www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky I.

JAR: bohatý kout Afriky I.

Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

Pretorie (Tswane)

Je politické a diplomatické centrum státu, administrativní a de facto národní metropole PretorieJAR. Na rozdíl od sousedního ultramoderního a hlučného Johanessburgu je Pretorie klidné a příjemné město.

Žije zde přes 1 milion obyvatel, většinu z nich tvoří státní zaměstnanci. Je zde přítomen kdysi velice mohutný vliv burské kultury (Búrové, též Afrikánci, byli osadníci v oblasti Jižní Afriky, kteří pocházeli z německých zemí, Holandska a Francie), ale na ulicích lze uslyšet různorodou směs dialektů – od jižního Boto do nářečí Mandarín.
Oblast, kde nyní leží Pretorie, po staletí byla domovem kmene Soto. V roce 1855 Marthinus Pretorius - vůdce Voortrekkers zde položil základy města a pojmenoval ho na počest svého otce - Andriesa Pretoriusa, který se po vítězství Burů nad Zulu (jihoafrický národ) stal burským národním hrdinou. V roce 1860 se Pretorie stala hlavním městem BPretorijska univerzitaurské jihoafrické republiky, po jejím sjednocení v roce 1910 se Svobodným státem (Free State) a kolonií Cape a Natal, stala administrativním centrem celé Jižní Afriky.

V novodobé historii se Pretorie stala symbolem apartheidu (jednalo se o politiku rasové segregace, která byla velkým problémem Jihoafrické republiky během 20. století), protože právě v tomto městě se konal soudní proces s Nelsonem Mandelou, známým pro jeho boj s apartheidem, který skončil jeho mnohaletým vězněním. Avšak v roce 1994 Nelson Mandela se stal prvním přímo zvoleným prezidentem JAR.

Pretorie je centrem kulturního života provincie. Lze zde najít velkolepá muzea,Budova unie památky, historické budovy a galerie, několik překrásných národních parků, kde lze pozorovat život v divočině, a také diamantové doly, kde lze spatřit výrobu skutečných diamantů.

Turisticky atraktivním místem Pretorie je především její centrum  - náměstí Kerkplats se starou radnicí (1899), Katedrální náměstí s budovami Starého Raadsaale a Justičního paláce (1898), parku BrayPretorientirion, kde se nachází oficiální rezidence prezidenta JAR, Státní divadlo, Krugerovo muzeum (na počest prvního prezidenta Transvaalu Pauluse Krugera a historie anglo-búrské války), Památník prvním osadníkům (1949), pevnost Klapperkop (nyní je zde Vojenské muzeum), budova Jihoafrické rezervní banky (nejvyšší budova ve městě), Národní jihoafrická zoo, hvězdárna Radcliffe, Ústav Afriky, Akademie umění a věd Jižní Afriky, Městská galerie, Muzeum vědy a průmyslu, Muzeum národní kultury, Policejní muzeum, Muzeum Corta Stenberga, Transvaalské muzeum přírodní historie, muzeum pod širým nebem Pernif atd.

 

Příště: dokončení vyprávění o Pretorii

Základní informace o JAR naleznete zde.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia a Wikimedia Commons: Davinci77, hu:User:OsvátA, XcepticZP, NJR ZA, Mike-PrinsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Port Elizabeth - perla Východního Kapska
Publikováno: 6.12.2010
Jižní Afrika je plna zajímavých míst a měst, o kterých stojí za to vědět něco více. V dnešním článku vám nabízíme povídání o jednom z nejstarších z nich - o Port Elizabeth.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Durban - zlaté písky města u přístavu
Publikováno: 20.12.2010
Největší přístav Jižní Afriky není cílem pouze lodí všeho druhu, ale pro své zlaté písky, památky nebo casina, i místem odpočinku lidí z celého světa.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.3.2018
V sobotu 24. března se prvně v letošním roce otevřou brány Archeoparku Pavlov. K zahájení sezony je pro návštěvníky připraven doprovodný program.
21.3.2018
A je to tady! Dlouho očekávané jarní sluníčko a první zeleň hlásí příchod. Proto pomalu odložte teplé kabáty a začněte si užívat čerstvý jarní vzduch, například na již tradičních velikonočních trzích na zámku Schloss Hof.

20.3.2018
Muzeum města Brna vydalo novou publikaci VILA TUGENDHAT. ZAHRADA. Publikace je ve dvou jazycích – česky a anglicky. Představuje vývoj zahrady od prvopočátku až po rekonstrukci v letech 2010–2012.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – VIETNAM:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 3. 2018
svátek:Leona
dnes:
čtvrtek 22.3.
6 °C
zítra:
pátek 23.3.
6 °C