www.infoglobe.cz » JAR, Johannesburg I – za uměním a historií

JAR, Johannesburg I – za uměním a historií

Publikováno: 15.3.2019
Jihoafrickou republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát se však již nebudeme věnovat Garden Route, ale zamíříme do Johannesburgu, kterému místní láskyplně říkají Jo'burg, Jozi nebo E'Goli čili město ze zlata.

Johannesburg je finačním a průmyslovým centrem Jihoafrické republiky. Zažívá obrovský boom, jenž ho mění z jakési noclehárny pro turisty jedoucí na safari v živnou půdu kultury a umění.

V Johannesburgu se například nacházejí vynikající galerie současného umění. Ve čtvrti Aboneng pak narazíte na nejrůznější „ulítlé“ restaurace, kavárny nebo umělecká studia. Tato čtvrť se také považuje za jednu z turisticky nejvděčnějších. Mezi další hlavní atrakce ve městě jednoznačně patří Muzeum apartheidu a Constitution Hill.

Muzeum apartheidu

Připravte se, že v Johannesburgu natrefíte na mnoho kontrastů, překvapí vás chudoba čtvrti Soweto naproti luxusním vilám v enklávách bohatých lidí a také novotou zářícím mrakodrapům.

Muzeum apartheidu, institucionalizované rasové segregace, velice poutavým způsobem dokumentuje toto temné dějinné období skrze fotografie, různé dobové předměty, výstřižky z novin nebo očitá svědectví a obrazové záznamy.

Jak budete muzeem procházet, bude na vás doléhat tíživá atmosféra apartheidu, jenž existoval od konce 40. do 90. let minulého století, ale zároveň poznáte cestu, kterou země musela ujít proto, aby nakonec dosáhla demokracie. Doporučujeme muzeu věnovat ideálně dvě nebo tři hodiny, abyste z jeho návštěvy vytěžili maximum. Za vstupné dáte v přepočtu přibližně 150 korun.

Muzeum apartheidu

Nějakých 10–15 minut jízdy autem přes město směrem na sever od muzea vás dostane na zmíněný Constitution Hill. I když název zní honosně a evokuje obdobné názvy míst ve Spojených státech, která jsou spojena s ústavou, byl však původně věznicí, která vám vyjeví mnohé o historii Jižní Afriky. Na místě můžete vidět například celkem kontroverzní exponáty v muzeu Number Four Museum nebo muzeu Old Fort.

Gold Reef City

V minulosti byl znám jako The Fort, pevnost. Do dějin se zapsal kvůli špatnému zacházení s jak obyčejnými, tak politickými vězni. Mezi známé vězně patřil i Nelson Mandela nebo Mahátma Gándhí. Jedna z budov, jejíž název zní Awaiting Trial, byla rekonstruována a dnes v ní sídlí jihoafrický ústavní soud jako symbol svobody, který zaštiťuje práva obyvatel země.

Gold Reef City

Pak se vydáme přibližně osm kilometrů od centra Johannesburgu, do míst, která jsou úzce spjata s těžbou zlata, jež zde započala okolo poloviny 80. let 19. století, když vypukla zlatá horečka. Gold Reef City je totiž zábavní park nacházející se na místě bývalého zlatého dolu, kde byla roku 1971 ukončena těžební činnost. Personál parku je oděn do dobových kostýmů a budovy parku jsou navrženy tak, aby opět odpovídaly době.

Gold Reef Mine

Park je domovem mnoha atrakcí. Užijete si na vodě a horských drahách, pokud máte děti, jsou k dispozici i atrakce pro nejmenší, a to včetně malé zoo. Pokud chcete pokoušet štěstí, můžete jít do místního kasina.

GPS: 26°14'05.9"S 28°00'49.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Fotografie: Wikipedia.org: NJR ZA, Annette Kurylo, Cmallwitz, Nolween, Nolween (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR, Johannesburg II – co vidět v okolí
Publikováno: 22.3.2019
Když se do Johannesburgu rozhodnete vydat, počítejte s tím, že se jedná o město s velmi vysokou kriminalitou, takže je nutné mít se na pozoru a zbytečně neriskovat. Odložte proto své smartphony raději do kapes a vnímejte své okolí.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikováno: 8.2.2019
Garden Route neboli Zahradní cesta. Tento poetický název patří pravděpodobně nejhezčí trase v sluncem zalité Jihoafrické republice. Táhne se v délce více než 200 kilometrů a spojuje město Mossel Bay v Západním Kapsku a ústí řeky Storms ve Východním Kapsku.

JAR, Garden Route II – národní park Tsitsikamma a pozorování zvířat
Publikováno: 15.2.2019
Minule jsme spolu začali objevovat nádhernou trasu na jihu Jihoafrické republiky, dnes se posuneme o něco dále a navštívíme národní park Tsitsikamma, což je skvělá destinace nejen pro ty, kteří mají rádi pěší túry, ale také vodní sporty jako šnorchlování nebo hlubinné potápění.

JAR, Garden Route III – Knysna
Publikováno: 22.2.2019
Další díl naší série článků snažících se vám přiblížit Jihoafrickou republiku nás opět zavede na krásnou pobřežní trasu Garden Route. A začali bychom rovnou lokalitami Knysna Heads a Knysna Forest. Nacházejí se poblíž města Knysna, jednoho z vůbec nejpopulárnějších měst na trase.

JAR, Garden Route IV – jeskyně a pštrosí farmy
Publikováno: 8.3.2019
Dnes se vrátíme do Jižní Afriky, a to konkrétně na nádhernou trasu s poetickým názvem Garden Route.

JAR, Pretoria – purpurové město I
Publikováno: 18.1.2019
Náš dnešní výlet budeme věnovat jihoafrickému městu Pretoria. Jméno nese po A. Pretoriovi, vůdci Búrů, který se výrazně zasadil o založení Jihoafrické republiky.

JAR, Pretoria – purpurové město II
Publikováno: 25.1.2019
Minulý týden jsme nahlédli do jednoho z nejzajímavějších měst v Jihoafrické republice a dnes budeme pokračovat. Do této země totiž nemůžete jen letmo nakouknout.

JAR, Pretoria – purpurové město III
Publikováno: 1.2.2019
Dnes se podíváme do Pretorie už potřetí, ale také naposledy. Jihoafrickou republiku jako takovou však ještě neopustíme.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.
23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 3. 2019
svátek:Gabriel