www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky III.

JAR: bohatý kout Afriky III.

Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

V roce 1657 Van Riebeeck začal své žoldáky propouštět a umožnil jim samostatně obdělávatHrad Dobré naděje půdu, což znamenalo posun v kolonizaci Jižní Afriky a vznik nového národu Búrů. To vedlo k nedostatku pracovních sil a proto Van Riebeeck začal dovážet otroky ze západní Afriky, Madagaskaru, Ceylonu, Indie, Malajsie a Indonésie. Do roku 1807, kdy byl obchod s otroky zakázán, se do province dovezlo více než 60 tisíc otroků. V 18. století však nadvláda Holanďanů začala oslabovat a v důsledku několika válek byla roku 1814 kolonie podstoupena Angličanům. Angličané pak zrušili otroctví (1833) a poskytli oficiální protekci zástupcům místního kmene Kosa, včetně práva na vlastnictví půdy. To vyvolalo krajní nespokojenost Búrů (potomků holandských přesídlenců) a jejich masovou migraci do vnitrozemí, která je v současnosti známa jako Velké přesídlení, v důsledku kterého vznikly 2 velké province -  Svobodný stát (Free State) a Transvaal. S příchodem Angličanů ekonomika díky obchodu, zejména s mistním vínem, se bouřlivě rozvíjela a počet obyvatel města vzrostl trojnásobně. Po vybudování Suezského kanálu se počet lodí, proplouvajících přes Kapské Město rapidně snížil, ale objevení zlatých a diamantových nalezišť v centru země umožnilo Kapskému Městu zase zaujmout místo nejrušnějšího přístavu Jižní Afriky.

V současnosti je Kapské Město druhým největším městem JAR, s počtem obyvatel kolem 3,5 milionu, hlavním městem provincie Západní Kapsko a zákonodárné centrum JAR (sídlo Národního shromáždění).

Jedna z turisty nejnavštěvovanějších částí Kapského Města - Bo-KaapKapské Město se nachází mezi svahy Stolové hory, která je jedním z pěti nejnavštěvovanějších míst v Jižní Africe. Jejím vrcholem je zcela plochá plošina o délce 3 kilometrů (proto ten název) a o výšce 1086 metrů. Na horu, kde se před vámi rozprostře úžasný výhled na město, zátoky a nekonečný oceán, se lze dostat pomocí lanovky, která jezdí již od roku 1929.  Na hoře se rozkládá národní park, který je domovem 1470 druhů rostlin a živočichů, z nichž většina se nevyskytuje nikde jinde na zemi, včetně Leukadendronu stříbrného a orchideje Disa uniflora.

V Kapském Městě můžete nalézt také Muzeum Jižní Afriky, Hrad Dobré naděje, park Company'sKapské Město Gardens, Vládní Avenue a jiná muzea i galerie mapující minulost města. Zvláštní pozornost zasluhuje nejstarší kamenná budova v Jižní Africe - Castle of Good Hope (Hrad Dobré naděje). Její stavba započala v roce 1666 a trvalo 13 let, než byla dokončena. Bylo zde pekařství, kostel, malý klášter, administrace a bytové jednotky. V současnosti se zde nachází Vojenské muzeum, umělecká sbírka William Fehr Collection, muzeum - Grain Cellar Museum, sbírka starodávného nábytku, restaurace s místními specialitami a kvalitním vínem.

Do starého města patří také City-Hall a Grand Parade – nejstarší náměstí Kapského Města, jeho první obchodní centrum a místo dlouze očekávaného osvobození Nelsona Mandely, který byl 27 let vězněn na nedalekém ostrově Robben. Městská radnice - City-Hall byla postavena v roce 1905 v renesančním slohu s 60 metrů vysokou hodinovou věží, která je přesnou kopií hodin Big Ben v Londýně. První veřejné vystoupení po propuštění z vězení uskutečnil Nelson Mandela Hrad Dobré naděje kolem roku 1680právě na schodech City-Hall. Další důležitou budovou, která se nachází nedaleko, je budova parlamentu JAR.
Mezi budovou parlamentu a Botanickou zahradou je umístěn známý palác De Tuynhuys z roku 1700, který byl rezidencí panovníků Kapska, nyní je zde kancelář prezidenta, jenž není přístupná veřejnosti. Právě odsud v roce 1992 prezident Frederik Willem de Klerk vyhlásil konec apartheidu. Stolová hora

Na ulici Wale Street se nachází ještě jeden skvost Kapského Města - Katedrála Svatého Jiří – překrasný příklad viktoriánského slohu s nádhernými skleněnými mozaikami a podzemní kaplí. Místní obyvatelé ho pojmenovali „národní katedrálou“, protože v období apartheidu jeho dveře byly otevřeny pro věřící všech ras. Postava Ježíše dominuje v mozaice ústřední části velkého zeleného okna.

 

Vila de TuynhuysText: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Andres de-Wet, Vincent Steenberg, Vincent Steenberg foto 2, Borisgorelik, Qfl247, PZFUNDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Vepsáno ve tváři

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Nejhezčí túry světa, kniha pro milovníky dobrodružných cest
2. cena:
Nejkrásnější výlety na tajemná místa, praktický průvodce po výletech, na kterých se budete bát
1. cena redakce:
Zájezd na adventní trhy do Vídně s CK Radynacestu.cz
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Dárkový poukaz na masáž ve Studiu Nicole v Praze 4

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.10.2017
Ve výstavním a společenském centru IDEON v Pardubicích se koná ve dnech 20. až 22. října čokoládový festival. Čeká vás velmi sladký víkend s doprovodným programem.
16.10.2017
Již v sobotu 28. října se můžete těšit na Noc duchů, dýní a strašidel, která zavládne na středověkém hradě Strečno.
15.10.2017
Nenechte si ujít největší cestovatelský festival na Slovensku, který bude probíhat ve 12 slovenských městech od 18. října do 28. listopadu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – CHILE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 17. 10. 2017
svátek:Hedvika
dnes:
úterý 17.10.
23 °C
zítra:
středa 18.10.
18 °C