www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky II.

JAR: bohatý kout Afriky II.

Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

Kapské městoNejvýznamnějším muzeem Pretorie je Transvaalské Muzeum přírodní historie, které bylo založeno v roce 1892. Dnes také slouží jako výzkumné a dokumentační středisko flóry a fauny Jižní Afriky.

Muzeum antropologie a archeologie se nachází v Jihoafrické národní univerzitě. K dispozici je 10 kolekcí a více než 27 000 exponátů, které vyprávějí o kulturním životě a tradicích místních kmenů včetně Ndebele a Xhosa, stejně jako artefakty z dob kamenné a železné. Zde je také umístěna sbírka exponátů ze starodávného afrického království Mapungubwe, jehož rozkvět byl v letech 1000-1300 n. l.

Stadion v Kapském MěstěMuzeum pionýrů – je starobylá farmářská usedlost, postavená asi před 150 lety. Představuje úžasný příklad architektury, stavebních materiálů a technologií tehdy používaných. Kusy nábytku, keramiky, skla a porcelánu odráží nejen život průkopníků, ale také cestování obchodníků z provincie Kapsko do vnitrozemí.

Pretorie a její okolí je rájem pro milovníky divoké přírody a rekreace. Zde je Národní botanická zahrada Pretorie, která byla založena v roce 1946 a je sídlem Afrického národního botanického ústavu. Zahrada zaujímá rozlohu asi 50 hektarů a reprezentuje flóru jižního koutu Afriky. Tato botanická zahrada je domovem 198 druhů ptáků, stejně jako mnoha plazů a drobných savců.Kapské Město

Národní zoologická zahrada je jednou z nejlepších zoo na světě. Každoročně ji navštíví 600 000 návštěvníků, aby obdivovali 3117 zvířat žijících na celkové ploše 85 hektarů. Zoo se může pochlubit největším akváriem v zemi, parkem plazů a třetí největší sbírkou exotických dřevin. 

Blízko Pretorie se nachází slavný meteorický kráter Tswaing - kráter od pádu meteoritu o výšce 100 m a o průměru 1 km, který je stár 220 000 Kapská radnicelet. Síla úderu se rovnala ekvivalentu přibližně 100 atomových bomb svržených na Hirošimu. 

Kapské Město

Nacházející se mezi dvěma oceány a Stolovou horou, Kapské Město (Cape Town), nebo jak ho láskyplně nazývají místní - "město-mama", je jedním z nejstarších měst Jižní Afriky, jehož stáří přesahuje 300 let. Právě zde, v Kapském Městě, se mísí různé reálie, národnosti a zvyky:  staré holandské domy, tanečníci s pomalovanými obličeji předvádějící tradiční africké tance, voňavé aroma malajské kuchyně, vynikající místní jihoafrická vína, slavnostní zvonění katedrálních zvonů, smutná píseň muezzinů.  Kapské Město 

Historie

V historii tohoto města se odrážejí dějiny celé země. Prvními Evropany, jejichž návštěva byla zdokumentována, byli Portugalci – v roce 1488 při hledání námořní cesty do Indie, Bartoloměj Dias obeplul mys a pojmenoval ho Cabo da Boa Esperança (mys Dobré naděje). Tady se ale dlouho nezdržel, pKapské Městorotože jeho snem byly obrovské poklady východní Afriky a Indie. Vedení holandské Východoindické společnosti (založena roku 1602) si uvědomilo výhodu - mít v tomto místě trvalé osídlení a poslalo sem v roce 1652 výpravu tvořenou 3 loďmi a 80 žoldáky pod vedením mladého námořníka a lékaře Jana van Riebeecka

Kmeny Bushmanů a Hottentotů nebyly nadšeny sousedstvím Evropanů – vznikaly mezi nimi neustále ozbrojené střety, proto nechal J. Riebeeck zasadit živý plot z divokých mandlí, aby "chránil" svou evropskou osadu. Plot se nacházel kolem západního úpatí Stolové hory (Table Mountain) a sestupoval do Stolové zátoky. Jeho části můžete nyní vidět v Botanické zahradě Kirstenbosch.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Alkivar, aprillynn77, Self, Self foto 2, Warren Rohner, Adrian FrithDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.2.2018
Staňte se hrdinou lyžařské sezony 2017/2018 v Nízkych a Vysokých Tatrách, ve Špindlerově Mlýně či v polském Szczyrku a získejte titul HERO SEASON TROPHY!
24.2.2018
V roce 2017 navštívilo Národní zemědělské muzeum téměř o 200 tisíc lidí více než v r. 2016 (cca půl milionu návštěvníků). Vděčí za to novým expozicím a řadě doprovodných akcí na pobočkách. Letos chce muzeum navázat vyvrcholením oslav 100 let od založení.
23.2.2018
Přijďte se podívat na nejúspěšnější fotografie přihlášené do soutěže Náš svět je krásný (Our world is beautiful), které najdete ve vybraných bratislavských nákupních centrech a ve Slovenském národním divadle.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KUBA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 2. 2018
svátek:Liliana
dnes:
neděle 25.2.
-4 °C
zítra:
pondělí 26.2.
-5 °C