www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky II.

JAR: bohatý kout Afriky II.

Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

Kapské městoNejvýznamnějším muzeem Pretorie je Transvaalské Muzeum přírodní historie, které bylo založeno v roce 1892. Dnes také slouží jako výzkumné a dokumentační středisko flóry a fauny Jižní Afriky.

Muzeum antropologie a archeologie se nachází v Jihoafrické národní univerzitě. K dispozici je 10 kolekcí a více než 27 000 exponátů, které vyprávějí o kulturním životě a tradicích místních kmenů včetně Ndebele a Xhosa, stejně jako artefakty z dob kamenné a železné. Zde je také umístěna sbírka exponátů ze starodávného afrického království Mapungubwe, jehož rozkvět byl v letech 1000-1300 n. l.

Stadion v Kapském MěstěMuzeum pionýrů – je starobylá farmářská usedlost, postavená asi před 150 lety. Představuje úžasný příklad architektury, stavebních materiálů a technologií tehdy používaných. Kusy nábytku, keramiky, skla a porcelánu odráží nejen život průkopníků, ale také cestování obchodníků z provincie Kapsko do vnitrozemí.

Pretorie a její okolí je rájem pro milovníky divoké přírody a rekreace. Zde je Národní botanická zahrada Pretorie, která byla založena v roce 1946 a je sídlem Afrického národního botanického ústavu. Zahrada zaujímá rozlohu asi 50 hektarů a reprezentuje flóru jižního koutu Afriky. Tato botanická zahrada je domovem 198 druhů ptáků, stejně jako mnoha plazů a drobných savců.Kapské Město

Národní zoologická zahrada je jednou z nejlepších zoo na světě. Každoročně ji navštíví 600 000 návštěvníků, aby obdivovali 3117 zvířat žijících na celkové ploše 85 hektarů. Zoo se může pochlubit největším akváriem v zemi, parkem plazů a třetí největší sbírkou exotických dřevin. 

Blízko Pretorie se nachází slavný meteorický kráter Tswaing - kráter od pádu meteoritu o výšce 100 m a o průměru 1 km, který je stár 220 000 Kapská radnicelet. Síla úderu se rovnala ekvivalentu přibližně 100 atomových bomb svržených na Hirošimu. 

Kapské Město

Nacházející se mezi dvěma oceány a Stolovou horou, Kapské Město (Cape Town), nebo jak ho láskyplně nazývají místní - "město-mama", je jedním z nejstarších měst Jižní Afriky, jehož stáří přesahuje 300 let. Právě zde, v Kapském Městě, se mísí různé reálie, národnosti a zvyky:  staré holandské domy, tanečníci s pomalovanými obličeji předvádějící tradiční africké tance, voňavé aroma malajské kuchyně, vynikající místní jihoafrická vína, slavnostní zvonění katedrálních zvonů, smutná píseň muezzinů.  Kapské Město 

Historie

V historii tohoto města se odrážejí dějiny celé země. Prvními Evropany, jejichž návštěva byla zdokumentována, byli Portugalci – v roce 1488 při hledání námořní cesty do Indie, Bartoloměj Dias obeplul mys a pojmenoval ho Cabo da Boa Esperança (mys Dobré naděje). Tady se ale dlouho nezdržel, pKapské Městorotože jeho snem byly obrovské poklady východní Afriky a Indie. Vedení holandské Východoindické společnosti (založena roku 1602) si uvědomilo výhodu - mít v tomto místě trvalé osídlení a poslalo sem v roce 1652 výpravu tvořenou 3 loďmi a 80 žoldáky pod vedením mladého námořníka a lékaře Jana van Riebeecka

Kmeny Bushmanů a Hottentotů nebyly nadšeny sousedstvím Evropanů – vznikaly mezi nimi neustále ozbrojené střety, proto nechal J. Riebeeck zasadit živý plot z divokých mandlí, aby "chránil" svou evropskou osadu. Plot se nacházel kolem západního úpatí Stolové hory (Table Mountain) a sestupoval do Stolové zátoky. Jeho části můžete nyní vidět v Botanické zahradě Kirstenbosch.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Alkivar, aprillynn77, Self, Self foto 2, Warren Rohner, Adrian FrithDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C