www.infoglobe.cz » JAR: bohatý kout Afriky III.

JAR: bohatý kout Afriky III.

Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

V roce 1657 Van Riebeeck začal své žoldáky propouštět a umožnil jim samostatně obdělávatHrad Dobré naděje půdu, což znamenalo posun v kolonizaci Jižní Afriky a vznik nového národu Búrů. To vedlo k nedostatku pracovních sil a proto Van Riebeeck začal dovážet otroky ze západní Afriky, Madagaskaru, Ceylonu, Indie, Malajsie a Indonésie. Do roku 1807, kdy byl obchod s otroky zakázán, se do province dovezlo více než 60 tisíc otroků. V 18. století však nadvláda Holanďanů začala oslabovat a v důsledku několika válek byla roku 1814 kolonie podstoupena Angličanům. Angličané pak zrušili otroctví (1833) a poskytli oficiální protekci zástupcům místního kmene Kosa, včetně práva na vlastnictví půdy. To vyvolalo krajní nespokojenost Búrů (potomků holandských přesídlenců) a jejich masovou migraci do vnitrozemí, která je v současnosti známa jako Velké přesídlení, v důsledku kterého vznikly 2 velké province -  Svobodný stát (Free State) a Transvaal. S příchodem Angličanů ekonomika díky obchodu, zejména s mistním vínem, se bouřlivě rozvíjela a počet obyvatel města vzrostl trojnásobně. Po vybudování Suezského kanálu se počet lodí, proplouvajících přes Kapské Město rapidně snížil, ale objevení zlatých a diamantových nalezišť v centru země umožnilo Kapskému Městu zase zaujmout místo nejrušnějšího přístavu Jižní Afriky.

V současnosti je Kapské Město druhým největším městem JAR, s počtem obyvatel kolem 3,5 milionu, hlavním městem provincie Západní Kapsko a zákonodárné centrum JAR (sídlo Národního shromáždění).

Jedna z turisty nejnavštěvovanějších částí Kapského Města - Bo-KaapKapské Město se nachází mezi svahy Stolové hory, která je jedním z pěti nejnavštěvovanějších míst v Jižní Africe. Jejím vrcholem je zcela plochá plošina o délce 3 kilometrů (proto ten název) a o výšce 1086 metrů. Na horu, kde se před vámi rozprostře úžasný výhled na město, zátoky a nekonečný oceán, se lze dostat pomocí lanovky, která jezdí již od roku 1929.  Na hoře se rozkládá národní park, který je domovem 1470 druhů rostlin a živočichů, z nichž většina se nevyskytuje nikde jinde na zemi, včetně Leukadendronu stříbrného a orchideje Disa uniflora.

V Kapském Městě můžete nalézt také Muzeum Jižní Afriky, Hrad Dobré naděje, park Company'sKapské Město Gardens, Vládní Avenue a jiná muzea i galerie mapující minulost města. Zvláštní pozornost zasluhuje nejstarší kamenná budova v Jižní Africe - Castle of Good Hope (Hrad Dobré naděje). Její stavba započala v roce 1666 a trvalo 13 let, než byla dokončena. Bylo zde pekařství, kostel, malý klášter, administrace a bytové jednotky. V současnosti se zde nachází Vojenské muzeum, umělecká sbírka William Fehr Collection, muzeum - Grain Cellar Museum, sbírka starodávného nábytku, restaurace s místními specialitami a kvalitním vínem.

Do starého města patří také City-Hall a Grand Parade – nejstarší náměstí Kapského Města, jeho první obchodní centrum a místo dlouze očekávaného osvobození Nelsona Mandely, který byl 27 let vězněn na nedalekém ostrově Robben. Městská radnice - City-Hall byla postavena v roce 1905 v renesančním slohu s 60 metrů vysokou hodinovou věží, která je přesnou kopií hodin Big Ben v Londýně. První veřejné vystoupení po propuštění z vězení uskutečnil Nelson Mandela Hrad Dobré naděje kolem roku 1680právě na schodech City-Hall. Další důležitou budovou, která se nachází nedaleko, je budova parlamentu JAR.
Mezi budovou parlamentu a Botanickou zahradou je umístěn známý palác De Tuynhuys z roku 1700, který byl rezidencí panovníků Kapska, nyní je zde kancelář prezidenta, jenž není přístupná veřejnosti. Právě odsud v roce 1992 prezident Frederik Willem de Klerk vyhlásil konec apartheidu. Stolová hora

Na ulici Wale Street se nachází ještě jeden skvost Kapského Města - Katedrála Svatého Jiří – překrasný příklad viktoriánského slohu s nádhernými skleněnými mozaikami a podzemní kaplí. Místní obyvatelé ho pojmenovali „národní katedrálou“, protože v období apartheidu jeho dveře byly otevřeny pro věřící všech ras. Postava Ježíše dominuje v mozaice ústřední části velkého zeleného okna.

 

Vila de TuynhuysText: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Andres de-Wet, Vincent Steenberg, Vincent Steenberg foto 2, Borisgorelik, Qfl247, PZFUNDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Senegal, Dakar - výlet do bývalé francouzské enklávy
Publikováno: 3.4.2015
Po několika dílech, které jste s námi strávili v Íránu budeme dnes cestovat o několik tisíc kilometrů západním směrem do Senegalu, malé africké země na pobřeží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.2.2018
Přijďte se podívat na nejúspěšnější fotografie přihlášené do soutěže Náš svět je krásný (Our world is beautiful), které najdete ve vybraných bratislavských nákupních centrech a ve Slovenském národním divadle.
22.2.2018
V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze si můžete prohlédnout domečky pro panenky.
21.2.2018
Milí čtenáři, v těchto dnech jsme úspěšně spustili novou mobilní aplikaci, která vás provede těmi nejzajímavějšími místy naší planety a zároveň vám usnadní na základě vaší polohy vyhledávání tipů na výlety.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KUBA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 2. 2018
svátek:Svatopluk
dnes:
pátek 23.2.
1 °C
zítra:
sobota 24.2.
-1 °C