www.infoglobe.cz » JAR, Pretoria – purpurové město I

JAR, Pretoria – purpurové město I

Publikováno: 18.1.2019
Náš dnešní výlet budeme věnovat jihoafrickému městu Pretoria. Jméno nese po A. Pretoriovi, vůdci Búrů, který se výrazně zasadil o založení Jihoafrické republiky.

Pretoria se nachází v úrodném údolí řeky Apies na úpatí Magaliesbergova pohoří. Díky obrovskému množství stromů jacaranda, které se v Pretorii nacházejí, se městu často přezdívá Jacaranda City, protože fialové květy mu propůjčují specifický vzhled.

Pretoria navíc leží přibližně 50 kilometrů od Johannesburgu, největšího města Jižní Afriky, nicméně pokud se vám podaří obě města navštívit, jistě nám dáte za pravdu, že nemohou být rozdílnější. Zatímco Pretoria je domovem diplomatů, státních úředníků, městské čtvrti jsou úhledné, populace se těší relativně vysoké životní úrovni, Johannesburg je téměř pravým opakem.

Pretoria

Krom toho je Pretoria významným průmyslovým, vzdělanostním a kulturním centrem. Sídlí zde například University of Pretoria, jenž byla založena roku 1930, nebo University of South Africa, která je jednou z největších otevřených univerzit na světě. Univerzity na tomto principu mají zpravidla velmi nízké kvalifikační předpoklady pro uchazeče.

Mezi hlavní turistické atrakce patří historické budovy, památníky, muzea nebo krásné botanické zahrady, např. Pretoria National Botanic Garden.

výhled na město ze zoo

Tuto nádhernou botanickou zahradu pokrývající plochu 76 hektarů najdete na východním okraji města. Tím hlavním, co zahrada svým návštěvníkům prezentuje, je jihoafrická flora. Park se dělí na dvě části, jejichž hranici tvoří hřeben z křemence. Severní část zahrady je spíše teplejší a jižní naopak chladnější. Zahrada je rovněž domovem pro téměř dvě stovky ptačích druhů a několik druhů savců a plazů. Po prohlídce, jež vám zabere dost času, jistě uvítáte něco dobrého na zub v místní restauraci Mokha.

botanická zahrada   botanická zahrada

Po botanické zahradě navštívíme ještě jednu zahradu, tentokrát však zoologickou. Ta je dokonce o něco větší. Pokrývá celkovou plochu 85 hektarů a věřte, že v ní bez problémů strávíte celý den. Uvidíte plazy, projdete skrze gigantickou voliéru a jediné vnitrozemské akvárium v zemi, v němž mimo jiné plave i žralok písečný.

Samozřejmostí jsou i výběhy savců. Pokud máte rádi své pohodlí, tak si můžete v zoo půjčit golfový vozík nebo se svézt lanovkou. A jestliže máte rádi trochu dobrodružství, tak zoo lze navštívit i v noci, a dokonce zde můžete i kempovat.

GPS: 25°45'52.7"S 28°11'20.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: NJR ZA, NJR ZA (2), Zakysant, JMK, NJR ZA (3), XcepticZPDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikováno: 8.2.2019
Garden Route neboli Zahradní cesta. Tento poetický název patří pravděpodobně nejhezčí trase v sluncem zalité Jihoafrické republice. Táhne se v délce více než 200 kilometrů a spojuje město Mossel Bay v Západním Kapsku a ústí řeky Storms ve Východním Kapsku.

JAR, Pretoria – purpurové město III
Publikováno: 1.2.2019
Dnes se podíváme do Pretorie už potřetí, ale také naposledy. Jihoafrickou republiku jako takovou však ještě neopustíme.

JAR, Pretoria – purpurové město II
Publikováno: 25.1.2019
Minulý týden jsme nahlédli do jednoho z nejzajímavějších měst v Jihoafrické republice a dnes budeme pokračovat. Do této země totiž nemůžete jen letmo nakouknout.

JAR, Garden Route II – národní park Tsitsikamma a pozorování zvířat
Publikováno: 15.2.2019
Minule jsme spolu začali objevovat nádhernou trasu na jihu Jihoafrické republiky, dnes se posuneme o něco dále a navštívíme národní park Tsitsikamma, což je skvělá destinace nejen pro ty, kteří mají rádi pěší túry, ale také vodní sporty jako šnorchlování nebo hlubinné potápění.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 2. 2019
svátek:Miloslava
dnes:
neděle 17.2.
12 °C
zítra:
pondělí 18.2.
9 °C