www.infoglobe.cz » JAR, Pretoria – purpurové město III

JAR, Pretoria – purpurové město III

Publikováno: 1.2.2019
Dnes se podíváme do Pretorie už potřetí, ale také naposledy. Jihoafrickou republiku jako takovou však ještě neopustíme.

Pretoria se chlubí nejdelší ulicí v Jihoafrické republice, která je zároveň i jednou z nejdelších naLukasrand Telkom světě. Jde o ulici Stanza Bopape, která z jednoho konce na druhý měří neuvěřitelných 26 kilometrů!

Dalším zajímavým faktem je vášeň obyvatel města pro fotbal. Když bylo před lety oznámeno, že mistrovství světa ve fotbale FIFA se bude konat právě v JAR, byl na počest tohoto úspěchu vyroben největší míč na světě. Tento osm pater vysoký míč o průměru 25 metrů byl umístěn na 198 metrů vysokou telekomunikační věž Lukasrand Telkom. Sundán byl až po skončení mistrovství.

Pretoria se také chlubí univerzitou, která sem láká ty nejtalentovanější studenty z celé země. Navštěvuje ji 50 tisíc studentů (podobně jako Karlovu univerzitu). A ještě poslední zajímavý fakt – během britsko-búrských válek na konci 19. století byl v Pretorii vězněn tehdy budoucí britský premiér Winston Churchill. Podařilo se mu však z vězení utéct a následně prchnout do Mosambiku.

Pretoria

Vraťme se ale zpátky do ulic. Mezi zajímavá místa města se jednoznačně řadí Melrose House. Tato vila, která byla prohlášena za národní historickou památku, byla postavena v druhé polovině 19. století bohatým podnikatelem G. J. Heysem. Dům se nese ve viktoriánském stylu. Právě zde byla podepsána mírová smlouva, jenž v roce 1902 ukončila vleklé britsko-búrské války.

Melrose House

V tomto honosném sídle nyní najdete muzeum. V interiéru domu si jistě všimnete krásných vitrážových oken nebo maleb tehdejších anglických umělců. Pozornosti by neměly uniknout ani barevné koberce nebo bohatě zdobené stropy či krby. Součástí prohlídky je i návštěva místnosti, kde byla podepsána zmíněná Vereenigingská mírová smlouva. V domě se pak kromě jiného konají i umělecké výstavy nebo hudební koncerty.

místnost, kde byla podepsána mírová smlouva

Z památek bychom také neměli zapomenout na Union Buildings. Tyto budovy postavené na začátku desátých let 20. století se rozkládají na nejvyšším bodě města – na kopci Meintjieskop. Za jejich podobou stojí sir Herbert Baker, jenž v nich zkombinoval prvky italské a anglické renesance a jihoafrického stylu zvaného Cape Dutch.

Union Buildings

V současnosti má v Union Buildings sídlo vláda, prezident a státní archiv. Kromě toho zde uvidíte i Delville Wood Memorial, památník, který je věnován jihoafrickým vojákům, jenž padli během první světové války.

GPS: 25°44'24.0"S 28°12'41.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Ossewa, Stephandome, AmandaCalitz, Davinci77, XcepticZPDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR, Pretoria – purpurové město I
Publikováno: 18.1.2019
Náš dnešní výlet budeme věnovat jihoafrickému městu Pretoria. Jméno nese po A. Pretoriovi, vůdci Búrů, který se výrazně zasadil o založení Jihoafrické republiky.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikováno: 8.2.2019
Garden Route neboli Zahradní cesta. Tento poetický název patří pravděpodobně nejhezčí trase v sluncem zalité Jihoafrické republice. Táhne se v délce více než 200 kilometrů a spojuje město Mossel Bay v Západním Kapsku a ústí řeky Storms ve Východním Kapsku.

JAR, Garden Route II – národní park Tsitsikamma a pozorování zvířat
Publikováno: 15.2.2019
Minule jsme spolu začali objevovat nádhernou trasu na jihu Jihoafrické republiky, dnes se posuneme o něco dále a navštívíme národní park Tsitsikamma, což je skvělá destinace nejen pro ty, kteří mají rádi pěší túry, ale také vodní sporty jako šnorchlování nebo hlubinné potápění.

JAR, Pretoria – purpurové město II
Publikováno: 25.1.2019
Minulý týden jsme nahlédli do jednoho z nejzajímavějších měst v Jihoafrické republice a dnes budeme pokračovat. Do této země totiž nemůžete jen letmo nakouknout.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 2. 2019
svátek:Miloslava
dnes:
neděle 17.2.
12 °C
zítra:
pondělí 18.2.
9 °C