www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky IV.

JAR: bohatý kout Afriky IV.

Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

DiagonálJohannesburg, Dzhoburg, Dzhozzi nebo také Egoli. To jsou jména pro jednu ze 40 největších světových metropolí. Johannesburg je hlavním městem provincie Gauteng, jejíž ekonomika je po Egyptu druhá největší na africkém kontinentu. Je sídlem Ústavního soudu JAR – nejvyššího soudního orgánu a také jediné burzy cenných papírů na africkém kontinentě, která patří do dvacítky nejvlivnějších světových burz. Populace Johannesburgu čítá 3 800 000 lidí (je největším městem v jižní Africe).
 

Johannesburg se může pochlubit opravdu starobylou historií, o čemž svědčí nález pozůstatků našeho vzdáleného předka – Australopitheca africana – který zde žil před více než 3,5 miliony lety. Tento nález byl Budova Trust Bankobjeven v jeskyních Sterkfontein, které se nacházejí přímo za městem.  Moderní dějiny tohoto města začínají od roku 1886, kdy australský zlatokop Georg Harrison objevil v této oblasti známé naleziště zlata Witwatersrand (vytěžilo se z něj na 40% veškerého zlata).  Od té doby se město bouřlivě rozvíjí a v současnosti je to jedno z nejbohatších měst na světě. Nejdříve na vás zapůsobí trochu depresivně, protože ho ze všech stran obklopují stovky hald a dodávají mu Historická část Johannesburguprůmyslový vzhled. Avšak centrum Johannesburgu je zastaveno plejádou ultramoderních budov ze skla a betonu, které originálně doplňují staré budovy z koloniálního období.

Památky

Mezi nejzajímavější památky patří budova Staré pošty (1897, pokládá se za jedno z nejkrásnějších městských stavení), Oppenheimerova zahrada, Centrální knihovna (1935, v současné době je zde Historické muzeum a Geologické muzeum), největší obchodní centrum v Africe – Sandton, Market-square – jedno z největších trhovišť na kontinentu, Muzeum výtvarného umění, Historické muzeum, „náměstí 300 obchodů“ Oriental Plaza, burza (JSE) otevřena Johannesburgpro návštěvníky, podle mnohých nejkrásnější budova ve městě – mrakodrap Diamond, Paleontologické muzeum, hvězdárna vedle vchodu do studentského městečka, Muzeum skalních maleb v areálu zoologické zahrady atd.

 

Muzeum apartheidu – seznamuje s temnou minulostí Jižní Afriky, která je zatížená státem podporovaným systémem rezervací, založených výlučně na rasové diskriminaci. Abyste se lépe mohli vcítit do dobové atmosféry, na vstupním lístku budete identifikováni jako „bílý“ nebo „nebílý“ občan. Mezi Johannesburgnejznámější exponáty muzea patří například klec plná zbraní, která se používala pro udržení pořádku, nebo 121 oprátek visících ze střechy, připomínajících oběšené vězně během apartheidu. Je zde také záznam známého projevu Nelsona Mandely z roku 1961, stejně jako projev k národu od předsedy vlády Hendrika Verwoerda, ve kterém vysvětloval, že efektivní řízení státu je možné pouze za podmínky rasové segregace. V jedné z místností je umístěna nová demokratická ústava JAR. 

Čtvrť HillbrowNeméně zajímavými místy jsou bývalá předměstí obklopující historické centrum, ve kterých stojí za podívanou například Africké muzeum v Newtone, Muzeum Nelsona Mandely, zábavní park „Gold Reef City“ a nejlepší zoo v Africe v Soweto, za podívanou stojí i elegantní čtvrti Parktown a Westcliff, Farmaceutické muzeum v Melrose a další. Mnoho turistů navštěvuje kulturní vesnici Lesedi, která leží několik kilometrů od Johannesburgu, Národní botanickou zahradu Witwatersrand, hory Magaliesburg, park Vanderbijl, přírodní rezervaci Krugersdorp, „Zlatý důl“ v Randfonteinu s Národním železničním muzeem atd.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org- austinevan; PZFUN, foto 2, foto 3; NRJ ZA; Silberchen   Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C