátorech si turista musí dát pozor, stojí se totiž na opačné straně než u nás. Pokud to nevíte, snadno se vám stane, že vás srazí dav spěchající na vlak. A pokud se rozhodnete využívat jako dopravní prostředek kolo, je dobré vědět, že v Japonsku, stejně tak jako třeba v Anglii, jezdí kola a auta po silnici nalevo.  

Při prvních pokusech nezazmatkovat a nastoupit do správného vlaku budete možná trochu nervózní, na cestování japonskou hromadnou dopravou si však rychle zvyknete a snadno se pak dostanete na místa, nad jejichž krásou se vám bude tajit dech.

Jízdní kolo je v Tokiu hojně využívaný dopravní prostředek, Ginza

Text/foto: Anna Jarchovská

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad
Publikováno: 16.1.2015
Kdysi dávno jsme uveřejnili článek o jednom z největších japonských měst, Ósace. Na jeho konci jsme letmo zmínili i místní hrad, jehož plocha je pouze o něco málo menší než plocha Pražského hradu.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Víte, že? Hashima - japonský ostrov duchů
Publikováno: 20.1.2013
Nedaleko jednoho z nejvýznamnějších tichomořských přístavů, japonského Nagasaki, se nachází jedno z nejpodivnějších míst světa - ostrov Hashima. Jaký byl osud jednoho z nejhustěji obydlených míst světa, které se dnes stalo pomníkem tisíců mrtvých horníků v uhelných dolech kdesi v jeho hlubinách.

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Srovnání s Českem
Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: Nakupování v metropoli
Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.

Víte, že? Nejrychlejší vlak světa
Publikováno: 23.1.2011
I v novém roce Vás bude provázet náš pravidelný seriál o zajímavostech, kuriozitách a pozoruhodných místech, a to nejen České republiky či Slovenska. Náš zájem bude, počínaje dnešním dnem, sahat i za hranice naší republiky, přičemž se Vám pokusíme přinášet opravdu zajímavé informace o místech, která si pro svou jedinečnost tento zájem bezesporu zaslouží.

Víte, že? Silvestr v Japonsku
Publikováno: 1.1.2012
Je první den nového roku, většina z nás ještě vyspává noční radovánky, porušují se první předsevzetí a na kamnech se ohřívá obligátní česnečka či tradiční novoroční čočka. Jak ale slaví příchod nového roku na druhém konci světa?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X