www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky I.

JAR: bohatý kout Afriky I.

Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

Pretorie (Tswane)

Je politické a diplomatické centrum státu, administrativní a de facto národní metropole PretorieJAR. Na rozdíl od sousedního ultramoderního a hlučného Johanessburgu je Pretorie klidné a příjemné město.

Žije zde přes 1 milion obyvatel, většinu z nich tvoří státní zaměstnanci. Je zde přítomen kdysi velice mohutný vliv burské kultury (Búrové, též Afrikánci, byli osadníci v oblasti Jižní Afriky, kteří pocházeli z německých zemí, Holandska a Francie), ale na ulicích lze uslyšet různorodou směs dialektů – od jižního Boto do nářečí Mandarín.
Oblast, kde nyní leží Pretorie, po staletí byla domovem kmene Soto. V roce 1855 Marthinus Pretorius - vůdce Voortrekkers zde položil základy města a pojmenoval ho na počest svého otce - Andriesa Pretoriusa, který se po vítězství Burů nad Zulu (jihoafrický národ) stal burským národním hrdinou. V roce 1860 se Pretorie stala hlavním městem BPretorijska univerzitaurské jihoafrické republiky, po jejím sjednocení v roce 1910 se Svobodným státem (Free State) a kolonií Cape a Natal, stala administrativním centrem celé Jižní Afriky.

V novodobé historii se Pretorie stala symbolem apartheidu (jednalo se o politiku rasové segregace, která byla velkým problémem Jihoafrické republiky během 20. století), protože právě v tomto městě se konal soudní proces s Nelsonem Mandelou, známým pro jeho boj s apartheidem, který skončil jeho mnohaletým vězněním. Avšak v roce 1994 Nelson Mandela se stal prvním přímo zvoleným prezidentem JAR.

Pretorie je centrem kulturního života provincie. Lze zde najít velkolepá muzea,Budova unie památky, historické budovy a galerie, několik překrásných národních parků, kde lze pozorovat život v divočině, a také diamantové doly, kde lze spatřit výrobu skutečných diamantů.

Turisticky atraktivním místem Pretorie je především její centrum  - náměstí Kerkplats se starou radnicí (1899), Katedrální náměstí s budovami Starého Raadsaale a Justičního paláce (1898), parku BrayPretorientirion, kde se nachází oficiální rezidence prezidenta JAR, Státní divadlo, Krugerovo muzeum (na počest prvního prezidenta Transvaalu Pauluse Krugera a historie anglo-búrské války), Památník prvním osadníkům (1949), pevnost Klapperkop (nyní je zde Vojenské muzeum), budova Jihoafrické rezervní banky (nejvyšší budova ve městě), Národní jihoafrická zoo, hvězdárna Radcliffe, Ústav Afriky, Akademie umění a věd Jižní Afriky, Městská galerie, Muzeum vědy a průmyslu, Muzeum národní kultury, Policejní muzeum, Muzeum Corta Stenberga, Transvaalské muzeum přírodní historie, muzeum pod širým nebem Pernif atd.

 

Příště: dokončení vyprávění o Pretorii

Základní informace o JAR naleznete zde.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia a Wikimedia Commons: Davinci77, hu:User:OsvátA, XcepticZP, NJR ZA, Mike-PrinsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Port Elizabeth - perla Východního Kapska
Publikováno: 6.12.2010
Jižní Afrika je plna zajímavých míst a měst, o kterých stojí za to vědět něco více. V dnešním článku vám nabízíme povídání o jednom z nejstarších z nich - o Port Elizabeth.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Durban - zlaté písky města u přístavu
Publikováno: 20.12.2010
Největší přístav Jižní Afriky není cílem pouze lodí všeho druhu, ale pro své zlaté písky, památky nebo casina, i místem odpočinku lidí z celého světa.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C