www.infoglobe.cz » Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole

Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole

Publikováno: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si můžete zakoupit vstupenky s různou dobou platnosti – my se s B. rozhodli pro třídenní, protože jsme si chtěli užít návštěvu jednotlivých chrámů v poklidu. První dva dny jsme strávili prohlížením okolních chrámů a samotný Angkor Wat jsme si „šetřili“ na závěrečný den.

Za zmínku stojí bezpochyby chrám Bayon – starý kamenný chrám postavený na přelomu 12. a 13. století jako ústřední chrám hlavního města Angkor Thomu. ProtoBayon stojí uprostřed původního městského komplexu. Už na první pohled vás zaujme velkým počtem věží – okolo padesáti, Ta Prohmz nichž každá je zdobená ze všech čtyř stran obřími tvářemi. Při prohlídce chrámu na vás tak hledí více než 500 očí. Existuje několik vysvětlení, komu ony tváře patří – podle některých badatelů mají představovat Avalókitéšvaru, podle jiných je to tvář panovníka Džajavarmana VII., který nechal palác vystavět.

Zajímavé jsou také nesčetné basreliéfy v dolních ochozech, které zobrazují scény z dobového života Khmerů – výjev z bitvy, v níž se utkali s Čamy, ale i obrazy z každodenního života – kohoutí
zápasy a podobně.

Hojně navštěvovaný je také chrám Ta Prohm. Byl jako jeden z mála zdejších chrámů ponechán ve zhruba takovém stavu, v jakém byl objeven, takže je jeho zdivo propleteno kořeny bujně rostoucí vegetace. Byl inspirací filmu Tomb Raider, a není proto divu, že často není kvůli davům návštěvníků ani kam se postavit. Když sem ale zavítáte ve večerních hodinách, odměnou vám bude neuvěřitelně klidná atmosféra, nesrovnatelná s hlučením stovek turistů.

všudypřítomné opičky

Na kolech jsme křižovali celou oblast, až jsme dojeli také k Neak Pean, uměle vytvořenému ostrůvku s buddhistickou pagodou. Uměle vytvořená vodní plocha má podle některých historiků reprezentovat bájné jezero v Himálaji, jehož voda má léčivé účinky. Léčivá měla být podle panovníka i zdejší voda a toto místo bylo jednou z mnoha „nemocnic“, které nechal vybudovat.

Neak Pean   krajina kolem Neak Pean

Díky kolům jsme byli daleko pohyblivější než pěšky, mohli jsme tedy vyrazit i na vzdálenější místa. Když jsme se dostali z dosahu většiny turistů, ocitli jsme se najednou na venkově mezi rýžovými políčky s buvolími telátky. Na jednom rozcestí jsme se zasytili polévkou, jejíž jednotlivé přísady byly až na květy banánovníku a nudle neidentifikovatelné, ale chuťově byla výborná.

na kolech jsme byli mnohem rychlejší   dál od turistů...

Čekal nás poslední den a brzké ranní vstávání, v nohou jsme měli už několik desítek kilometrů, a tak jsme se vrátili na několik hodin na pokoj, abychom si třetí den řádně užili.

GPS: (Neak Pean) 13°27'46.4"N 103°53'41.1"E

 

Text a foto: Hana BašováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole
Publikováno: 18.6.2016
Při návštěvě Kambodže je téměř nemyslitelné vynechat ze seznamu cílů Angkor Wat, proslulý chrám, který se stal symbolem země a je vyobrazen i na státní vlajce.

Kambodža, Angkor Thom: ranní Angkor Wat
Publikováno: 2.7.2016
Když nám po čtvrté hodině ranní zazvonil budík, chvíli trvalo, než jsme si po předchozím náročném dni uvědomili, kde že to vlastně jsme. Siem Reap, městečko, které se těší obrovské návštěvnosti díky chrámovému komplexu Angkor Wat a dalším chrámům, ještě spalo, když jsme nasedali na vypůjčená kola a vyráželi už téměř popaměti k našemu dalšímu dobrodružství.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinek
Publikováno: 9.7.2016
Po Siem Reapu jsme se projížděli několik dní na kole a ačkoliv jsme si to odmítali přiznat, trochu jsme najeté kilometry začínali cítit v nohou. Blížila se také doba našeho odjezdu z Kambodži, a tak jsme se rozhodli pár dní trochu odpočívat. Vydali jsme se do přímořského městečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet přes hranice
Publikováno: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zůstaneme ještě chvilku v Thajsku. Jedeme autobusem na ostrov slonů Koh Chang. Cesta prý trvá 5 hodin, ale zabloudili jsme. Řidič tudy zřejmě nejezdí často, a tak jel k jinému přístavu. Nakonec se vše vyřešilo a trajektem jsme s kamarádkou dorazily na Lonely Beach.

Kambodža, Phnompenh - Perla Asie
Publikováno: 15.3.2013
Kambodža, součást bývalé francouzské koloniální říše, je zemí, v níž se nachází mnoho zajímavých památek. Dnes se podíváme do jejího hlavního města.

Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin
Publikováno: 4.6.2016
V hlavním městě byl naší první navštívenou památkou královský palác. Přivítal nás blýskavými střechami, stříbrnou podlahou a davy veselých turistů z Kambodži i ze zahraničí. Náš další výlet ale už ve znamení radosti nebyl – čekalo na nás Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko za městem.

Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole
Publikováno: 11.6.2016
Vražedná pole, známější možná pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), jsou dalším místem, které je už navždy spojeno s obdobím krutovlády Rudých Khmerů – v čele s generálem Pol Potem v letech 1975–1979.

Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?
Publikováno: 28.5.2016
Hlavní město Kambodže leží na soutoku tří řek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má pouze přes milion obyvatel a nenajdeme tady téměř žádné vyšší stavby, takže nepůsobí dojmem velkoměsta.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
18.9.2018
V roce 2019 by měla být dokončena cesta pro cyklisty vedoucí vedle hráze mezi velkým a malým Lipnem. Hráz zde roztíná hladinu lipenského jezera na dvě části a cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Tento propojovací úsek celého Lipencka přinese úlevu cyklistům, turistům, rybářům i zdejším kempům.
17.9.2018
Čas vinobraní přichází a s ním i bohatá nabídka společenských akcí. Malebné obce Pezinok a Modra vás zvou na ochutnávku dobrého vína, jídla a zábavy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 9. 2018
svátek:Zita
dnes:
středa 19.9.
28 °C
zítra:
čtvrtek 20.9.
29 °C