www.infoglobe.cz » JAR, Pretoria – purpurové město II

JAR, Pretoria – purpurové město II

Publikováno: 25.1.2019
Minulý týden jsme nahlédli do jednoho z nejzajímavějších měst v Jihoafrické republice a dnes budeme pokračovat. Do této země totiž nemůžete jen letmo nakouknout.

Věděli jste, že JAR má tři hlavní města? Pretoria je centrem administrativy, v Bloemfonteinu sídlí moc soudní a Kapské Město je centrem legislativy.

Začneme na jihozápadním okraji města. Tam se totiž nachází památník Voortrekker Voortrekker MonumentMonument neboli památník Velkého treku. Možná vám ten název nic neříká, ale pro jihoafrickou historii se jedná o jednu z nejzásadnějších událostí. Na začátku 19. století Pretoriatotiž Búrové, potomkové zejména nizozemských emigrantů, pod tlakem britské diskriminační politiky opustili Kapskou kolonii a hromadně přesídlili na severovýchod dnešní JAR.

Památník zasvěcený této velké migraci patří k jedné z nejpopulárnějších památek v zemi. Určitě si ho snadno všimnete. Tato žulová stavba se vypíná na vrcholu kopce do výše 40 metrů. Jakmile vystoupáte schody a vstoupíte dovnitř, ocitnete se v sále Hrdinů, který tvoří 27 mramorových reliéfů znázorňujících migraci. Celý památník obklopuje zeď, na níž jsou vyobrazeny povozy tažené voly, na nichž Búrové putovali.

Navíc každý rok 16. prosince sluneční světlo osvítí nápis Ons vir jou, Suid-Afrika (Jsme zde pro tebe, Jižní Afriko). Mimochodem občas se v tomto sále konají koncerty klasické hudby kvůli skvělé akustice. Součástí je i muzeum, kde uvidíte střípky z tehdejšího života. Až budete mít prohlídku za sebou, můžete se pokochat nádherným výhledem na město.

Freedom Park

Z jižního okraje města zamíříme severně do jeho centra. Vyšplháme na vyvýšeninu Salvokop Hill, kde na vás čekají další pěkné výhledy na město. Krom toho se zde nachází Freedom Park který byl otevřen před dvanácti lety. Jeho součástí je několik zajímavých památníků a muzeum, které rozhodně stojí za návštěvu. Jsou zde totiž vystaveny relikty od úsvitu historie lidstva až po současnost. Jednou z dalších zajímavých částí parku je Wall of Names. Po celé impozantní délce zdi jsou napsaná jména těch, kteří zemřeli během různých konfliktů tvořících dnešní podobu země.

Eternal Flame – Freedom Park

GPS: 25°46'32.5"S 28°10'30.5"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Walker, Joonas Lyytinen, Shosholoza, Shosholoza (2), Shosholoza (3)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR, Pretoria – purpurové město I
Publikováno: 18.1.2019
Náš dnešní výlet budeme věnovat jihoafrickému městu Pretoria. Jméno nese po A. Pretoriovi, vůdci Búrů, který se výrazně zasadil o založení Jihoafrické republiky.

JAR, Pretoria – purpurové město III
Publikováno: 1.2.2019
Dnes se podíváme do Pretorie už potřetí, ale také naposledy. Jihoafrickou republiku jako takovou však ještě neopustíme.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikováno: 8.2.2019
Garden Route neboli Zahradní cesta. Tento poetický název patří pravděpodobně nejhezčí trase v sluncem zalité Jihoafrické republice. Táhne se v délce více než 200 kilometrů a spojuje město Mossel Bay v Západním Kapsku a ústí řeky Storms ve Východním Kapsku.

JAR, Garden Route II – národní park Tsitsikamma a pozorování zvířat
Publikováno: 15.2.2019
Minule jsme spolu začali objevovat nádhernou trasu na jihu Jihoafrické republiky, dnes se posuneme o něco dále a navštívíme národní park Tsitsikamma, což je skvělá destinace nejen pro ty, kteří mají rádi pěší túry, ale také vodní sporty jako šnorchlování nebo hlubinné potápění.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 2. 2019
svátek:Miloslava
dnes:
neděle 17.2.
12 °C
zítra:
pondělí 18.2.
9 °C